Emerytury górnicze po nowemu? Czym będą się dokładnie charakteryzować? Czy należy coś zrobić, by otrzymać świadczenie w nowej formie? Poznaj wszystkie kluczowe informacje na temat emerytur górniczych.

Jak mają wyglądać emerytury górnicze po nowemu? Co dokładnie wynika z nowelizacji prawa geologicznego i górniczego? To pytania, które zadaje sobie wielu górników. Przekonaj się, jaki wpływ na emerytury będą mieć nowe przepisy. Poznaj informacje na temat wysokości górniczych świadczeń i nie tylko.

Emerytury górnicze po nowemu. Podstawowe informacje. Istota zmian

W 2022 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o prawie górniczym i geologicznym oraz ustawy emerytalnej. Celem wprowadzanych zmian miało być uporządkowanie procedur emerytalnych i bardziej klarowne skonstruowanie procesów związanych z przyznawaniem rent i emerytur. W nowelizacji ustawy wprowadzono między innymi definicje przodka, odkrywki i kopalni. To będzie mieć wpływ m.in. na to komu i jaka będzie wypłacana emerytura. Co jednak równie istotne, zlikwidowano Specjalistyczny Urząd Górniczy.

Emerytury górnicze po nowemu Co po Specjalistycznym Urzędzie Górniczym?

Wspomniany Specjalistyczny Urząd Górniczy miał za zadanie między innymi nadzorowanie urządzeń wyciągowych czy energetycznych w kopalniach. Od teraz kompetencje tegoż urzędu ma przejąć Wyższy Urząd Górniczy. Celem tych zmian ma być optymalizacja struktury górniczego nadzoru. Warto odnotować, że za wprowadzeniem tejże zmiany opowiedziało się aż 437 posłów. Nikt nie był przeciwny ustawie, a jedynie jedenastu posłów wstrzymało się od głosu.

Emerytury górnicze po nowemu. Odrzucone poprawki

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłaszali kilka poprawek do ustawy, jednak zostały one odrzucone przez Sejm. Poprawki te zakładały między innymi podporządkowanie wspomnianego Wyższego Urzędu Górniczego premierowi. Inna z proponowanych poprawek zakładała rozszerzenie katalogu osób pracujących w kopalniach odkrywkowych o maszynistów pociągów, którzy przewożą urobek.

Zobacz także  Emerytura księży: jak dużo pieniędzy otrzymują duchowni w wieku emerytalnym?
Emerytury górnicze po nowemu