Emerytury

Wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat — aktualne zasady

1 minut(y) czytania
Ocena

Przedmiotem zainteresowania seniorów jest np. to, kiedy można wnioskować o wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat. Jeśli ty także chcesz poznać odpowiedź na ten temat, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas tekst. Liczymy, że lektura będzie pomocna.

Zapisy takich regulacji prawnych, jak np. ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, precyzyjnie określają sposób ustalania wysokości świadczeń dla seniorów. Zgodnie z obecnymi zasadami emerytura jest ustalana na podstawie składek zapłaconych przez podatnika w ramach ubezpieczenia emerytalnego do miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty emerytury. Przepisy określają także, kiedy możliwe jest wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat.

Wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat — o czym trzeba pamiętać?

Wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat to kwestia, która dotyczy m.in. seniorów urodzonych w 1953 roku, którzy pobierali wcześniejszą emeryturą wskutek wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Do grupy tej zalicza się również osoby, które pobierają po takich emerytach rentę rodzinną.

Zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami wypłacano w takiej sytuacji obniżone emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki stan rzeczy wynikał m.in. z podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lub 65 lat (odpowiednio dla mężczyzn i kobiet). Zmieniło się to w 2020 roku, w efekcie znowelizowania ustawy o emeryturach i rentach z FUS — Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie takie osoby mogą starać się o wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat.

Opisywane rozwiązanie stosuje się w przypadku takich rodzajów świadczeń jak m.in. emerytury górnicze, nauczycielskie, kolejowe. Na wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat nie mogą z kolei liczyć osoby, którym przyznano nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia pomostowe.

Zobacz też:
Kliknij!
Jaka emerytura po 10 latach pracy? Przekonaj się, jakie są realia w Polsce i innych krajach
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.