Po ilu latach emerytura? To pytanie zadaje sobie większość osób aktywnych zawodowo. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy możesz ubiegać się o emeryturę oraz na jaką wysokość świadczenia możesz liczyć!
Odpowiadając na pytanie, po ilu latach emerytura będzie przysługiwać, trzeba pamiętać, że obecne przepisy nie uzależniają nabycia prawa do świadczenia emerytalnego od przepracowania określonego czasu. Powszechne świadczenie emerytalne przysługuje bowiem po osiągnięciu wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dotyczy to osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Kolejny warunek, który należy spełnić, aby móc ubiegać się o emeryturę to udowodnienie jakiegokolwiek okresu składkowego, którym najczęściej jest okres pozostawania w stosunku pracy. Czy jednak są jeszcze dodatkowe wymogi? Sprawdź!
Po ilu latach emerytura? Dodatkowe informacje i wyjątki
Powyżej przedstawiliśmy ogólne warunki. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które świadczyły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wykaz ten określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Wykonywanie któregoś z zawodów wskazanych w załączniku uprawnia do wcześniejszej wypłaty emerytury. W tej sytuacji wiek emerytalny wynosi:
- 55 lat dla kobiet;
- 60 lat dla mężczyzn.
Ustawodawca przewidział jednak dodatkowy wymóg uprawniający do świadczenia emerytalnego, czyli wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez 15 lat. Tożsame warunki muszą spełnić osoby ubiegające się o emeryturę pomostową. Zastanawiasz się, po ilu latach emerytura przysługuje, jeśli nie należysz do tych grup? W pozostałych przypadkach zasadniczo jedynym warunkiem uprawniającym do uzyskania świadczenia jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.
Po ilu latach emerytura? Długość stażu pracy a wysokość świadczenia
To, po ilu latach emerytura będzie przysługiwać, nie ma znaczenia w kontekście stażu pracy i warunków, jakie zostały określone aby móc uzyskać to świadczenia. Natomiast okres aktywności zawodowej będzie miał już bezpośrednie przełożenie na wysokość emerytury. Trzeba bowiem pamiętać, że okresy zatrudnienia są okresami składkowymi, które uwzględnia się podczas obliczania wysokości świadczenia emerytalnego.Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, którą dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia. Wynika z tego jednoznacznie, że im dłuższy okres ubezpieczenia, tym szansa na wyższą emeryturę w przyszłości. Okresy składkowe mają również znaczenie podczas przyznawania emerytury w minimalnej wysokości. Aby móc ubiegać się o takie świadczenie, ubezpieczony tylko musi osiągnąć wiek emerytalny, ale również udowodnić okresy składkowe wynoszące:
- 20 lat w przypadku kobiet;
- 25 lat w przypadku mężczyzn.
W przeciwnym razie ZUS wypłaci świadczenie w takiej wysokości, jaka wynika ze składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego.
Wiesz, już po ilu latach emeryturę otrzymują poszczególne grupy zawodowe. Świadczenie emerytalne przysługuje każdemu, kto osiągnął stosowny wiek emerytalny i spełnia warunki określone w ustawie. Natomiast długość stażu pracy w bezpośredni sposób wpływa na wysokość świadczenia.