Co z emeryturą wojskową po śmierci osoby, która ją pobierała? Czy przepada? A może wszystkie składki, które zostały odprowadzone przez zmarłego żołnierza, zostaną przekazane w odpowiedni sposób rodzinie. Sprawdź to!
Rodziny żołnierzy mogą zadawać sobie pytanie o to, co z emeryturą wojskową po śmierci ich bliskiej osoby – czy będzie wypłacana? Warto mieć informacje, które pozwolą szybko uporządkować wszystkie formalne sprawy, jeszcze zanim taka przykra sytuacja będzie miała miejsce. Najważniejsza z nich jest taka, że składki, które żołnierz odprowadzał, zostaną przekazane jego bliskim jako forma rekompensaty. Na jakich warunkach?
Co z emeryturą wojskową po śmierci żołnierza?
Co z emeryturą wojskową po śmierci osoby, która miała ją pobierać? Składki emerytalne zostaną przeznaczone na wypłacanie wojskowej renty rodzinnej. Ma to miejsce w momencie, gdy żołnierz zmarł podczas pełnienia służby wojskowej lub w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby wojskowej, pod warunkiem że jego śmierć była spowodowana urazami oraz chorobami powstałymi podczas pełnienia służby. Renta należy się również rodzinom żołnierzy, którzy zmarli 3 lata po zakończeniu służby, jeśli przyczyna zgonu była powiązana z pełnieniem służby wojskowej.
Kto może otrzymać wojskową rentę rodzinną?
Wojskowa renta rodzinna może zostać przekazana najbliższej rodzinie zmarłego. Oznacza to, że pieniądze mogą pozyskać:
- małżonek;
- dzieci (własne, przysposobione, pasierbowie oraz obce, które zostały wzięte przez żołnierza na utrzymanie);
- wnuki;
- rodzeństwo;
- rodzice.
Praca żołnierza związana jest z ciągłym zagrożeniem życia lub zdrowia. Każda osoba decydująca się na tego typu zajęcie powinna być świadoma wysokiego poziomu ryzyka. Jeśli następuje śmierć związana z pełnieniem służby, cenna jest możliwość wsparcia dla rodziny. Emerytura wojskowa po śmierci żołnierza zostaje przekazana jego rodzinie w formie wojskowej renty rodzinnej. Dzięki temu bliskie zmarłemu osoby mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.