Zarobki

Ile zarabia leśniczy? Sprawdź, jaka jest wysokość zarobków w Lasach Państwowych!

3 minut(y) czytania

Ile zarabia leśniczy, podleśniczy i nadleśniczy? Kim są leśnicy i na czym polega ich praca? Jakie warunki trzeba spełnić, aby aplikować na stanowisko leśniczego? Co wchodzi w skład wynagrodzenia pracownika Lasów Państwowych? Odpowiadamy!

Zastanawiasz się, ile zarabia leśniczy? Świetnie trafiłeś! W tym tekście przyjrzymy się pracy w Lasach Państwowych. Służba leśna odpowiedzialna jest za zarządzanie lasami, prowadzenie gospodarki leśnej, ochronę lasów i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Leśnicy to ogólna nazwa wszystkich pracowników Lasów Państwowych. Leśniczy jest najbardziej popularnym stanowiskiem wśród nich. Wynagrodzenie leśniczego jest jawne i ustalane według określonych kryteriów. Sprawdź, na czym polega praca w leśnictwie i ile wynosi płaca w Lasach Państwowych!

Kim jest leśniczy – zawody w leśnictwie

Nad lasami w Polsce nadzór sprawuje Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”. Instytucja ta należy do Skarbu Państwa. W naszym kraju jest 429 nadleśnictw, które podzielone są na leśnictwa. Każdym nadleśnictwem zarządza nadleśniczy, a leśnictwem – leśniczy. Stanowisk jest jednak znacznie więcej:

 • gajowy;
 • podleśniczy (pomocnik leśniczego);
 • strażnik leśny;
 • starszy strażnik leśny;
 • specjalista służby leśnej;
 • sekretarz nadleśnictwa;
 • inspektor nadzoru (zastępca nadleśniczego).

Pensja pracowników wyliczana jest na podstawie iloczynu stawki wyjściowej określonej w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracowników PGL LP oraz kategorii zaszeregowania pracownika.

Praca w Lasach Państwowych – czym się zajmuje leśniczy?

Leśniczy sprawuje nadzór nad lasami. Zakres obowiązków jest dość szeroki, a konkretne zadania leśniczego zależą od pory roku. Do podstawowych czynności leśniczego należy m.in.:

 • przygotowanie podłoża pod sadzenie drzew;
 • sadzenie młodego lasu;
 • wykładanie pułapek na szkodliwe owady;
 • kontrola stanu zdrowia drzew;
 • oznaczanie chorych i obumarłych drzew;
 • dbanie o bezpieczeństwo zwierzyny leśnej;
 • zapobieganie kłusownictwu.
Kliknij!
Ile zarabia woźna w szkole, czym się zajmuje i jakie powinna mieć kwalifikacje?

Jak zostać leśniczym?

Aby zarządzać leśnictwem, potrzebne jest wyższe lub średnie wykształcenie kierunkowe (może być technikum leśne). Absolwenci szkół muszą odbyć roczny staż w leśnictwie. Po tym czasie konieczne jest zdanie egzaminu do służby leśnej, który uprawnia do ubiegania się o pracę leśniczego. Do zawodu leśnika potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Aby zajmować się nadzorowaniem lasu, należy mieć dobrą orientację w terenie, wytrzymałość fizyczną, doskonały słuch i wzrok. Co jeszcze? Zawód leśniczego opiera się na pracy w samotności, dlatego osoba sprawująca tę funkcję musi być odpowiedzialna i samodzielna.

Ile zarabia leśniczy? Średnie zarobki w Lasach Państwowych

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków leśniczego wynosi 7970 zł brutto miesięcznie. Co drugi leśniczy otrzymuje od 5990 do 9610 złotych brutto, czyli około 6604 zł netto. Na zarobki powyżej 9610 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników. Pomocnik leśniczego może zarobić do 6000 zł brutto. Nadleśniczy zarabia z kolei nawet 18000 zł brutto. Nic dziwnego, że zarządzanie lasami należącymi do Skarbu Państwa uważane jest za jeden z najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce.

Miesięczne wynagrodzenie brutto – dodatek funkcyjny

To, ile zarabia leśniczy, zależy w głównej mierze od stopnia zaszeregowania, stażu pracy i wykształcenia. Zatrudnieni pracownicy w lasach mogą liczyć także na dodatki, premie i dodatkowe bonusy, takie jak:

 • służbowe mieszkanie lub dom;
 • deputat węglowy;
 • ryczałt na paliwo.

Dodatki funkcyjne są przypisane do danego stanowiska, a ich wysokość wynosi od 300 do nawet 6 tysięcy złotych brutto.

Wiesz już, ile zarabia leśniczy. Praca w lesie należy do przyjemnych zawodów. Oczywiście wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością i licznymi wyrzeczeniami. Na stanowiskach leśniczych zarabia się naprawdę godne pieniądze, dlatego ta ścieżka kariery jest coraz częściej wybierana przez młodych ludzi.

Kliknij!
Ile zarabia rachmistrz spisowy? Na czym polega jego praca?
Zobacz też:
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.