Starasz się zgubić nadprogramowe kilogramy, jednak waga wciąż pokazuje taką samą wartość? Przyczyną tej sytuacji może być spowolniona przemiana materii. Poznaj czynniki wpływające na ten proces oraz dowiedz się, jak przyspieszyć metabolizm!

Czym jest przemiana materii i co spowalnia tempo metabolizmu?

Metabolizm, inaczej przemiana materii, to zbiór procesów oraz mechanizmów zachodzących w naszych komórkach, odpowiedzialnych za pozyskiwanie, magazynowanie i wykorzystanie energii, która została dostarczona organizmowi w pożywieniu. Jest to proces cykliczny, dzięki któremu możliwe jest systematyczne dostarczanie energii, jak i składników odżywczych organizmowi oraz wykorzystanie ich, co pozwala utrzymywać funkcje życiowe. Myśląc o redukcji masy ciała często wydaje nam się, że restrykcyjna dieta zagwarantuje utratę zbędnych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że na procesy metaboliczne wywiera wpływ kilka różnych czynników, o których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Ponadto, z większością z nich spotykamy się nawet na co dzień, co dodatkowo może powodować spowolnienie metabolizmu. Z pewnością można wspomnieć tu o przewlekłym stresie oraz bezsenności, które mają duże znaczenie w przypadku nieprawidłowej przemiany materii. Do niechlubnej listy zaliczają się również tłuszcze trans oraz pestycydy, nadmiernie spożywane w wielu posiłkach. Szybkie tempo życia sprawia, że niekiedy sięgamy po szybkie dania lub kupujemy naszpikowane pestycydami warzywa i owoce. Jest to spory błąd, gdyż tego rodzaju żywność zdecydowanie mają duży wpływ na spowolnienie przemiany materii. 

Jeżeli sądzisz, że głodówka pomoże ci przyspieszyć przemianę materii, musimy wyprowadzić cię z błędu – nadmierne ograniczenie spożycia kalorii może przynieść wręcz odwrotny skutek niż utrata wagi, gdyż w tym okresie procesy życiowe często zaczynają po prostu zwalniać. W tym przypadku należy przestrzegać jednej zasady: nie spożywać mniejszej ilości kalorii od podstawowej przemiany materii. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przyspieszyć metabolizm – poniżej znajdziesz sposoby na przyspieszenie przemiany materii, dzięki którym będziesz na najlepszej drodze do utraty zbędnych kilogramów.

 Jak przyspieszyć metabolizm? 

Przyspieszenie metabolizmu nie jest tak trudne, jak może się niektórym wydawać – wystarczy jedynie wdrożyć w życie kilka zasad, które z pewnością wyjdą jedynie na zdrowie. Jeżeli chcesz podkręcić metabolizm, nie możesz zapominać o regularnych posiłkach. Rozłożone w czasie posiłki pozwolą na systematyczne dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, co jest kluczowe do utrzymania szybkiej przemiany materii. Według ekspertów, najlepiej spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie, gdyż system ten pozytywnie wpływa również na procesy trawienne oraz pozwala zapobiegać magazynowaniu się tkanki tłuszczowej. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to podstawa, jeżeli chodzi o prawidłową przemianę materii. 

Planując dzienny jadłospis, nie omijaj śniadania – jest to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu całego dnia. Solidne śniadanie bogate w złożone węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze przyspiesza metabolizm oraz zapewnia mnóstwo energii na długi czas. Białko powinno znaleźć się również w pozostałych twoich posiłkach, gdyż zawierające go produkty przyspieszają metabolizm nawet o 25%. Warto zatem jak najczęściej sięgać po nabiał, jajka, ryby czy rośliny strączkowe. Szczególnie dietę w ten składnik warto wzbogacić, jeżeli zawodowo uprawiasz sport, jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przechodzisz walkę z ciężką chorobą. 

Kolejną kwestią, istotną w temacie przyspieszenia przemiany materii, jest odpuszczenie sobie restrykcyjnych głodówek. Jak już wspomniane zostało to wcześniej, bardzo niskie spożycie kalorii może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Przede wszystkim należy pamiętać, że pożywienie to paliwo dla naszego organizmu – jest niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni, jak również odpowiada za wytwarzanie w ciele hormonów. Kiedy organizm przyzwyczai się do niskich ilości dostarczanego jedzenia, zamiast zwiększać tempo metabolizmu, zaczyna je spowalniać. Odpowiedzialne jest za to magazynowanie tkanki tłuszczowej, przez co często dochodzi wręcz do wzrostu wagi oraz popularnego efektu jojo. 

Niezwykle istotnym krokiem, który przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej, jest po prostu ruch. Wprowadzając w codzienny harmonogram choćby niewielką aktywność fizyczną, możesz spodziewać się, że tkanka tłuszczowa powoli zacznie zanikać. Musisz jednak pamiętać o systematyczności, gdyż tempo przemiany materii nie ulegnie poprawie, jeżeli twoja aktywność fizyczna będzie ograniczać się do kilku razy w miesiącu, w losowe dni. Jeżeli nie masz czasu na treningi, postaw choćby na spacery z pracy do domu – codzienna dawka ruchu to nie tylko doskonały sposób na to, jak przyspieszyć metabolizm, ale i gwarancja lepszego samopoczucia. W przypadku większej nadwagi możesz wybrać również ćwiczenia w wodzie, które odciążą twój układ kostno-stawowy, dostarczając jednocześnie wiele przyjemności. 

Sprawdź też: https://apteka.superpharm.pl/poradnik/jak-przyspieszy-metabolizm

Archiwum: kwiecień 2022