Emerytury

Waloryzacja kapitału początkowego po przyznaniu emerytury – czym jest waloryzacja oraz dlaczego jest ona aż tak ważna?

1 minut(y) czytania
Ocena

Waloryzacja kapitału początkowego po przyznaniu emerytury ma jasno określony cel. Jest ona konieczna, aby utrzymać realną wartość na przestrzeni czasu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Waloryzacja kapitału początkowego po przyznaniu emerytury określany jest zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zasady waloryzacji kapitału początkowego są natomiast przeprowadzanie zgodnie z art. 173 powyższej ustawy. Jest to proces cykliczny. Polega on na pomnożeniu zgromadzonych składek przez wskaźnik waloryzacji. Jeżeli jesteś osobą, która pobiera już składkę emerytalną i martwisz się o to, że galopująca inflacja może pozbawić cię środków do życia, to waloryzacja może nico poprawić twoją sytuację. Czytaj dalej!

Waloryzacja kapitału początkowego po przyznaniu emerytury

Waloryzacja kapitału początkowego po przyznaniu emerytury odbywa się regularnie. Pozwala ona chronić kapitał, który został zgromadzony przez regularne odprowadzanie składek emerytalnych. W czerwcu roku 2022 wskaźnik waloryzacji wyniósł, aż 9,33%. Oznacza to, że wszystkie środki, które zgromadziłeś poprzez odprowadzanie składek emerytalnych, zostaną przemnożone przez ten wskaźnik. Dzięki temu wartość emerytury w czystym założeniu powinna się utrzymywać na stałym poziomie.

Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymuje wartość świadczeń?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) co roku waloryzuje stan kont, ale również subkont osób, które są ubezpieczone. Kwoty, na podstawie których obliczane są emerytury, są mnożone przez wskaźnik waloryzacji. Jest on obliczany na podstawie aktualnej sytuacji gospodarczej. W dużej mierze zależy od inflacji, ale również innych czynników. Waloryzacja bezpośrednio przekłada się na wysokość wypłacanych emerytur.

Jak widzisz, w pewnym stopniu państwo stara się ułatwić funkcjonowanie osób, które znajdują się na emeryturze. Waloryzacja kapitału początkowego pozwala utrzymać wartość pieniądza w czasie. Dzięki czemu emerytury nie są tak skutecznie zmniejszane przez inflację.

Kliknij!
Co z emeryturą wojskową po śmierci? Kto oraz w jaki sposób otrzyma świadczenia należne po śmierci żołnierza?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.