Jaka jest wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym? Wielu nauczycieli zastanawia się nad tą kwestią, ponieważ kompensacyjne przysługuje przed przejściem na emeryturę. Czy obniża wysokość późniejszych świadczeń?
Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym jest dla wielu zagadką. Nie każdy potrafi znaleźć odpowiednie informacje. Jeśli szukasz zwięzłego i treściwego wyjaśnienia zawiłych przepisów, to świetnie trafiłeś. Pora rozwiać wszelkie wątpliwości!
Co to jest świadczenie kompensacyjne?
Zanim omówimy wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym, należy zadać sobie pytanie, czym dokładnie owe świadczenia są. Jest to forma świadczeń przedemerytalnych, która przysługuje nauczycielom. Może być ona wypłacana do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przez pracownika.
Sama kwota świadczenia kompensacyjnego według ustawy o emeryturach oraz rentach nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca najniższa emerytura. Oznacza to, że obecnie minimalne świadczenie kompensacyjne wynosi 1338,44 brutto.
Wysokość emerytury nauczycielskiej po świadczeniu kompensacyjnym
Wysokość emerytury obliczana jest przez ZUS na podstawie wielu parametrów. Jest to proces złożony i niestety trudno samodzielnie obliczyć jej wysokość. Wpływa na to kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego, ale również średnia długość życia osób, które już znajdują się na emeryturze. Dobra wiadomość jest jednak taka, że podstawy obliczania emerytury nie są obniżane o kwoty świadczeń kompensacyjnych. To oznacza, że świadczenie kompensacyjne nie wpływa na wysokość późniejszej emerytury.
Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom, którzy ukończyli określony wiek oraz przepracowali przynajmniej 30 lat (z czego co najmniej 20 jako nauczyciel). Dodatkowo konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy.