Zarobki

Barista to połączenie pracy i pasji. Napędza go kawa. Ile zarabia barista w kawiarni?

2 minut(y) czytania
Ocena

Uśmiech na twarzy baristy jest obowiązkowy – w końcu to nie tylko kawa sprawia, że ludzie kochają kawiarnie, ale także klimat, który tworzą pracownicy. Ile zarabia barista?

Barista nie boi się eksperymentować z nowymi przepisami, ale żeby dojść do tego poziomu, musi najpierw zdobyć podstawową wiedzę o kawie. W tej pracy konieczna jest umiejętność obsługi różnego rodzaju sprzętu (młynki, ekspresy, spieniacze). Niezwykle istotny jest dobór ziaren, ich prawidłowe zmielenie, parzenie w różnych warunkach i temperaturach. Wszystko po to, żeby wydobyć niepowtarzalny aromat z ziaren.

Cechy dobrego baristy

Ta praca albo zaczyna się od pasji do kawy, albo na niej kończy. Barista, który zaczyna od parzenia kawy, siłą rzeczy musi poznać tajniki jej przygotowania. Sięga w tę wiedzę coraz głębiej (ziarna, ich pochodzenie, smaki i aromaty). Wszystko, żeby ostatecznie w filiżance pojawił się napar, którym zachwyci się klient.

Baristę spotkamy w każdej kawiarni. Od jego wiedzy, umiejętności i kontaktu z klientami zależy, czy będzie mistrzem w swoim fachu, czy zwykłym sprzedawcą kawy. Od tego zależy również to, ile zarabia barista.

W tym zawodzie cenna jest nienaganna prezencja i znajomość języka obcego, która sprzyja swobodnej komunikacji z klientami.

Jak zostać baristą i znawcą świata kawy?

Można zacząć od pracy w kawiarni i stopniowo uczyć się potrzebnych kompetencji poprzez obserwację i doświadczenie. Na rynku dostępne są mniej lub bardziej rozbudowane kursy dla baristów, które uczą podstaw tego zawodu. Ta wiedza ułatwi pracę i da szansę na lepsze zarobki.

Dla tych, którym podstawowe informacje  już nie wystarczają, zostają blogi z fachowymi informacjami. Inspiracją mogą być filmiki na YouTube uczące trików parzenia i artystycznego dekorowania oraz uczestnictwo w branżowych wydarzeniach i targach.

Kliknij!
Ile zarabia kierownik Biedronki? Czy praca dla spółki Jeronimo Martins Polska S.A. jest opłacalna? Sprawdź!

Przyda się także zwykła wiedza na temat pracy w lokalu gastronomicznym. Konieczne będą też badania (książeczka sanepidowska).

Ile zarabia barista?

Oczywiście to zależy od kawiarni, jej prestiżu i lokalizacji. Średnio barista może uzyskać wypłatę w kwocie 3370 zł brutto. Nie jest to wysoka stawka, jednak większość z nich traktuje tę pracę jako hobby lub jest ona tymczasowa.

To, ile zarabia barista, zależy często od tego, jak sam traktuje to zajęcie i jak duże jest jego zaangażowanie. Może to być zarówno podstawowe źródło dochodu, jak i praca dorywcza.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.