Jaka emerytura po 45 latach pracy ? Obecnie w naszym kraju obowiązuje wiek emerytalny. Osoby, które ukończyły 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą rozpocząć emeryturę. Dowiedz się więcej.

Jaka emerytura po 45 latach pracy będzie się należała? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Stawki emerytur zależne są od tego, jak wysokie składki społeczne odprowadzałeś oraz jak długo pracowałeś. W związku z tym, że obecnie o możliwości przejścia na emeryturę decyduje wiek, oznacza to, że staż pracy różnych osób nie jest równy. Z tego powodu coraz częściej powraca pomysł wprowadzenia w naszym kraju emerytury stażowej.

Jaka emerytura po 45 latach pracy – czy emerytura stażowa ma sens?

Projekt emerytury stażowej zakłada, że o tym, kto może rozpocząć pobieranie emerytury, nie decydowałby wiek danej osoby, a staż pracy. Warto podkreślić, że w przypadku większości krajów, tego rodzaju rozwiązanie nie dotyczy wszystkich branży. Jest to wyłącznie jedno z możliwych rozwiązań.

Taka opcja pozwalałaby osobie, która rozpoczęła pracę w wieku 18 lat szybsze przejście na emeryturę. Kwestia wysokości emerytury również wzbudza sporo emocji. Ile będzie można otrzymać po niemal półwieczu aktywności zawodowej? Szacuje się, że po emerytura po 45 latach pracy może wynosić 170% wartości minimalnego świadczenia.

Czy wiek emerytalny wymaga zmiany?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jakiekolwiek zmiany związane z wiekiem emerytalnym są potrzebne. Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia. Należy pamiętać o tym, że o problemie starzejącego się społeczeństwa. Zmiana wieku emerytalnego miałaby być reakcją na ten problem.

Emerytura stażowa to rozwiązanie ciekawe i dość głośno dyskutowane. Niewątpliwie jakiekolwiek zmiany, które mają dotyczyć systemu emerytalnego, wzbudzają w społeczeństwie spore emocje. Wielu Polaków obawia się o to, czy ich emerytura będzie dostatecznie wysoka, aby mogli godnie przeżyć. Miejmy nadzieję, że komfort życia starszych pokoleń będzie wyłącznie rósł.

Archiwum: sierpień 2022
Jaka emerytura po 45 latach pracy