Zarobki

Ile zarabia woźna w szkole, czym się zajmuje i jakie powinna mieć kwalifikacje?


Ocena

Woźna jako postrach uczniów czy ich cichy opiekun? Sprawdź, ile zarabia woźna w szkole i czy powinna posiadać określone predyspozycje.

Woźna w szkole to nie to samo co sprzątaczka czy konserwator, mimo że te trzy zajęcia bardzo się uzupełniają. Wszystkie są niezbędne w tak dużej placówce, jaką jest zazwyczaj szkoła, przez którą na co dzień przepływa masa ludzi. Na tym stanowisku należy dbać o utrzymanie porządku i stan mienia placówki. Dowiedz się, ile zarabia woźna w szkole.

Obowiązki woźnej wynikające z umowy o pracę

Woźna na etacie pracuje 40 h tygodniowo. Pracuje różnym wymiarze godzin dziennie, w placówkach, które działają zaocznie, ale także w weekendy.

Głównym zadaniem woźnej jest nadzór nad wejściami, wyjściami i przepływem ludzi na terenie szkoły. Oznacza to:

  • dyżury na portierni;
  • kontrolę obuwia wchodzących uczniów;
  • sprawdzanie, czy uczeń wychodzący ze szkoły ma na to zezwolenie;
  • sprawdzanie, kto z osób postronnych i w jakim celu wchodzi i wychodzi z budynku.

To nie koniec obowiązków woźnej

Woźną w szkole zna każdy uczeń zapewne dlatego, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za uruchamianie sygnału dzwonka zaczynającego i kończącego lekcje.

Jej zadaniem jest także otwieranie i zamykanie szatni (pęk kluczy to jej atrybut), wietrzenie klas, wynoszenie śmieci, różne prace porządkowe na terenie szkoły i nadzór nad ich przeprowadzaniem. Od zakresu obowiązków zależy także to, ile zarabia woźna w szkole.

Cechy dobrej woźnej

Mimo braku specjalnych wymagań na to stanowisko, ze względu na rodzaj miejsca pracy, stały kontakt z dziećmi, ilość i rodzaj wykonywanych obowiązków woźna powinna być:

  • sprawna fizycznie;
  • asertywna i pewna siebie, żeby móc podejmować decyzje i konsekwentnie egzekwować zarządzenia odgórne placówki;
  • obowiązkowa;
  • empatyczna, nastawiona na pomoc i współpracę z dziećmi.

Ile zarabia woźna w szkole?

Etat woźnej nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy, którą trzeba by zdobywać latami. Tym bardziej pokrzywdzeni czują się nauczyciele bez długoletniego stażu, którzy mogą zarabiać mniej niż woźna. Średnia zarobków wynosi 3110 zł brutto. Jest najczęściej zatrudniona na etacie. Jej pensja zależy od stażu i doświadczenia, a także wielkości i lokalizacji szkoły. 

Jak widzisz, to, ile zarabia woźna w szkole, zależy m.in. od samej placówki, w której została zatrudniona. Jeśli lubisz pracę z ludźmi, w miejscu, w którym dużo się dzieje, być może to stanowisko dla ciebie.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *