Prowadzenie firmy

Monitoring w biurze – co należy wiedzieć?


Ocena

Wielu przedsiębiorcom monitoring kojarzy się przede wszystkim z przestrzeniami magazynowymi lub fabrykami, gdzie nowoczesne systemy mają za zadanie zwiększać bezpieczeństwo zakładu pracy. Przestrzeń biurowa z pozoru może się wydawać miejscem, w którym montaż kamer nie jest aż tak potrzebny. Być może kiedyś było to zgodne z rzeczywistością, ale obecnie – w świecie, w którym ochrona danych stanowi absolutny priorytet, warto zadbać o monitoring w strategicznych miejscach biura. Jakie są zalety monitoringu w biurze i jaki system będzie najodpowiedniejszy do tego miejsca?

Po co instaluje się monitoring w biurze?

Pracodawca ma wiele powodów, dla których powinien przynajmniej rozważyć zainstalowanie kamer w przestrzeni biurowej. Oczywiście nie chodzi o to, by monitorować każdy ruch pracowników jak w reality show, a jedynie zapobiegać ewentualnym nadużyciom i skuteczniej wykrywać sprawców. Niestety często bywa tak, że przedsiębiorca dopiero po szkodzie przekonuje się, że monitoring w jego firmie jednak jest potrzebny. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć o instalacji kamer przed zaistnieniem niebezpiecznej sytuacji. W wielu przypadkach już samo pojawienie się kamer zapobiega popełnieniu przestępstwa na terenie zakładu pracy, zarówno ze strony zatrudnionych w nim ludzi, jak i osób z zewnątrz.

Największe zalety biurowego monitoringu to przede wszystkim:

  • zwiększona ochrona przed ewentualnym włamaniem lub dostępem niepowołanych osób do biura
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa uzyskania nieautoryzowanego dostępu do firmowych danych przez osoby trzecie
  • łatwiejsza identyfikacja sprawców w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa na terenie miejsca pracy
  • sprawniejsze wyjaśnianie potencjalnych sytuacji spornych między pracownikami lub między klientami a firmą

Ile kosztuje monitoring biurowy?

Koszty monitoringu są różne, zależne w dużej mierze od rodzaju technologii. Koszty bardzo podstawowego systemu zaczynają się od ok. 1000 zł i mogą się zwiększyć nawet kilkukrotnie w przypadku bardziej zaawansowanych technologii.

Osobną kwestią jest koszt montażu, który w dużej mierze jest zależny od tego, jak bardzo rozbudowany ma być system kamer w obiekcie oraz jaka technologia ma być użyta do rejestrowania zdarzeń. Szacuje się, że montaż monitoringu w Warszawie może kosztować od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy zł w przypadku bardzo skomplikowanych rozwiązań.

Jaki monitoring jest odpowiedni do biura?

Do zastosowań biurowych polecane są kamery sieciowe (tzw. monitoring IP), które umożliwiają zdalne transmitowanie obrazu w czasie rzeczywistym. Pracodawca dzięki temu rozwiązaniu może obserwować wydarzenia w biurze z poziomu komputera lub tabletu – do tego celu niezbędne jest oczywiście połączenie internetowe. Atutem monitoringu IP jest wysoka jakość rejestrowanego obrazu, pozwalająca z łatwością rozpoznać szczegóły.

Tańszym rozwiązaniem jest monitoring AHD, który jest unowocześnioną wersją systemu analogowego. System ten rejestruje obraz w nieco niższej rozdzielczości niż kamery sieciowe, jest też polecany raczej do mniejszych powierzchni. Jego atutem jest cena – nawet kilkadziesiąt procent niższa od monitoringu IP.

Sprawdź: Montaż monitoringu Warszawa śródmieście

Wybierając monitoring do biura warto postawić na rozwiązanie, które pozwoli z łatwością zidentyfikować potencjalnych sprawców przewinień, a w wyjątkowo poważnych przypadkach dostarczy pracodawcy wiarygodny dowód w sądzie. W kwestii monitoringu nie ma miejsca na półśrodki – jeśli obecność kamer w biurze nie ma jedynie charakteru prewencyjnego, muszą one rejestrować obraz w dobrej jakości, a swoim zasięgiem obejmować obszar adekwatny do zastanej powierzchni. Tylko wtedy system ten będzie w stanie skutecznie dbać o bezpieczeństwo firmy i dane jej klientów.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Prowadzenie firmy

Wigilia firmowa jako koszt firmowy. Czy warto organizować to wydarzenie?

Prowadzenie firmy

Analiza fundamentalna przedsiębiorstwa

Prowadzenie firmy

Czym jest outsourcing? Czy warto w swojej firmie zlecać zadania na zewnątrz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *