Emerytury

Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych – sprawdź, komu przysługuje emerytura oraz inne świadczenia

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych przyznawana jest osobom, które spełnią wymagania do jej uzyskania. Warto pamiętać o tym, że renta nie jest tym samym co emerytura. Czytaj dalej.

Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych jest stosunkowo rzadka. Częściej przyznawane są świadczenia socjalne. Wynika to z faktu, że emerytura jest wynagrodzeniem należnym w wyniku odprowadzania składek społecznych przez okres pracy. Osoby niepełnosprawne często są niezdolne do pracy. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak jest. Niektóre osoby niepełnosprawne są w stanie udokumentować lata pracy, w związku z tym mogą ubiegać się o otrzymanie emerytury. Dowiedz się więcej.

Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych

Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych przyznawana jest osobom, które udokumentują, że przepracowały ponad 35 lat. ZUS dokładnie zapozna się z dokumentacją, która pozwoli określić, czy dana osoba spełniła wymogi do emerytury. Pamiętaj o tym, że jeżeli otrzymasz emeryturę, to nie będziesz mógł ubiegać się o otrzymanie renty. Jest ona dostępna wyłącznie dla osób, które nie mają ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Inne świadczenia dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na otrzymanie wielu różnych świadczeń. Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest osobie, która ze względu na swoją przypadłość nie może podjąć się płatnego zatrudnienia. Musi ona posiadać również odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia. Takiej osobie może być przyznana renta:

  • stała;
  • okresowa;
  • szkoleniowa.

Życie jest pełne nieprzyjemnych niespodzianek. Państwo, które troszczy się o swoich obywateli, powinno być w stanie zapewnić pomoc w ciężkich chwilach. Ma to miejsce w postaci renty lub emerytury. Również osoby, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, mogą liczyć na otrzymanie zasiłku pielęgnacyjnego. Ma on pokrywać (przynajmniej częściowo) koszty związane z pielęgnowaniem osób borykających się z niepełnosprawnością.

Kliknij!
Zamiana emerytury po śmierci męża. Na czym to polega?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.