Zarobki

Podleśniczy jako pomocnik leśniczego ma określone zadania na konkretnym obszarze. Ile zarabia podleśniczy za swoje działania w lesie?


Ocena

Ze względu na rozmieszczenie i wielkość Lasów Państwowych potrzebni są etatowi pracownicy (leśnik, podleśniczy), którzy będą nadzorować, co się dzieje w każdym ich zakątku. Ile zarabia podleśniczy za przebywanie w samym centrum lasu?

Praca podleśniczego przypadnie do gustu osobom z określonymi zainteresowaniami (przyroda, ekologia) i charakterem (ceniący ciszę i spokój, niebojącym się samotności i dzikich zwierząt). Dla nich stałe przebywanie w otoczeniu przyrody to nagroda sama w sobie. Ile zarabia podleśniczy na swojej pasji?

Jak zostać podleśniczym? Zaczyna się od zamiłowania do przyrody

Żeby móc wykonywać wszystkie swoje obowiązki na tym stanowisku, potrzebna jest rozległa wiedza z zakresu znajomości roślin, funkcjonowania ekosystemu leśnego, jego ochrony, a także zarządzania i administracji. Tego można nauczyć się w technikum leśnym lub studiach wyższych kierunkowych.

Żeby starać się o funkcję podleśniczego, konieczne jest posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność, wykształcenie średnie lub wyższe i odbyty staż pracy. Nie jest to więc praca dla każdego.

Czym zajmuje się pracownik Służby Leśnej na stanowisku podleśniczy?

Podleśniczy podlega bezpośrednio leśniczemu danego obszaru leśnego. Jest jego pomocnikiem i podwykonawcą wielu zadań według instrukcji służbowej:

  • nadzoruje wyznaczony mu teren;
  • zajmuje się pomiarami, prawidłowym oznakowaniem terenu;
  • patroluje powierzony mu obszar;
  • kontroluje i reguluje drzewostan (wycinka drzew chorych, czyszczenie);
  • prowadzi nadzór nad wycinką (odbiór, koszty);
  • w zakresie jego działań są także prace administracyjne.

Ile zarabia podleśniczy, pracując w Lasach Państwowych?

Oprócz możliwości ciągłego przebywania w ruchu, na świeżym powietrzu podleśniczy za swoje obowiązki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 4990 zł do 6630 zł brutto. Różnica w zarobkach wynika ze stażu pracy i posiadanego wykształcenia. Jak wszyscy pracownicy tego sektora, może liczyć na dodatki funkcyjne, ale jednocześnie musi być dyspozycyjny w kontekście zmiany miejsca zamieszkania. Praca w Lasach Państwowych jest uznawana za jedną z lepiej opłacanych w Polsce. 


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *