Wielu przedsiębiorcom monitoring kojarzy się przede wszystkim z przestrzeniami magazynowymi lub fabrykami, gdzie nowoczesne systemy mają za zadanie zwiększać bezpieczeństwo zakładu pracy. Przestrzeń biurowa z pozoru może się wydawać miejscem, w którym montaż kamer nie jest aż tak potrzebny. Być może kiedyś było to zgodne z rzeczywistością, ale obecnie – w świecie, w którym ochrona danych stanowi absolutny priorytet, warto zadbać o monitoring w strategicznych miejscach biura. Jakie są zalety monitoringu w biurze i jaki system będzie najodpowiedniejszy do tego miejsca?

Po co instaluje się monitoring w biurze?

Pracodawca ma wiele powodów, dla których powinien przynajmniej rozważyć zainstalowanie kamer w przestrzeni biurowej. Oczywiście nie chodzi o to, by monitorować każdy ruch pracowników jak w reality show, a jedynie zapobiegać ewentualnym nadużyciom i skuteczniej wykrywać sprawców. Niestety często bywa tak, że przedsiębiorca dopiero po szkodzie przekonuje się, że monitoring w jego firmie jednak jest potrzebny. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o instalacji kamer przed zaistnieniem niebezpiecznej sytuacji. W wielu przypadkach już samo pojawienie się kamer zapobiega popełnieniu przestępstwa na terenie zakładu pracy, zarówno ze strony zatrudnionych w nim ludzi, jak i osób z zewnątrz.

Największe zalety biurowego monitoringu to przede wszystkim:

  • zwiększona ochrona przed ewentualnym włamaniem lub dostępem niepowołanych osób do biura
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa uzyskania nieautoryzowanego dostępu do firmowych danych przez osoby trzecie
  • łatwiejsza identyfikacja sprawców w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa na terenie miejsca pracy
  • sprawniejsze wyjaśnianie potencjalnych sytuacji spornych między pracownikami lub między klientami a firmą

Ile kosztuje monitoring biurowy?

Koszty monitoringu są różne, zależne w dużej mierze od rodzaju technologii. Koszty bardzo podstawowego systemu zaczynają się od ok. 1000 zł i mogą się zwiększyć nawet kilkukrotnie w przypadku bardziej zaawansowanych technologii.

Osobną kwestią jest koszt montażu, który w dużej mierze jest zależny od tego, jak bardzo rozbudowany ma być system kamer w obiekcie oraz jaka technologia ma być użyta do rejestrowania zdarzeń. Szacuje się, że montaż monitoringu w Warszawie może kosztować od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy zł w przypadku bardzo skomplikowanych rozwiązań.

Jaki monitoring jest odpowiedni do biura?

Do zastosowań biurowych polecane są kamery sieciowe (tzw. monitoring IP), które umożliwiają zdalne transmitowanie obrazu w czasie rzeczywistym. Pracodawca dzięki temu rozwiązaniu może obserwować wydarzenia w biurze z poziomu komputera lub tabletu – do tego celu niezbędne jest oczywiście połączenie internetowe. Atutem monitoringu IP jest wysoka jakość rejestrowanego obrazu, pozwalająca z łatwością rozpoznać szczegóły.

Tańszym rozwiązaniem jest monitoring AHD, który jest unowocześnioną wersją systemu analogowego. System ten rejestruje obraz w nieco niższej rozdzielczości niż kamery sieciowe, jest też polecany raczej do mniejszych powierzchni. Jego atutem jest cena – nawet kilkadziesiąt procent niższa od monitoringu IP.

Sprawdź: Montaż monitoringu Warszawa śródmieście

Wybierając monitoring do biura warto postawić na rozwiązanie, które pozwoli z łatwością zidentyfikować potencjalnych sprawców przewinień, a w wyjątkowo poważnych przypadkach dostarczy pracodawcy wiarygodny dowód w sądzie. W kwestii monitoringu nie ma miejsca na półśrodki – jeśli obecność kamer w biurze nie ma jedynie charakteru prewencyjnego, muszą one rejestrować obraz w dobrej jakości, a swoim zasięgiem obejmować obszar adekwatny do zastanej powierzchni. Tylko wtedy system ten będzie w stanie skutecznie dbać o bezpieczeństwo firmy i dane jej klientów.

Archiwum: marzec 2022
monitoring w biurze