Zarobki

Ile zarabiają sekretarki i co należy do ich obowiązków? Sprawdź, na co możesz liczyć na tym stanowisku

2 minut(y) czytania

Choć sekretarka znajdzie zatrudnienie w większości firm, urzędów, czy też gabinetów prawniczych, to jednak zawód ten często jest niedoceniany. Jej obowiązki to coś więcej niż odbieranie telefonów. Sprawdź, ile zarabiają sekretarki. 

Niestety wciąż panuje krzywdzący stereotyp, że jedyne obowiązki sekretarki to odbierania i przełączanie telefonów, a także parzenie kawy. Obecnie sekretarka często jest prawą ręką swojego szefa i pełni rolę biznesowej asystentki. W dużej mierze to od niej zależy to, czy firma funkcjonuje prawidłowo. Czy skala obowiązków przekłada się na płace? O tym ile zarabiają sekretarki w Polsce, dowiesz się z tego artykułu.

Obowiązki sekretarki

Zanim przeczytasz, ile zarabiają sekretarki, dowiedz się, co należy do ich obowiązków. Sekretarka to osoba, na której barki w firmie może spaść wiele różnych zadań. Jej głównym obowiązkiem jest administrowanie sekretariatem i wykonywanie szeregu prac biurowych. Zaliczane są do nich m.in.:

  • obsługa urządzeń biurowych;
  • zarządzanie dokumentacją biurową;
  • dbanie o ład w sekretariacie;
  • zapewnienie dostawy urządzeń biurowych;
  • zarządzanie korespondencją firmową. 

Ponadto wykonuje także szereg prac związanych z byciem asystentką przełożonego, w tym m.in.:

  • planowanie spotkań;
  • planowanie podróży służbowych;
  • wspieranie działań zarządu na różnych płaszczyznach. 

Jak widzisz, praca sekretarki to nie tylko stereotypowe parzenie kawy i obsługa gości. 

Predyspozycje do zostania dobrą sekretarką

Podstawowe cechy cenionej sekretarki to przede wszystkim bardzo dobra organizacja czasu i miejsca pracy, a także umiejętność nawiązywania kontaktów. Ponadto osoba na tym stanowisku powinna cechować się: empatią, spostrzegawczością, dyscypliną, lojalnością i wysoką kulturą osobistą. W końcu jest osobą reprezentującą organizację i często odpowiada za pierwszy kontakt potencjalnych klientów i partnerów biznesowych z firmą. Od jakości tego kontaktu zależy wizerunek podmiotu gospodarczego. Dodatkowym atutem sekretarki będzie znajomość języków obcych, jednak to zależy w dużej mierze od skali działalności przedsiębiorstwa oraz od rynków, na których funkcjonuje. 

Kliknij!
Ile zarabia Wersow, czyli Weronika Sowa z Ekipy Friza – sprawdź, ile influencerka zarabia na YouTube!

Ile zarabiają sekretarki w Polsce?

Wpływ na to, ile zarabiają sekretarki w Polsce ma przynajmniej kilka czynników. Dużo zależy od ich doświadczenia, a także wielkości organizacji, w której pracują. Nie bez znaczenia są również takie czynniki jak: region zatrudnienia, długość pracy w jednej firmie, a także skala wykonywanych obowiązków. Według danych mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 3500 PLN brutto miesięcznie. Oznacza to, że średnio połowa sekretarek pobiera wynagrodzenie poniżej tej kwoty, a druga połowa powyżej. Około 25% osób na tym stanowisku w Polsce może liczyć na zarobki przekraczające kwotę 4200 PLN brutto miesięcznie. 
Wiesz już, ile zarabiają sekretarki. Zarobki wskazują na to, że praca sekretarki wciąż jest niedoceniana w wielu miejscach w Polsce. Z drugiej strony doświadczone osoby nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, ponieważ asystentki zarządu, czy też sekretarki potrzebne są w wielu firmach, instytucjach i organizacjach pozarządowych. Na najwyższe zarobki możesz liczyć w dużych miastach oraz większych firmach i korporacjach międzynarodowych.

Zobacz też:
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.