Emerytury

Emerytura górnicza po 15 latach pracy – w jaki sposób górnik może przejść na emeryturę i cieszyć się życiem?

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytura górnicza po 15 latach pracy jest możliwa. Emerytura górnicza przyznawana jest zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2007 roku. Czytaj dalej!

Emerytura górnicza po 15 latach pracy jest przyznawana górnikom, którzy spełnili wszystkie niezbędne wymagania. Niestety nie każda osoba może skorzystać z tej opcji. Pomimo tego, że praca górnika jest bardzo ciężka i ryzykowna, to często konieczne będzie przepracowanie znacznie większej ilości czasu. Emerytura powinna być w stanie umożliwić starszym osobom godne życie. W jaki sposób ją otrzymać? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Emerytura górnicza po 15 latach pracy

Emerytura górnicza po 15 latach pracy przyznawana jest osobom, które spełnią niezbędne warunki. Przede wszystkim nie możesz być członkiem OFE. Jeżeli do tej pory byłeś członkiem OFE, to musisz złożyć wniosek o przekazanie rachunku OFE do budżetu państwa. Konieczne będzie również ukończenie 50 roku życia. Staż twojej pracy musi wynosić 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat gdy jesteś mężczyzną, z czego co najmniej 15 lat musi stanowić praca górnicza. Oznacza to, że emerytura górnicza po 15 latach pracy jest możliwa pod warunkiem, że masz przepracowane co najmniej 10 lat na innym stanowisku.

Jak uzyskać emeryturę bez względu na wiek?

Górnicy mogą również liczyć na otrzymanie emerytury bez względu na ich wiek. Konieczne będzie wtedy przepracowanie 25 lat w zawodzie. Niestety musi to być praca wykonywana stale pod ziemią oraz w pełnym wymiarze godzin. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku górnik nie może być członkiem OFE.

Górnictwo to bardzo ważne z punktu widzenia gospodarczego zajęcie. Jest to niebezpieczna praca, która potrafi mieć katastrofalne skutki dla organizmu. Górnicy często mają problemy z płucami oraz ze stawami. To ciężka fizyczna praca, która musi być odpowiednio nagradzana. Emerytura górnicza jest formą nagrody za sumienne wypełnianie obowiązków.

Kliknij!
Emerytura po 5 latach pracy. Zobacz, ile może wynieść
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.