Emerytury

Emerytury górnicze po nowemu. Poznaj najważniejsze informacje na temat tych świadczeń!

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytury górnicze po nowemu? Czym będą się dokładnie charakteryzować? Czy należy coś zrobić, by otrzymać świadczenie w nowej formie? Poznaj wszystkie kluczowe informacje na temat emerytur górniczych.

Jak mają wyglądać emerytury górnicze po nowemu? Co dokładnie wynika z nowelizacji prawa geologicznego i górniczego? To pytania, które zadaje sobie wielu górników. Przekonaj się, jaki wpływ na emerytury będą mieć nowe przepisy. Poznaj informacje na temat wysokości górniczych świadczeń i nie tylko.

Emerytury górnicze po nowemu. Podstawowe informacje. Istota zmian

W 2022 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o prawie górniczym i geologicznym oraz ustawy emerytalnej. Celem wprowadzanych zmian miało być uporządkowanie procedur emerytalnych i bardziej klarowne skonstruowanie procesów związanych z przyznawaniem rent i emerytur. W nowelizacji ustawy wprowadzono między innymi definicje przodka, odkrywki i kopalni. To będzie mieć wpływ m.in. na to komu i jaka będzie wypłacana emerytura. Co jednak równie istotne, zlikwidowano Specjalistyczny Urząd Górniczy.

Emerytury górnicze po nowemu Co po Specjalistycznym Urzędzie Górniczym?

Wspomniany Specjalistyczny Urząd Górniczy miał za zadanie między innymi nadzorowanie urządzeń wyciągowych czy energetycznych w kopalniach. Od teraz kompetencje tegoż urzędu ma przejąć Wyższy Urząd Górniczy. Celem tych zmian ma być optymalizacja struktury górniczego nadzoru. Warto odnotować, że za wprowadzeniem tejże zmiany opowiedziało się aż 437 posłów. Nikt nie był przeciwny ustawie, a jedynie jedenastu posłów wstrzymało się od głosu.

Emerytury górnicze po nowemu. Odrzucone poprawki

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłaszali kilka poprawek do ustawy, jednak zostały one odrzucone przez Sejm. Poprawki te zakładały między innymi podporządkowanie wspomnianego Wyższego Urzędu Górniczego premierowi. Inna z proponowanych poprawek zakładała rozszerzenie katalogu osób pracujących w kopalniach odkrywkowych o maszynistów pociągów, którzy przewożą urobek.

Kliknij!
Emerytury stażowe – emerytura po 40 latach pracy
Zobacz też:
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.