Zarobki

Ile zarabia ortodonta i jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie?

3 minut(y) czytania

Ile zarabia ortodonta? Po zapoznaniu się z cennikiem zwykle masz zapewne wrażenie, że wynagrodzenie w tym zawodzie jest bardzo wysokie. Jak jednak wygląda to w rzeczywistości?

Praca ortodonty wiąże się z koniecznością posiadania bardzo konkretnych predyspozycji fizycznych i psychicznych. U osoby pracującej w tym zawodzie duże znaczenie mają zdolności manualne, cierpliwość oraz umiejętność skupienia się. Praca ta wiąże się również z dużą odpowiedzialnością – nawet najmniejszy błąd podczas zabiegu może mieć przykre konsekwencje dla pacjenta. Z tego powodu ortodonta jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. Ile zarabia specjalista w tej dziedzinie? Co wpływa na wysokość jego pensji? Jak wygląda droga do tej specjalizacji?

Kim jest ortodonta?

Przy okazji rozważań na temat zarobków ortodonty warto krótko scharakteryzować ten zawód. Taki specjalista zajmuje się kontrolą właściwego rozwoju uzębienia, szczególnie zgryzu. Leczy on wszelkie nieprawidłowości w tym względzie. Zdarza się, że ortodonta musi rozszerzać szczękę do jej naturalnej pozycji. Co ciekawe, jeszcze do niedawna ortodonta zajmował się wyłącznie osobami do 18.–20. roku życia. Coraz częściej jednak osoby dorosłe decydują się na pomoc stomatologa z taką specjalizacją. Jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie? Co trzeba zrobić, aby zostać stomatologiem ze specjalizacją i jak wysokie są zarobki ortodonty?

Lekarz stomatolog – jak nim zostać?

Aby móc wykonywać zawód stomatologa, należy ukończyć studia wyższe na tym kierunku. Po uzyskaniu tytułu można nazywać się dentystą, jednak jak zostać stomatologiem ortodontą? W tym celu konieczne jest wybranie odpowiedniej specjalizacji – ortodoncji. Wiele osób przed wyborem studiów zadaje sobie jedynie pytanie, ile zarabia ortodonta. Wysokość pensji jest istotnym kryterium w wyborze zawodu, jednak należy mieć na uwadze, że kluczowe znaczenie odgrywają tutaj kompetencje i umiejętności. Należy się liczyć z tym, że zawód stomatologa ortodonty wiąże się z koniecznością dokształcania się przez całe życie, poprzez uczestnictwo w specjalistycznych seminariach czy szkoleniach.

Zobacz także:  Ile zarabia lekarz? Sprawdź, jakie są średnie zarobki lekarzy – specjalistów i rezydentów

Wszystko to powinno przekładać się na odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź dokładnie, ile zarabiają ortodonci.

Ile zarabia ortodonta w Polsce?

Na początku należy zaznaczyć, że to, ile zarabia ortodonta, w dużej mierze zależy od doświadczenia konkretnego specjalisty. Nie jest tajemnicą, że na początku swojej kariery będzie on zarabiał znacznie mniej niż starsi, bardziej doświadczeni koledzy po fachu. Przygodę z tą dziedziną zaczyna się na rezydenturze, a zarobki ortodonty na takim stanowisku wynoszą średnio 4299 złotych brutto. Z czasem jednak wynagrodzenie będzie rosło. Tym samym można powiedzieć, że pensja średnio doświadczonego specjalisty w tym zawodzie wynosi od 7000 do 10000 złotych. Ile zarabia ortodonta, prowadząc swój własny gabinet?

Zarobki na swojej własnej działalności – jak to wygląda?

Marzeniem każdego ortodonty jest prowadzenie własnego gabinetu. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, ale jednocześnie wyższym wynagrodzeniem. Ile zarabiają ortodonci prowadzący swoją własną działalność? W takich wypadkach bardzo wiele zależy od renomy lekarza. Na początku warto jednak wspomnieć o kosztach, jakie generuje taka działalność. Wraz z zatrudnieniem asystentki oraz wszelkimi rachunkami stałe koszta prowadzenia gabinetu wynoszą ok. 20 000 złotych. Wszystko to zostaje jednak wynagrodzone dość wysokim dochodem, który wynosi nieraz od 40 000 do 60 000 złotych. Jest to obiecująca kwota, jednak i tak wiele osób wykonujących ten zawód decyduje się wyjechać poza granicę Polski. Ile zarabia ortodonta pracujący w Stanach Zjednoczonych?

Ile zarabia ortodonta w USA?

Z pewnością często słyszałeś o bardzo wysokich zarobkach lekarzy w Ameryce. Czy w przypadku ortodontów sytuacja wygląda podobnie? W skali roku dobry specjalista jest w stanie zarobić tam 150 000 dolarów. Prognozy dotyczące wzrostu wynagrodzeń mówią jednak, że zarobki w tej dziedzinie mogą się powiększyć nawet o 20 procent.

Zobacz także:  Ile zarabia stewardessa? Jakie predyspozycje musisz mieć, by nią zostać? Przekonaj się!

Ortodoncja to bardzo trudna i odpowiedzialna dziedzina. Wymaga nieustannego kształcenia się oraz odpowiednich umiejętności. W pewnym stopniu przekłada się to na to, ile zarabia ortodonta. Choć jest do dość dobrze opłacany zawód jak na polskie warunki, wielu specjalistów decyduje się na zatrudnienie za granicą. Tym samym znalezienie pracy w tej branży w Polsce nie stanowi większego problemu.

Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia trener personalny i co wpływa na jego pensję?

4 minut(y) czytania
Ile zarabia trener personalny? Podobnie jak w przypadku innych zawodów, kwestia zarobków budzi wiele kontrowersji. Stosunkowo nowy zawód trenera personalnego nie jest…
Zarobki

Ile zarabia grafik komputerowy i co wpływa na jego pensję?

4 minut(y) czytania
Ile zarabia grafik komputerowy? Temat wynagrodzeń często uważa się za temat wrażliwy. Ludzie raczej nie chwalą się powszechnie wysokością swoich zarobków, dlatego…
Zarobki

Ile zarabia kucharz, czyli wynagrodzenie za pracę z pasją

3 minut(y) czytania
Ile zarabia kucharz? Większość ludzi kojarzy branżę gastronomiczną z wysokimi zarobkami. O ile specjaliści w tej dziedzinie rzeczywiście mogą liczyć na satysfakcjonujące…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *