Zarobki

Pensje strażników więziennych, czyli ile zarabia klawisz?


Ocena

Praca w Służbie Więziennej polega na pilnowaniu osadzonych i organizacji całej placówki. Wiąże się jednak z ciągłym stresem, a niejednokrotnie także poczuciem zagrożenia. Jak to się przekłada na pensję i ile zarabia klawisz w wiezieniu? 

Klawisz to złośliwe określenie strażnika więziennego, które przeniknęło do języka potocznego. Już ten fakt pokazuje, że służba nie cieszy się szacunkiem, a także nie należy do przyjemnych. Czy z trudnymi warunkami pracy wiąże się dobra płaca dla klawiszy?

Charakterystyka pracy w Służbie Więziennej

Myśląc o służbie mundurowej, pewnie czasem zastanawiałeś się, ile zarabia klawisz więzienny. Pilnowanie osadzonych to jednak bardzo niewdzięczne zajęcie. Strażnicy mają do czynienia z rozmaitymi przestępcami, którzy często nie mają niczego do stracenia. Regularnie znajdują się w sytuacji zagrożenia fizycznego i silnego przeciągającego się stresu. W związku z tym do pracy na tym stanowisku przydzielane są tylko osoby po testach psychologicznych i sprawnościowych. 

Spełnienie wysokich wymagań dotyczących kandydatów do pracy w więzieniu nie jest gwarancją dobrych zarobków. Pracownicy więzienia zaliczani są do służb mundurowych, a zatem ich pensje są wyznaczone odgórnie za pomocą odpowiedniej ustawy. Wysokość miesięcznego poboru zależy od stopnia, a awans można zdobyć za staż i nienaganną służbę. 

Ile zarabia klawisz – średnie pensje

Średnia płaca klawisza więziennego wynosi około 3800 złotych netto, jednak płaca zależna jest od stopnia służbowego. Pracownicy SW na początku swojej służby należą do korpusu szeregowych, a ich pensja na start wynosi około 3300 złotych. Kadra podoficerska, chorążych i oficerska może liczyć na pensje nawet w wysokości ponad 6000 złotych neto miesięcznie. Ponadto w Służbie Więziennej otrzymuje się trzynaste pensje, nagrody jubileuszowe i premie uznaniowe.

Zarobki klawisza więziennego nie rekompensują w pełni stresu i trudnych warunków w pracy. Jedną z zalet rekompensujących trudną pracę w Służbie Więziennej jest jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
418 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na YT? Poznaj zarobki youtuberów!

Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *