Ile wynosi emerytura strażaka i jaka podstawa prawna reguluje przyznawanie takiego świadczenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, przeczytaj poniższy tekst, a poznasz podstawowe informacje na ten temat.
Praca w Państwowej Straży Pożarnej zdecydowanie nie należy do łatwych profesji, a ryzyko uszczerbku na zdrowiu lub nawet utraty życia jest tu na porządku dziennym. Specyfika zawodu wpływa na to, ile wynosi emerytura strażaka oraz w jaki sposób ustala się prawo do emerytury.
Świadczenia emerytalne dla pracowników straży pożarnej. Podstawa prawna
Do najważniejszych regulacji prawnych w tym zakresie należy ustawa z dnia 18.02.1994 roku. Co ważne, ten akt prawny dotyczy nie tylko pracowników Państwowej Straży Pożarnej (PSP), ale także takich kwestii jak na przykład emerytura policyjna czy pracownika Agencja Wywiadu. Zgodnie z tym aktem prawnym przysługuje emeryrra
Emerytura strażaka w 2024 roku. Na jakie świadczenia można liczyć?
Jeśli chodzi o wysokość uprawnień emerytalnych dla pracowników straży pożarnej w Polsce, to poziom świadczeń z tego tytułu w dużej mierze zależy od momentu przyjęcia do służby. Co do zasady, ustala się je na podstawie wysokości pensji za ostatnie 10 lat kalendarzowych lub 10 lat wskazanych przez funkcjonariusza.
Emerytura strażaka przyjętego do służby przed 2.01.1999
Zgodnie z zapisami ustawy emerytura strażaka, który rozpoczął służbę w straży pożarnej przed 02.01.1999 r., przysługuje, jeśli pracownik przepracował co najmniej piętnaście lat. Co ważne, do stażu pracy zalicza się nie tylko służbę w PSP, ale także czas zatrudnienia w innych jednostkach ochrony przeciwpożarowej itp.. Czas pracy lub nauki odbytej w tych jednostkach jest traktowany jako równorzędny w stosunku do służby w PSP.
Emerytura dla pracownika PSP, który odbywał czynną służbę przed dniem 2.01.1999, wynosi 40 proc. podstawy wymiaru za piętnaście lat służby. Następnie jest ona zwiększana o:
- 2,6 proc. za każdy następny rok służby i/lub rok składkowy za czas poprzedzający służbę (w tym ostatnim przypadku stosuje się maksymalny limit 3lat),
- 1,3 proc. za czwarty i każdy kolejny roczny okres składkowy w okresie poprzedzającym służbę w straży pożarnej,
- 0,7 proc. za każdy nieskładkowy roczny okres rozliczeniowy, który poprzedza służbę w straży pożarnej.
Emerytura strażaka przyjętego do służby po 2.01.1999
W przypadku strażaków, którzy chcą otrzymać emeryturę na podstawie służby odbytej po dniu 02.01.1999, emerytura również jest naliczana po 15 latach odbytej służby. Wynosi ona 40 proc. jej wymiaru i wzrasta o 2,6 proc. z tytułu każdego roku służby. Pewne zmiany dotyczą jednak czasu poza służbą w PSP. Przykładowo, okresy nieskładkowe nie są doliczane do podstawy wymiaru.
Emerytura strażaka przyjętego do służby po 31.12.2012
Odmienne zasady dotyczące świadczeń oraz wieku emerytalnego dotyczą osób, które zostały przyjęte do służby po 31.12.2012. Do uzyskania emerytury niezbędne jest wówczas co najmniej 25 lat służby w straży pożarnej. Do okresu tego wlicza się także np. służbę wojskową. Emerytura wynosi wówczas 60 proc. podstawy wymiaru. Wzrasta ona o 3 proc. za każdy kolejny rok służby.
Praca strażaka pozwala na stosunkowo szybkie przejście na emeryturę. Z drugiej jednak strony trzeba liczyć się z pracą w trudnych warunkach, a nawet zagrożeniem życia.