Transformacja cyfrowa obejmuje wdrożenie technologii cyfrowych do wszystkich obszarów działalności firmy. Ma wpływ na fundamentalne zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Korzyści z transformacji cyfrowej jest wiele: umożliwia ona firmom modernizowanie dotychczasowych procesów, wzmacnianie bezpieczeństwa, czy zwiększenie rentowności.

Dlaczego cyfrowa transformacja jest ważna?

Transformacja cyfrowa zmienia sposób działania organizacji. Wykorzystując rozwiązania chmurowe, automatyzację przepływu pracy i zaawansowane przetwarzanie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) czy uczenie maszynowe (ML), firmy mogą łączyć procesy na ścieżce klienta w sposób, który wcześniej nie był możliwy. Powiązanie danych z różnych obszarów poprawia współpracę i umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb odbiorcy.

Zaangażowanie firm w proces transformacji cyfrowej będzie nadal przyspieszać. Statystyki przewidują, że w 2023 roku 53% wszystkich inwestycji w technologie informacyjne i komunikacyjne będzie dotyczyć transformacji cyfrowej. Omówmy teraz podstawowe korzyści wynikające z digitalizacji przedsiębiorstw.

Redukcja kosztów i zwrot inwestycji

Jedną z oczywistych korzyści transformacji cyfrowej jest zmniejszenie kosztów generowanych przez firmę. Świetnie obrazuje to jedno z badań przeprowadzonych przez the Hackett Group, które wskazuje, że przy digitalizacji procesów biznesowych, firmy mogą zaoszczędzić ponad 45% kosztów. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą utrzymać wysoką jakość pracy, a jednocześnie zrezygnować z długotrwałych i czasochłonnych procesów. Transformacja cyfrowa może obejmować automatyzację zbierania danych, czy poprawę procesów sprzedaży i kontaktu z klientami. Kluczową rolę odgrywa też oszczędność czasu, wpływając na późniejsze zyski finansowe. 

Uproszczenie skomplikowanych procesów

Korzyścią skorzystania z innowacyjnych usług cyfrowych będzie uproszczenie procesów dzięki zastosowaniu na przykład uczenia maszynowego, czy sztucznej inteligencji.

Automatyzacja to świetny sposób na oszczędność pracy zespołu, którego członkowie nie będą musieli powtarzać czasochłonnych czynności. Chodzi o wykorzystanie oprogramowania, które może zautomatyzować zadania w stylu wpisywania danych do arkusza, wysyłania e-maili, czy procesów administracyjnych. Oczywiście to tylko pierwszy krok do pełnej transformacji cyfrowej, ale na tyle ważny, że coraz więcej firm właśnie tak zaczyna swoją przygodę z tym zagadnieniem.

Zobacz także  Monitoring w biurze - co należy wiedzieć?

Niższe koszty infrastruktury

Zaletą wdrażania rozwiązań chmurowych jest to, że są łatwiejsze do skalowania niż tradycyjna architektura on-site. Nie trzeba kupować i utrzymywać serwerów bądź też wyłączać ich, gdy zmienią się okoliczności — na przykład, gdy ruch na Twojej stronie internetowej lub w Twoim sklepie internetowym nagle wzrośnie. W takim przypadku wystarczy kupić dodatkowe miejsce w chmurze i uzyskać do niego dostęp niemal natychmiast. Dzięki temu płaci się tylko za te zasoby, które są wykorzystywane i potrzebne.

Podsumowanie

Transformacja cyfrowa daje przestrzeń do innowacji. Gdy wdrożysz podstawowe rozwiązania cyfrowe, z czasem możesz zrewolucjonizować swoją branżę dzięki przełomowemu produktowi lub usłudze. Innowacyjne rozwiązania technologiczne rodzą się każdego dnia: od chatbotów opartych na sztucznej inteligencji i asystentów głosowych po wirtualne garderoby wzbogacone o rozszerzoną rzeczywistość, zapewniając realistyczne wrażenia klientom. 

Jednak co najważniejsza, każdy etap transformacji cyfrowej musi być odpowiednio wdrożony i przygotowany przez specjalistów, gdyż tylko wtedy ma szansę przynieść maksimum korzyści. Wybierz zatem doświadczony software house, taki, który chętnie udzieli wskazówek w zakresie inżynierii oprogramowania.