Emerytury

Emerytura zagraniczna po mężu – czy żona może otrzymać świadczenia po mężu z innych krajów niż Polska?

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytura zagraniczna po mężu jest możliwa w przypadku, gdy małżonek pracował za granicami naszego kraju. Składki odprowadzamy w kraju, w którym pracujemy. Jak ma się to jednak do późniejszej emerytury?

Emerytura zagraniczna po mężu to zagadnienie bardzo chętnie poruszane. Polacy często decydują się na pracę za granicami naszego państwa. Wynika to z wielu czynników, najczęstszą motywacją jest po prostu podniesienie standardu życia. W jednej chwili, dana osoba może być zgłoszona wyłącznie do jednego systemu emerytalnego. Oznacza to, że odprowadzając składki np. w Niemczech, nie są one doliczane do polskiej emerytury.

Emerytura zagraniczna po mężu

Wniosek o otrzymanie świadczeń emerytalnych należy złożyć do konkretnej instytucji. W związku z tym, że prawo emerytalne znacznie się od siebie różni w konkretnych krajach, to różne są również warunki, które muszą być spełnione. Czasem niezbędne jest przepracowanie konkretnej ilości lat. Emerytura zagraniczna po mężu jest możliwa, ponieważ lata przepracowane za granicami naszego państwa, mogą być uwzględnione w polskiej emeryturze. Jej wysokość można ustalić jednak dopiero w momencie, gdy zostanie wyliczona przez urzędy konkretnych państw.

Dziedziczenie emerytury

Przepisy ustawy emerytalnej stanowią jasno, żona ma prawo do dziedziczenia emerytury po zmarłym mężu. Możesz złożyć odpowiedni wniosek w państwie, w którym mieszkasz. Zostaje on wysłany do wszystkich państw UE oraz EFTA, w których pracowała dana osoba. Oznacza to, że można jednocześnie przyjmować świadczenia z wielu różnych państw, a nie wyłącznie jednego lub dwóch. Wymaga to jednak spełnienia warunków, które obowiązują w każdym państwie z osobna.

Świadczenia przyznawane po śmierci partnera lub partnerki mogą pomóc radzić sobie z ciężką sytuacją finansową, która potrafi pojawić się po utracie kogoś bliskiego. Składając odpowiedni wniosek, można ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej równocześnie z ZUS oraz instytucji zagranicznych. Co więcej, jeżeli decyzja zostanie odrzucona w jakimś państwie UE lub EFTA, to nie wpłynie to na decyzje innych urzędów rozpatrujących wniosek.

Kliknij!
Wyrównanie emerytury po ukończeniu 60 lat — aktualne zasady
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.