Zarobki

Ile zarabia psycholog dziecięcy? Nadzoruje prawidłowy rozwój dziecka, a w razie potrzeby kieruje na leczenie


Ocena

Psychologia to trudna dziedzina obejmująca wiele dziedzin, wymagająca studiów i ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Ile zarabia psycholog dziecięcy, któremu powierzamy zdrowie psychiczne swojego dziecka?

Kiedy pojawia się problem w postaci zaburzenia, niepokoją nas zachowania dziecka. To właśnie psycholog dziecięcy będzie pierwszą osobą, do której należy się zwrócić w takiej sytuacji. Nie prowadzi on terapii, chyba że w toku dalszej nauki zdobył uprawnienia terapeuty. Jego zadaniem jest diagnozowanie zaburzeń oraz pierwsza pomoc, w tym skierowanie na właściwe leczenie. Nie należy mylić psychologa z psychoterapeutą. W tym zawodzie równie ważne jest prowadzenie badań, które sprzyjają rozwojowi tej nauki, a tym samym coraz skuteczniejszej pomocy.

Gdzie pracuje psycholog dziecięcy?

Jest potrzebny w wielu miejscach i w różnych placówkach może znaleźć zatrudnienie:

  • w szkołach i przedszkolach;
  • w poradniach (publicznych i prywatnych);
  • w domach dziecka;
  • w ośrodkach szkoleniowych;
  • w sądach.

Jak zostać psychologiem dziecięcym?

Żeby móc działać jako psycholog dziecięcy, należy na początek skończyć studia psychologiczne i uzyskać tytuł magistra. Konieczny będzie także staż. Dla większości psychologów to dopiero początek drogi. To zazwyczaj ludzie, dla których ta praca to także pasja i od tego także zależy to, ile zarabia psycholog dziecięcy. Poszerza on swoją wiedzę, działa w różnych kierunkach, żeby zdobyć jak największe doświadczenie, ale też dlatego, że zwyczajnie chce być na bieżąco w tej dziedzinie. 

Ile zarabia psycholog dziecięcy?

Zarobki psychologa dziecięcego zależą między innymi od zdobytego wykształcenia, doświadczenia, dodatkowych kursów i kierunków szkoleń. Im jest ono bogatsze, tym lepsze będą płace w tym zawodzie.

Bardzo często psycholodzy dzieci działają jednocześnie w sektorze prywatnym i publicznym, żeby uzyskać wyższą pensję. W zależności od województwa będzie to kwota od 3500 zł brutto do ponad 5000 zł brutto. Najlepiej zarabiają ci z województwa mazowieckiego i pomorskiego. Znacznie niższe dochody w tym zawodzie notowane są w województwach podlaskim i świętokrzyskim.

Psycholog dziecięcy to zawód niezwykle ważny, ponieważ coraz więcej dzieci potrzebuje konsultacji psychologicznej. Ważne więc, żeby każde z nich miało dostęp do profesjonalnej opieki.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
418 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na YT? Poznaj zarobki youtuberów!

Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *