Emerytury

Co z emeryturą wojskową po śmierci? Kto oraz w jaki sposób otrzyma świadczenia należne po śmierci żołnierza?

1 minut(y) czytania
Ocena

Co z emeryturą wojskową po śmierci? Czy przepada? Wszystkie składki odprowadzone przez zmarłego żołnierza, zostaną przekazane w odpowiedni sposób rodzinie. A jaką formę to przybiera? Czytaj dalej!

Co z emeryturą wojskową po śmierci? To bardzo smutne, ale istotne pytanie. Oczywistą sprawą jest to, że nie chcemy, aby ktokolwiek z naszych bliskich odchodził. W przypadku tak niebezpiecznych zawodów, jak żołnierz trzeba jednak mieć świadomość, że taka chwila może nastąpić. Warto mieć informacje, które pozwolą nam szybko uporządkować wszystkie formalne sprawy. Składki, które żołnierz odprowadzał, zostaną przekazane jego bliskim, jako forma rekompensaty. Sprawdź na jakich warunkach.

Co z emeryturą wojskową po śmierci?

Co z emeryturą wojskową po śmierci? Składki emerytalne zostaną przeznaczone na wypłacanie wojskowej renty rodzinnej. Ma to miejsce w momencie, gdy żołnierz zmarł podczas pełnienia służby wojskowej lub w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby wojskowej, pod warunkiem że jego śmierć była spowodowana urazami oraz chorobami powstałymi podczas pełnienia służby. Renta należy się również rodzinom żołnierzy, którzy umarli, aż 3 lata po zakończeniu służby pod warunkiem, że przyczyna zgonu była powiązana z pełnieniem służby wojskowej.

Kto może otrzymać wojskową rentę rodzinną?

Wojskowa renta rodzinna może zostać przekazana najbliższej rodzinie zmarłego. Oznacza to, że pieniądze może pozyskać:

  • małżonek;
  • dzieci (własne, przysposobione, pasierbowie oraz obce, które zostały wzięte przez żołnierza na utrzymanie);
  • wnuki;
  • rodzeństwo;
  • rodzice.

Praca żołnierza związana jest z ciągłym zagrożeniem życia lub zdrowia. Każda osoba decydująca się na tego typu zajęcie powinna być świadoma wysokiego poziomu ryzyka. Zdecydowanie, istotnym elementem tego zawodu jest możliwość wsparcia rodziny po śmierci. Emerytura wojskowa po śmierci zostaje przekazana rodzinie w formie wojskowej renty rodzinnej. Dzięki temu bliskie zmarłemu osoby mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Kliknij!
Emerytury rolnicze po nowemu. Co się zmienia? Sprawdź!
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.