Zarobki

Ile zarabia radny gminy?

1 minut(y) czytania
Ocena

Radny bierze czynny udział w posiedzeniach rady gminy, kiedy to podejmuje się decyzje kluczowe dla danej jednostki podziału terytorialnego. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia radny gminy, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Podczas posiedzeń (sesji) rady gminy podejmuje się kluczowe decyzje w takich obszarach, jak na przykład uchwalanie statutu dla danej jednostki administracyjnej (gminy) oraz jej budżetu, zatwierdzenie programu gospodarczego, ustalenie poziomu opłat oraz niektórych podatków lokalnych, a także zatwierdzanie planów zagospodarowania przestrzennego. Członkami tego organu stanowiącego o losach gminy są radni. Ich liczba jest zależna od wielkości populacji.

Ile zarabia radny gminy? Aktualne informacje na temat dochodów

Radny gminy z tytułu pełnionych obowiązków uzyskuje wynagrodzenie w formie miesięcznej diety. Zgodnie z przepisami jej wysokość – podobnie jak ma to miejsce w przypadku liczby radnych – jest uzależniona od wielkości populacji w danej gminie. Analizy w tym zakresie można znaleźć między innymi w opracowaniach opublikowanych przez portal Bankier.pl (część z nich przedstawiono poniżej).

I tak, w gminach liczących sobie nie więcej niż piętnaście tysięcy mieszkańców, radny może uzyskiwać miesięczną dietę na poziomie nieprzekraczającym 1342,07 zł. W gminach, w których w danym okresie mieszka pomiędzy piętnaście a sto tysięcy mieszkańców, dieta jest ustalona na maksymalnym poziomie 2013,10 zł. Najlepiej przedstawia się sprawa w największych gminach, tzn. jednostkach o liczbie mieszkańców przewyższającej sto tysięcy. W takiej sytuacji dieta może wynieść nawet 2684,13 zł.

Nie tylko dieta. Na jakie benefity może liczyć radny gminy?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wysokość miesięcznych diet nie jest zachęcająca dla działaczy społecznych. Należy jednak pamiętać o tym, że:

  • praca radnego nie ma pełnoetatowego charakteru. W zasadzie, ogranicza się ona głównie do uczestnictwa podczas sesji rady gminy (oczywiście, wymagane jest również merytoryczne przygotowanie się do posiedzeń);
  • stanowisko radnego gminy może być świetnym przygotowaniem do dalszej kariery politycznej. Pozwala ono na zapoznanie się z sytuacją finansową danej gminy, a także poznaniem mieszkańców, ich oczekiwań oraz potrzeb.
Kliknij!
Ile zarabia kierownik w markecie Dino? Stawka i zakres obowiązków

W efekcie dostępne dane na temat tego, ile zarabia radny gminy, nie dają pełnego obrazu sytuacji.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.