Zarobki

Ile zarabia aktor w USA? Poznaj wysokość gaży gwiazd Hollywood i aktorów drugoplanowych

2 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia aktor w USA? Jak wygląda gaża popularnych gwiazd, a jak kształtują się zarobki mniej znanych aktorów? Czy kinowy sukces to droga do dużych pieniędzy? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Platformy streamingowe są coraz tańsze i powszechnie dostępne. Nie trzeba już iść do kina, aby obejrzeć hit dużego ekranu. Dlatego dochody producentów filmów znacznie wzrosły. Większą gażę dostają również aktorzy. Ile zarabia aktor w USA, który jest sławny, a ile inkasują dość anonimowi artyści? Sumy często robią wrażenie, ale mniej znani aktorzy nie mają co na nie liczyć. Oto konkrety!

Od czego zależy wysokość aktorskiej gaży za rolę?

Zanim dowiesz się, ile zarabia aktor w USA, sprawdź, od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia. Najważniejsze czynniki to popularność i wcześniejsze sukcesy aktorskie. Kolejna sprawa to ustalenia menedżera z producentem filmowym oraz oczywiście popularność filmu. Kinowy sukces produkcji i zdobyte nagrody oznaczają wysoką gażę dla aktorów. Największe pieniądze (oprócz producenta, reżysera i scenarzysty) zarabiają aktorzy główni, potem drugo- i trzecioplanowi oraz statyści. 

Ile zarabia aktor w USA? Poznaj zarobki filmowych gwiazd

Do najlepiej zarabiających aktorów (nie tylko z USA) należą:

  • Daniel Craig – za grę w dwóch częściach filmu „Na noże” zarobił 100 mln dolarów;
  • Dwayne Johnson – za rolę w „Red One” zainkasował 50 mln dolarów;
  •  Will Smith – za rolę w „King Richard” zarobił 40 mln dolarów;
  • Denzel Washington – za rolę w filmie „Małe rzeczy” wziął 40 mln dolarów;
  • Leonardo DiCaprio – za rolę w filmie „Don’t Look Up” zainkasował 30 mln dolarów.
Kliknij!
Ile zarabia psycholog w USA – szacunkowe pensje specjalistów

Wiesz już, ile zarabia aktor w USA, który jest w czołówce gwiazd. Jednak w pierwszej dziesiątce zmieściły się również 3 aktorki:

  • Jennifer Lawrence z gażą 25 mln dolarów za rolę w „Don’t Look Up”;
  • Julia Roberts z gażą 25 mln dolarów za rolę w „Leave the World Behind”;
  • Sandra Bullock z gażą 20 mln dolarów za rolę w „The Lost City of D”.

Ile zarabia mało znany aktor?

Początkujący aktorzy za role drugo- i trzecioplanowe zarabiają średnio około 50 tys. USD rocznie i to pod warunkiem, że regularnie dostają angaż. Wielu z nich pracuje dorywczo w różnych zawodach, aby się utrzymać. Grają za niewielkie stawki i marzą o nagrodzie za rolę drugoplanową, która mogłyby im przynieść sławę i szansę na dobry kontrakt. Jeśli jednak propozycji nie ma prawie wcale, roczna wysokość zarobków za mało płatne role jest naprawdę niska.

Wiesz już, ile zarabia aktor w USA. Rozbieżności w kwotach ich zarobków są duże, podobnie jak umiejętności i rozpoznawalność artystów ekranu.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.