Emerytura górnicza po 15 latach pracy jest możliwa. Emerytura górnicza przyznawana jest zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2007 roku. Czytaj dalej!
Emerytura górnicza po 15 latach pracy jest przyznawana górnikom, którzy spełnili wszystkie niezbędne wymagania. Niestety nie każda osoba może skorzystać z tej opcji. Pomimo tego, że praca górnika jest bardzo ciężka i ryzykowna, to często konieczne będzie przepracowanie znacznie większej ilości czasu. Emerytura powinna być w stanie umożliwić starszym osobom godne życie. W jaki sposób ją otrzymać? Dowiesz się z dalszej części artykułu.
Emerytura górnicza po 15 latach pracy
Emerytura górnicza po 15 latach pracy przyznawana jest osobom, które spełnią niezbędne warunki. Przede wszystkim nie możesz być członkiem OFE. Jeżeli do tej pory byłeś członkiem OFE, to musisz złożyć wniosek o przekazanie rachunku OFE do budżetu państwa. Konieczne będzie również ukończenie 50 roku życia. Staż twojej pracy musi wynosić 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat gdy jesteś mężczyzną, z czego co najmniej 15 lat musi stanowić praca górnicza. Oznacza to, że emerytura górnicza po 15 latach pracy jest możliwa pod warunkiem, że masz przepracowane co najmniej 10 lat na innym stanowisku.
Jak uzyskać emeryturę bez względu na wiek?
Górnicy mogą również liczyć na otrzymanie emerytury bez względu na ich wiek. Konieczne będzie wtedy przepracowanie 25 lat w zawodzie. Niestety musi to być praca wykonywana stale pod ziemią oraz w pełnym wymiarze godzin. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku górnik nie może być członkiem OFE.
Górnictwo to bardzo ważne z punktu widzenia gospodarczego zajęcie. Jest to niebezpieczna praca, która potrafi mieć katastrofalne skutki dla organizmu. Górnicy często mają problemy z płucami oraz ze stawami. To ciężka fizyczna praca, która musi być odpowiednio nagradzana. Emerytura górnicza jest formą nagrody za sumienne wypełnianie obowiązków.
Zobacz też:- Emerytury 2022. Polski Ład wpłynie na wysokość świadczeń dla seniorów
- Wyższe emerytury w ramach Polskiego Ładu. Seniorów czekają podwyżki w 2022 r.
- Wcześniejsza emerytura – komu przysługuje to świadczenie i kiedy?
- Wiek emerytalny w Europie – różnice w emeryturach pomiędzy Polską a krajami europejskimi
- Emerytury dla nauczycieli – czy nauczyciel może przejść na wcześniejszą emeryturę w 2022 roku? W jakim wieku?