Świadczenia dla seniora to nie tylko emerytura, ale także inne rodzaje benefitów. Chcesz wiedzieć, czy przysługuje ci wsparcie w postaci dodatku do emerytury po 60. roku życia? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz tekst.
W ostatnich latach wprowadzono wiele interesujących rozwiązań dla seniorów. W efekcie coraz więcej osób zastanawia się nie tylko nad samą wysokością świadczenia emerytalnego, ale także tym, czy przysługuje np. dodatek do emerytury po 60. roku życia. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ostatnie miesiące (pierwsza połowa 2022 roku) to spore podwyżki cen żywności czy rachunków.
Dodatek do emerytury po 60. roku życia – jakie są aktualne rozwiązania w tym zakresie?
Niestety, mamy złą wiadomość dla tych seniorów, którzy ukończyli niedawno sześćdziesiąty rok życia i oczekują szeregu dodatkowych form wsparcia. Sześćdziesiąt lat to dość młody wiek w przypadku emeryta, a zgodnie z obecnymi trendami (dowodzą tego choćby zapisy ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) im bardziej zaawansowany wiek, tym lepsza pomoc.
Na szczęście obecny porządek nie pozostawia emerytów samym sobie. Wciąż mogą liczyć na takie rodzaje dodatkowych świadczeń jak na przykład trzynasta i czternasta emerytura. Te dwa dodatkowe uposażenia dla seniora to z pewnością rozwiązanie, które pomoże w walce z negatywnymi skutkami inflacji. Świadczenia określane potocznie jako trzynastka oraz czternastka to wsparcie w wysokości 1338,44 zł brutto.
W przypadku tzw. trzynastki poziom wsparcia nie jest uzależniony do dochodów emeryta i ma charakter stały. Inaczej jest, jeśli chodzi o „czternastkę”. W takiej sytuacji świadczenie zostanie pomniejszone, jeśli emerytura wynosi co najmniej 2900 złotych brutto, a najlepiej uposażeni seniorzy (powyżej 4188,44 zł miesięcznie) nie otrzymają żadnego wsparcia.
Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Czego sześćdziesięcioletni emeryt nie otrzyma?
Obecnie nie jest wypłacany żaden dodatek do emerytury po 60. roku życia.
Niestety, fakt przyznania trzynastki oraz czternastki nie zmienia tego, że emeryci z opisywanej grupy nie są uprawnieni do szeregu innych form pomocy. Ominą ich na przykład:
- darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej – do bezpłatnego przejazdu uprawnieni są ci spośród seniorów, którzy ukończyli np. 65 lub 70 lat (w zależności o polityki przyjętej w danym mieście);
- darmowe lekarstwa – w tym przypadku cenzus wieku jest jeszcze wyższy i wynosi siedemdziesiąt pięć lat;
- emerytura honorowa – wsparcie przeznaczone dla najstarszych seniorów, którzy ukończyli setny rok życia.
Choć emerytów po sześćdziesiątce omija wiele interesujących rozwiązań socjalnych, to nie wiadomo, czy w najbliższych latach nie zostaną opracowane ciekawe pomysły także dla tej grupy wiekowej.