Emerytury

Emerytura po 100 latach — na co może liczyć jubilat?

1 minut(y) czytania
Ocena

Kwestia świadczeń emerytalnych dla sędziwych osób to częsty temat podejmowany podczas rozmów. Ile wynosi emerytura po 100 latach? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Miłej lektury!

Poziom świadczeń emerytalnych w Polsce jest obiektem częstej krytyki zarówno ze strony pojedynczych obywateli, jak i różnych środowisk polityczno-ekonomicznych. Z drugiej jednak strony emerytom przysługują dodatkowe formy wsparcia. Także najstarsi z nich, którzy skończyli swoje setne urodziny, mogą liczyć na szczególną pomoc. Jaka jest emerytura po 100 latach i jakie dodatkowe świadczenia otrzyma sędziwy beneficjent?

Emerytura po 100 latach — podstawowe informacje

Polacy — podobnie jak inne społeczeństwa w krajach rozwiniętych — żyją coraz dłużej. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczne było opracowanie form pomocy dla osób, które ukończyły setny rok życia. Jak wygląda wsparcie dla osób w tak podeszłym wieku?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (należy do nich m.in. ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) emeryci mają prawo do otrzymywania dodatkowego, dożywotniego świadczenia — jest to tzw. emerytura honorowa. Jej wysokość jest ustalana w każdym roku. Na przestrzeni ostatnich latach comiesięczne świadczenie dla stulatków wynosiło:

  • 3731,13 zł (od 01.03.2019),
  • 4294,67 zł (od 01.03.2020),
  • 4512,41 zł (od 01.03.2021),
  • 4944,79 zł (od 01.03.2022).

Kwota emerytury honorowej jest ustalana na okresy od marca do lutego następnego roku.

Jak zatem widać, emerytura po 100 latach to świadczenie, które jest każdego roku sukcesywnie zwiększane. Taki stan wynika zapewne z rosnących kosztów życia oraz faktu, że osoby w tak podeszłym wieku wymagają specjalistycznej opieki, odpowiednio dobranej diety itp.

Kwota świadczenia dla stulatków jest — na mocy przepisów — równa 100% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej pomniejszonego o składki z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Kliknij!
Emerytury stażowe – emerytura po 40 latach pracy

Zasadniczo, emerytura po 100 latach jest przyznawana seniorom automatycznie. Odpowiedni wniosek należy złożyć w sytuacji, gdy senior nie odprowadzał składek na ubezpieczenia ZUS.

Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.