Posiadanie własnego gospodarstwa rolnego to w dzisiejszych czasach prosta droga do sukcesu. Masz kawałek ziemi na wsi? Czasem wystarczy nawet hektar działki. Sprawdź, ile zarabia rolnik i przekonaj się, że warto iść tą drogą.

Nie każdy wie, jaki jest przeciętny dochód rolnika w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje, ile zarabia rolnik. Często kwoty wynagrodzenia zależne są od miejsca zamieszkania oraz profilu prowadzonej działalności. Dochody w dużej mierze zależą od tego, jakie produkty rolne są sprzedawane przez rolnika, a także od ceny tych produktów. Dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych zazwyczaj jest niewielki i pozwala pokryć jedynie podstawowe koszty życia. Kiedy jednak masz sporo ziemi, masz opcję założenia produkcji rolnej. Dzięki temu na ziemi o powierzchni nawet 100 ha bez problemu zasiejesz plony, aby je sprzedać w sezonie. Czytaj dalej!

Ile zarabia rolnik w Polsce? Co mówią dane GUS?

Osoby pracujące jako rolnicy zarabiają w Polsce średnio około 4051,47 złotych brutto miesięcznie. To stosunkowo niewielka kwota, która dotyczy ogrodników, leśników i rybaków. Ile zarobisz jako rolnik indywidualny? W tym przypadku wiele zależy od wielkości twoich płodów rolnych. Kiedy samodzielnie ustalasz ceny produktów rolnych, zarobisz tyle, ile uda ci się sprzedać. Zastanawiasz się, ile zarabia rolnik na gospodarstwach z 1 ha? Według danych analitycznych indywidualnych gospodarstw rolnych z 1 ha, średnie zarobki oscylują na poziomie około 4000 złotych brutto miesięcznie.

Pamiętaj, że obliczenie dochodu na 1 ha ziemi jest ważne w kilku aspektach. Jakich? Oto one:

  • szansa na otrzymanie dotacji społecznej;
  • możliwość ubiegania się o stypendia socjalne dla studentów będącymi dziećmi rolników;
  • opcja zdobycia kredytu na rozkręcenie działalności rolniczej.
Zobacz także  Ile zarabia bankier? Sprawdź, jakich zarobków może oczekiwać bankowiec

Ile zarabiają rolnicy na 100 ha?

Obliczenia ekspertów dotyczą też tego, ile zarabiają rolnicy na 100 ha. W Polsce zarobki w rolnictwie to około 2550 tys. euro rocznie. W porównaniu do innych krajów Europy jest to bardzo słaby wynik. We Francji próg opłacalności prowadzenia działalności rolniczej wynosi aż do 250 tys. euro rocznie. Porównując średnie zarobki z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju, te wypadają bardzo słabo. Nie ma jednak ogólnej zasady, co do tego, ile zarabia rolnik. Wiele zależy od wielkości plonów, posiadanej ziemi oraz możliwości technologicznych rolnika. Według danych pochodzących z GUS zarobki rolników indywidualnych co roku rosną o około 500 złotych.

Czy warto zostać rolnikiem w Polsce? Opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego

Zarobki rolnika w Polsce nie są zbyt duże, jednakże pozwalają na dość wygodne życie. Żeby zostać rolnikiem, musisz ukończyć stosowną szkołę. Potrzebna ci też ziemia, na której założysz pola uprawne. Zarobki w branży rolniczej w dużej mierze zależą od tego, ile masz ha użytków rolnych. Duże znaczenie ma także pogoda w sezonie. Im większe plony zbierzesz, tym więcej zarobisz.

Wiesz już, ile zarabia rolnik w Polsce. Pamiętaj, że jako rolnik możesz ubiegać się o liczne dopłaty od Urzędu Gminy lub rządu. Wystarczy, że wykażesz np. straty w wyniku złych warunków atmosferycznych. Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka praca. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o założeniu własnej działalności rolniczej.

Ile zarabia rolnik