Emerytury

Dodatek do emerytury po 60. roku życia – na co mogą liczyć seniorzy, a jakie formy pomocy są dla nich niedostępne?

2 minut(y) czytania
Ocena

Świadczenia dla seniora to nie tylko emerytura, ale także inne rodzaje benefitów. Chcesz wiedzieć, czy przysługuje wsparcie typu dodatek do emerytury po 60. roku życia? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz tekst. Powodzenia!

W ostatnich latach wprowadzono wiele interesujących rozwiązań dla seniorów. W efekcie coraz więcej osób zastanawia się nie tylko nad samą emeryturą, ale także tym, czy przysługuje np. dodatek do emerytury po 60. roku życia. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ostatnie miesiące (pierwsza połowa 2022 roku) to spore podwyżki cen żywności czy rachunków.

Dodatek do emerytury po 60. roku życia – jakie są aktualne rozwiązania w tym zakresie?

Niestety, mamy złą wiadomość dla tych seniorów, którzy ukończyli niedawno sześćdziesiąty rok życia i oczekują szeregu dodatkowych form wsparcia. Sześćdziesiąt lat to dość młody wiek w przypadku emeryta, a zgodnie z obecnymi trendami (dowodzą tego choćby zapisy ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) im bardziej sędziwy wiek, tym lepsza pomoc.

Na szczęście obecny porządek nie pozostawia emerytów samym sobie. Wręcz przeciwnie, wciąż mogą oni liczyć na takie rodzaje dodatkowych świadczeń jak na przykład trzynasta i czternasta emerytura. Te dwa dodatkowe uposażenia dla seniora to z pewnością rozwiązanie, które pomoże w walce z negatywnymi skutkami inflacji. Świadczenia określane potocznie jako trzynastka oraz czternastka to wsparcie w wysokości 1338,44 złotych brutto.

W przypadku trzynastki poziom wsparcia nie jest uzależniony do dochodów emeryta i ma charakter stały. Inaczej jest, jeśli chodzi o czternastkę. W takiej sytuacji świadczenie zostanie pomniejszone, jeśli emerytura wynosi co najmniej 2900 złotych brutto, a najlepiej uposażeni seniorzy (powyżej 4188,44 złotych miesięcznie) nie otrzymają żadnego wsparcia.

Kliknij!
Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Czego sześćdziesięcioletni emeryt nie otrzyma?

Na chwilę obecną nie ma takiego rozwiązania jak dodatek do emerytury po 60. roku życia

Niestety, fakt przyznania trzynastki oraz czternastki nie zmienia tego, że emeryci z opisywanej grupy nie są uprawnieni do szeregu innych form pomocy. Ominą ich na przykład:

  • darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej – do bezpłatnego przejazdu uprawnieni są ci spośród seniorów, którzy ukończyli np. 65 lub 70 lat (w zależności o polityki przyjętej w danym mieście),
  • darmowe lekarstwa – w tym przypadku cenzus wieku jest jeszcze wyższy i wynosi siedemdziesiąt pięć lat,
  • emerytura honorowa – wsparcie przeznaczone dla najstarszych seniorów, którzy ukończyli setny rok życia.

Choć emerytów po sześćdziesiątce omija wiele interesujących rozwiązań, to nie wiadomo, czy w najbliższych latach nie zostaną opracowane ciekawe pomysły także dla tej grupy wiekowej.

Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.