Zarobki

Ile zarabiają rehabilitanci? Od czego zależy wysokość ich pensji?

1 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabiają rehabilitanci i na czym polega ich praca? Jak wygląda pensja fizjoterapeutów w przychodniach NFZ w porównaniu do prywatnych klinik i gabinetów? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Rehabilitant pomaga wrócić do zdrowia i sprawności osobom po udarach, kontuzjach i wypadkach komunikacyjnych. Wspiera osoby niepełnosprawne fizycznie, ale też pacjentów po zabiegach operacyjnych i z różnego rodzaju zwyrodnieniami. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabiają rehabilitanci? Czy wynagrodzenie fizjoterapeuty jest adekwatne do jego wiedzy i odpowiedzialności? Czytaj i sprawdź!

Czy rehabilitant to fizjoterapeuta?

Zanim dowiesz się, ile zarabiają rehabilitanci, poznaj bliżej definicję tego zawodu. Rehabilitacja to znacznie szersze pojęcie niż fizjoterapia, która jest elementem rehabilitacji osób po urazach i w trakcie chorób. Jednak na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że rehabilitantem jest:

  • fizjoterapeuta po wyższych studiach na kierunku fizjoterapia i rehabilitacja ruchowa na uczelni medycznej;
  • absolwent studiów magisterskich na AWF-ie na kierunku rehabilitacja ruchowa. 

Takie osoby po ukończeniu studiów muszą odbyć półroczną praktykę, po czym otrzymują dyplom zawodowy, wydany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Ile zarabiają rehabilitanci?

Tego, ile zarabiają rehabilitanci, nie da się określić jednoznacznie, ponieważ wysokość ich wynagrodzenia zależy od specjalizacji oraz miejsca pracy. Oto przykładowe kwoty:

  • początkujący rehabilitant w przychodni NFZ zarabia od 2,5 do 3 tys. netto;
  •  rehabilitant ze specjalizacją, pracujący na szpitalnym oddziale ortopedycznym, zarabia od 3,5 do 4 tys. złotych netto;
  •  fizjoterapeuta w prywatnym sanatorium lub klinice zarabia ok. 4 tys. netto;
  •  fizjoterapeuta w popularnych klubach sportowych zarabia ok. 4–6 tys. złotych netto;
  •  miesięczne dochody fizjoterapeutów we własnych gabinetach prywatnych to średnio 8 tys. netto (jedna wizyta to koszt ok. 150–200 złotych).

Wiesz już, ile zarabiają rehabilitanci. Współpracują oni głównie z lekarzami specjalistami ortopedii, ale też z neurologami i zajmują się medycyną sportową. Warto pamiętać, że dyplomowany fizjoterapeuta nie robi tego samego, co masażysta po kursie albo rehabilitant po medycznym studium zawodowym. Gdy szukasz pomocy, zwróć uwagę na kwalifikacje zawodowe i uprawnienia. 

Kliknij!
Ile zarabia śmieciarz? Średnia pensja pracownika śmieciarki i ładowacza
Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.