Emerytury

Jaka emerytura po 45 latach pracy? Czym jest emerytura stażowa oraz jak bardzo może wpłynąć na emerytów?

1 minut(y) czytania
Ocena

Jaka emerytura po 45 latach pracy? Obecnie w naszym kraju obowiązuje wiek emerytalny. Osoby, które ukończyły 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą rozpocząć emeryturę. Dowiedz się więcej.

Jaka emerytura po 45 latach pracy? Na to pytanie nie ma poprawnej odpowiedzi. Stawki emerytur zależne są od tego, jak wysokie składki społeczne odprowadzałeś oraz jak długo pracowałeś. W związku z tym, że obecnie o możliwości przejścia na emeryturę decyduje wiek, oznacza to, że staż pracy nie jest równy. Z tego powodu coraz częściej powraca pomysł wprowadzenia do naszego kraju emerytury stażowej.

Jaka emerytura po 45 latach pracy – czy emerytura stażowa ma sens?

Projekt emerytury stażowej zakłada, że o tym, kto może rozpocząć pobieranie emerytury, nie decydowałby wiek danej osoby, a staż pracy. Warto podkreślić, że w przypadku większości krajów, tego rodzaju rozwiązanie nie dotyczy wszystkich branży. Jest to wyłącznie jedno z możliwych rozwiązań. Taka opcja pozwalałaby osobie, która rozpoczęła pracę w wieku 18 lat szybsze przejście na emeryturę. Kwestia wysokości emerytury również wzbudza sporo emocji. Jaka emerytura po 45 latach pracy? Szacuje się, że po 45 latach pracy będzie można liczyć na emeryturę wynoszącą 170% wartości minimalnej.

Czy wiek emerytalny wymaga zmiany?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jakiekolwiek zmiany związane z wiekiem emerytalnym są potrzebne. Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wielu 60 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia. Niestety musimy pamiętać o tym, że borykamy się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Zmiana wieku emerytalnego miałaby być reakcją na ten problem.

Kliknij!
Renty i emerytury po nowemu. Sprawdź najważniejsze informacje o waloryzacji świadczeń, emerytur i rent z 2022 roku

Emerytura stażowa to rozwiązanie ciekawe oraz dość głośno dyskutowane. Niewątpliwie jakiekolwiek zmiany, które mają dotyczyć systemu emerytalnego, wzbudzają w społeczeństwie spore emocje. Wielu Polaków obawia się o to, czy ich emerytura będzie dostatecznie duża, aby godnie przeżyć. Miejmy nadzieję, że komfort życia starszych pokoleń będzie wyłącznie rósł.

Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.