Ile mogłaby wynosić twoja emerytura po 5 latach pracy, którą wykonasz dodatkowo po przekroczeniu wieku emerytalnego? Przekonaj się!
Emerytura po 5 latach pracy? Nie, nie mówimy tu o otrzymywaniu świadczenia emerytalnego zaraz po rozpoczęciu działalności zawodowej przez osobę młodą. Mamy tu na myśli dodatkowe 5 lat pracy, którą może wykonywać osoba, jaka nabyła uprawnienia emerytalne. Przekonaj się jak i czy w ogóle wzrośnie twoja emerytura, jeżeli będziesz pracować dodatkowe 5 lat. Czy warto? Sprawdź.
Emerytura po 5 latach pracy – coraz częściej wybierane rozwiązanie
Mogłoby się wydawać, że większość pracujących osób marzy o tym, by jak najszybciej zakończyć działalność zawodową i przejść na emeryturę. Jednak nie zawsze tak jest. Coraz częściej zdarza się, że różni pracownicy postanawiają pozostać na rynku pracy dłużej. Po to aby po pewnym czasie móc się cieszyć z nieco wyższego świadczenia. Udowadniają to dane pokazywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Taka postawa nie może dziwić, jako że emerytura po 5 latach pracy dodatkowej w istotny sposób wzrasta. Ta podstawowa często nie jest zadowalająca dla emerytów i nie spełnia ich potrzeb. Fakt faktem, że najniższa emerytura jaką można otrzymywać w Polsce, wynosi 1338 złotych brutto. Jeżeli dana osoba ma właśnie takie najniższe świadczenie, nie może dziwić, że decyduje się na dodatkową pracę, aby powiększyć swoje emerytalne apanaże. A emerytura po 5 latach pracy może być zdecydowanie bardziej okazała.
Ilu Polaków dokładnie decyduje się na dodatkową pracę, aby powiększyć emeryturę? Dane ZUS pokazują, że przeszło trzy lata temu aż jedna piąta Polaków mniej w porównaniu do roku wcześniejszego przechodziła na emeryturę wraz z dniem przekroczenia wieku emerytalnego. W 2019 roku jedynie 60 proc. uprawnionych przeszło na emeryturę od razu. Reszta pracowała jeszcze co najmniej przez kilka lat. Widać więc, że dodatkowa praca jest coraz bardziej popularna.
Emerytura po 5 latach pracy – o ile może być wyższa?
W pewnych przypadkach emerytura po 5 latach pracy może nawet dwukrotnie przekroczyć wysokość emerytury podstawowej, jaką miałaby otrzymywać dana osoba. Warto jednak zauważyć, że na zmianę wysokości świadczenia emerytalnego wpływa wiele czynników. Jako kluczowe z nich można wymienić gromadzony kapitał emerytalny, odprowadzanie składek oraz wskaźnik dotyczący przeciętnej długości życia w naszym kraju.
Podstawowa wartość służąca do wyliczania emerytury to kapitał emerytalny, jaki każda osoba zbiera w czasie lat działalności zawodowej. To właśnie ten kapitał wpływa potem na ostatecznie wyliczaną wysokość świadczenia. Co oczywiste, jeżeli będzie pracował dłużej, ów kapitał wzrośnie, a emerytura po 5 latach pracy lub po dłuższym okresie będzie wyższa. Jednak warto także zauważyć, że fakt późniejszego przejścia na emeryturę zmniejszą zakładaną liczbę miesięcy i lat, podczas których dana osoba będzie pobierać świadczenie. To sprawia, że uzbierany kapitał, mówiąc oględnie, rozkłada się lepiej. A co za tym idzie miesięczna emerytura jest wyższa.
Emerytura po 5 latach i po roku pracy – o ile wzrośnie?
Choć szczegółowe wyliczenia wartości emerytury zależą od wielu czynników, można pokusić się o pewne ogólne szacunki, o ile dokładnie może wzrosnąć świadczenie w związku z dodatkowym czasem aktywności zawodowej.
Według takich szacunków dokonanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych typowy mężczyzna przechodzący na emeryturę wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego może otrzymać około 1600 złotych. Jednak gdyby ta sama osoba przepracowała zaledwie jeden rok więcej, mogłaby otrzymywać świadczenie wyższe o ok. 270 złotych. Jednak jeszcze bardziej spektakularnie przedstawia się emerytura po 5 latach pracy. W tym przypadku świadczenie wzrosłoby aż o półtora tysiąca złotych. Czyli niemal dwa razy.
Emerytura po 5 latach pracy – podsumowanie
Powyższe wyliczenia i przykłady pokazują jednoznacznie, że opłaca się pracować dłużej, a emerytura po 5 latach pracy to w istocie dobry interes. Rzecz jasna wszystko zależy od preferencji i oczekiwań danej osoby. Jeżeli chcesz pracować krócej, możesz to uczynić. Jednak jeżeli oczekujesz wyższego świadczenia, pamiętaj, że jest przed tobą opcja, która pozwala ci na jego znaczące zwiększenie.