Zdjęcia stockowe są potężnym i niedrogim sposobem na nadanie Twojemu blogowi, stronie internetowej lub innej obecności online wizualnego oomph. Są one również bardzo łatwe do znalezienia za darmo. Depositphotos, Pexels i Flickr to tylko kilka stron, na których można znaleźć zdjęcia stockowe w wysokiej rozdzielczości do użytku osobistego i komercyjnego. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie płaciłeś za zdjęcia stockowe, pomysł wyłożenia gotówki może na początku wydawać się śmieszny. W końcu dlaczego miałbyś płacić, skoro jest tyle darmowych zdjęć? Czy te darmowe zdjęcia nie wyglądają wystarczająco dobrze? Co zyskujesz kupując te zdjęcia, czego nie możesz uzyskać korzystając z Creative Commons i innych zdjęć z domeny publicznej?

zdjęcie komputera a na nim tło z zieloną trawą

Otrzymujesz kontrolę nad prawami do użytkowania.

Jeśli płacisz za zdjęcia stockowe, możesz wybrać licencję Creative Commons, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na stronie ze zdjęciami stockowymi premium możesz wybrać jedną z wielu licencji, w tym licencje standardowe, które pozwalają na wykorzystanie zdjęć w dowolny sposób, pod warunkiem, że podasz dane fotografa. Inne licencje premium ograniczają sposób, w jaki możesz wykorzystać zdjęcia, np. w swoim podcaście lub blogu. Licencje premium pozwalają również na wykorzystanie zdjęć w szerszym zakresie, np. w materiałach drukowanych, filmach online i ebookach. Warto również zastanowić się nad czasem trwania licencji. Czy chcesz użyć zdjęć tylko raz czy wielokrotnie? Czy chcesz mieć zdjęcia tylko na ten rok, czy chcesz je wykorzystać również w przyszłym?

Wspierasz artystów i fotografów.

W pewnym sensie płacenie za zdjęcie stockowe jest jak kupowanie odbitek z galerii. Wspierasz wzrost i rozwój rynku, na którym fotografowie mogą sprzedawać swoje prace i zarabiać na życie. Wielu artystów i fotografów używa zdjęć stockowych jako sposobu na uzupełnienie swoich dochodów i zarabianie na życie. Jeśli używasz darmowego zdjęcia stockowego, nie tylko pozbawiasz artystę zarobku, ale także odbierasz coś całej branży. Płacąc za zdjęcia stockowe, wspierasz tych artystów, fotografów i cały rynek fotograficzny.

Otrzymujesz zdjęcia lepszej jakości.

Kiedy płacisz za zdjęcie stockowe, możesz otrzymać wyłączne prawa do tego zdjęcia, co oznacza, że jeśli ktoś inny spróbuje sprzedać ci to samo zdjęcie, możesz kazać mu je zdjąć. Możesz mieć pewność, że otrzymujesz obraz najwyższej jakości, dzięki temu, że faktycznie go kupujesz. Możesz zdecydować się na licencjonowanie obrazu o niższej jakości, jeśli masz ograniczony budżet, ale jeśli chcesz uzyskać najlepszą możliwą jakość, powinieneś za nią zapłacić. Jeśli używasz obrazu z domeny publicznej, nie wiesz tak naprawdę, skąd pochodzi i jaką jakość otrzymasz. Obraz o niskiej rozdzielczości może być w porządku dla infografiki lub wpisu na blogu, ale prawdopodobnie nie będzie dobrze działać dla broszury lub materiałów drukowanych.

Zyskujesz większą wszechstronność.

