Zarobki

Ile zarabia radny gminy? Kwota bazowa diety radnego w 2022 roku


3/5 - (2 votes)

Radny bierze czynny udział w posiedzeniach rady gminy, kiedy to podejmuje się decyzje kluczowe dla danej jednostki podziału terytorialnego. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia radny gminy, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Podczas posiedzeń (sesji) rady gminy podejmuje się kluczowe decyzje w takich obszarach, jak na przykład uchwalanie statutu dla danej jednostki administracyjnej (gminy) oraz jej budżetu, zatwierdzenie programu gospodarczego, ustalenie poziomu opłat oraz niektórych podatków lokalnych, a także zatwierdzanie planów zagospodarowania przestrzennego. Członkami tego organu stanowiącego o losach gminy są radni. Ich liczba jest zależna od wielkości populacji.

Ile zarabia radny gminy? Aktualne informacje na temat dochodów

Radny gminy z tytułu pełnionych obowiązków uzyskuje wynagrodzenie w formie miesięcznej diety. Zgodnie z przepisami jej wysokość – podobnie jak ma to miejsce w przypadku liczby radnych – jest uzależniona od wielkości populacji w danej gminie. Analizy w tym zakresie można znaleźć między innymi w opracowaniach opublikowanych przez portal Bankier.pl (część z nich przedstawiono poniżej). Kwestie wysokości diet ustala Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy oraz Ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

I tak, w gminach liczących sobie poniżej 15 tys. mieszkańców, radny może uzyskiwać miesięczną dietę na poziomie nieprzekraczającym 1342,07 zł. W gminach, w których w danym okresie mieszka pomiędzy 15 a 100 tys. mieszkańców, wysokość diety radnego jest ustalona na maksymalnym poziomie 2013,10 zł. Najlepiej przedstawia się sprawa w największych gminach, tzn. jednostkach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. W takiej sytuacji zarobki radnego mogą wynieść nawet 2684,13 zł.

Dieta radnego gminy i powiatu a dodatkowe benefity

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wysokość diet przysługujących samorządowcom nie jest zachęcająca dla działaczy społecznych. Należy jednak pamiętać o tym, że:

  • praca radnego nie ma pełnoetatowego charakteru. W zasadzie ogranicza się ona głównie do uczestnictwa podczas sesji rady gminy (oczywiście, wymagane jest również merytoryczne przygotowanie się do posiedzeń);
  • stanowisko radnego gminy może być świetnym przygotowaniem do dalszej kariery politycznej. Pozwala ono na zapoznanie się z sytuacją finansową danej gminy, a także poznaniem mieszkańców, ich oczekiwań oraz potrzeb.

W efekcie dostępne dane na temat tego, ile zarabia radny gminy, nie dają pełnego obrazu sytuacji.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *