Emerytury

Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym – co to jest oraz komu przysługuje?

1 minut(y) czytania
Ocena

Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym. Wielu nauczycieli zastanawia się nad wysokością emerytury, którą będą otrzymywali po przejściu na emeryturę. Sprawdź, jak otrzyma wanie świadczenia kompensacyjnego, wpływa na późniejsze życie.

Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym jest dla wielu zagadką. Nie każdy potrafi znaleźć odpowiednie informacje. Dodatkowo rządowe strony często udostępniają artykuły, które napisane są w sposób mało przystępny. Zawierają one cenne informacje, jednak podane w sposób ciężki do zrozumienia. Pora rozwiać wszelkie wątpliwości!

Co to jest świadczenie kompensacyjne?

Zanim omówimy wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym, należy zadać sobie pytanie, czym dokładnie owe świadczenia są. Jest to forma świadczeń przedemerytalnych, która przysługuje nauczycielom. Może być ona wypłacana do momentu, aż pracownik nie osiągnie wieku emerytalnego. Sama kwota świadczenia kompensacyjnego według ustawy o emeryturach oraz rentach nie może być niższa, niż aktualnie obowiązująca najniższa emerytura. Oznacza to, że obecnie minimalne świadczenie kompensacyjne wynosi 1338,44 brutto.

Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym

Wysokość emerytury obliczana jest przez ZUS na podstawie wielu parametrów. Jest to proces złożony i niestety ciężko samodzielnie obliczyć jej wysokość. Wpływa na to kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego, ale również średnia życia osób, które już znajdują się na emeryturze. Dobra wiadomość jest jednak taka, że podstawy obliczania emerytury nie są obniżane o kwoty świadczeń kompensacyjnych. Co oznacza, że świadczenie kompensacyjne nie wpływa na wysokość późniejszej emerytury.

Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom, którzy ukończyli określony wiek oraz przepracowali przynajmniej 30 lat (z czego co najmniej 20 jako nauczyciel). Dodatkowo konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. 

Kliknij!
Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.