Zdjęcia stockowe są niezwykle uniwersalne. Choć doskonale nadają się do postów na blogu i obrazów w mediach społecznościowych, możesz je również wykorzystać w reklamach, materiałach drukowanych, prezentacjach i nie tylko. Jeśli szukasz zdjęć, na których widoczni są ludzie, prawdopodobnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz w bibliotece zdjęć stockowych. Jeśli chcesz uniknąć ludzi, możesz wyszukać zdjęcia, które są „wolne od ludzi” lub „bez ludzi”. Co więcej, jeśli płacisz za zdjęcie stockowe, otrzymujesz więcej niż tylko jedno zdjęcie. Wiele stron internetowych ze zdjęciami stockowymi oferuje usługę subskrypcji, w której możesz uzyskać dostęp do dużego wyboru zdjęć za jedną miesięczną opłatę. W ten sposób możesz wybierać spośród wielu zdjęć w różnych ustawieniach, aby uzyskać dokładnie to, czego potrzebujesz do swojego projektu. Możesz również używać zdjęć na wiele sposobów, takich jak w postach w mediach społecznościowych, wpisach na blogu i materiałach drukowanych.

nożyczki i aparat na różowym tle

Zdjęcia są dostarczane z narzędziami do edycji.

Niektóre strony internetowe oferujące zdjęcia stockowe zapewniają również narzędzia do edycji, dzięki czemu możesz dostosować zdjęcia do swoich specyficznych potrzeb. Na przykład, możesz chcieć zdjęcie szczęśliwej pary, ale chcesz, aby byli ubrani w t-shirt i dżinsy. Możesz wyszukać na stronie zdjęcia szczęśliwych par, kliknąć na obraz i wybrać narzędzia do edycji. Za pomocą kliknięcia przycisku możesz zmienić t-shirty na bluzy z kapturem, dżinsy na poty i dodać psa, który nie był na oryginalnym obrazie. Wiele stron internetowych pozwala również na dodanie tekstu do zdjęć, zmianę koloru obrazu i więcej. Niemałą część Twojego czasu zajmą filmiki na temat projektowania strony internetowej, tylko do pracy, dla zabawy.

 

Zdjęcia stockowe mogą być wykorzystywane do różnych celów.

Istnieje kilka rodzajów licencji, zwykłe i rozszerzone, a jeśli potrzebujesz użyć zdjęcia lub filmu do dystrybucji, powiedzmy na YouTube, lub zrobić film do reklamy, to zdecydowanie potrzebujesz rozszerzonej licencji. Wiele kontrowersji pojawia się, gdy w wideo stockowym wykorzystujesz miejsca publiczne, a nawet czyjeś dzieło, np. obraz lub grafikę – firma będąca właścicielem dzieła może nawet zażądać odszkodowania, jeśli Twoje wideo nagle stanie się popularne. Więc radzimy, aby zawsze mieć licencję na swoje zdjęcia i filmy, jedną z najlepszych stron do tego jest pl.depositphotos.com/.

Koszt jest rozsądny.

Podczas gdy cena pojedynczego zdjęcia na stronie internetowej ze zdjęciami premium może wydawać się duża, kiedy spojrzysz na duży obraz, jest to mała inwestycja, która może mieć duży wpływ. Pomyśl o wszystkich sposobach, w jakie możesz wykorzystać pojedyncze zdjęcie. Możesz go użyć na swojej stronie internetowej i stronach mediów społecznościowych, w swoich materiałach drukowanych, na swoich produktach i więcej. Jeśli używasz darmowego obrazu, prawdopodobnie użyjesz go tylko raz. Płacąc za zdjęcie stockowe, możesz używać go w wielu miejscach i na wiele sposobów. Kiedy zsumujesz koszty wszystkich tych zastosowań, zobaczysz, że faktycznie oszczędzasz pieniądze płacąc za zdjęcie stockowe.

Wnioski

Jeśli poświęcasz dużo czasu i energii na tworzenie treści i wizualizacji swojego bloga lub strony internetowej, ma sens wydanie trochę więcej na zdjęcia stockowe i zainwestowanie w jakość. Zdjęcia stockowe nie są koniecznością dla każdego wpisu na blogu, ale jeśli próbujesz stworzyć spójny wygląd lub zbudować markę, to są one dobrym dodatkiem. Zaoszczędzisz również czas, nie próbując robić własnych zdjęć. Może to być kuszące, aby znaleźć najtańszą opcję, ale dostaniesz to, za co zapłacisz. Jeśli szukasz zdjęć, które wyglądają profesjonalnie, utrzymują spójność Twojej marki i nie wyglądają jak zrobione telefonem, wtedy będziesz chciał zainwestować w zdjęcia wysokiej jakości.

Archiwum: październik 2022