Wiele osób zastanawia się, ile się zarabia na Spotify. Czy szansę na zarobek mają tylko artyści z milionami odtworzeń? Sprawdź wszystkie szczegóły na ten temat. 

Spotify to niezwykle popularny, szwedzki serwis strumieniujący muzykę oraz podcasty. Można znaleźć w nim aż 82 miliony utworów, które pochodzą z wytwórni płytowych i firm mediowych. Wobec tego wiele osób zastanawia się, ile się zarabia na Spotify? Korzystanie z serwisu jest bezpłatne, jednak związane z wysłuchiwaniem reklam. Opcja premium, która nie zawiera reklam, jest płatna. Za każde odtworzenie Spotify płaci artystom. Jakiego rzędu są to kwoty? Czy na Spotify da się zarobić? 

Co sprawia, że serwis Spotify jest tak popularny? 

Popularność Spotify związana jest z cyfrową rewolucją, która już od dłuższego czasu nie zwalnia tempa. Dla wielu osób streaming jest obecnie najpopularniejszą formą korzystania z własności intelektualnej, jaką są utwory muzyczne i podcasty. Dostęp do tych materiałów jest relatywnie tani, a dodatkowo bardzo wygodny. Wiele osób obecnie nie wyobraża sobie braku dostępu do serwisów streamingowych. 

Od czego zależą zarobki na Spotify?

Ile się zarabia na Spotify? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od liczby odsłuchań. Jednak sama liczba odsłuchań to nie wszystko. Stawka za jeden strumień uzależniona jest między innymi od kraju, zapisów w umowie dystrybucyjnej oraz tego, czy słuchacze posiadają wersję premium, czy darmowe konto z reklamami. Nie zawsze pełna kwota za odtworzenia trafia do kieszeni artysty. Zwykle swoją część pochłaniają także agencje i wytwórnie, które reprezentują muzyków. 

Ile się zarabia na Spotify? 

Serwis Spotify jest obecnie wart ponad 60 miliardów dolarów. Jednak nie zawsze przekłada się to na wysokie zarobki artystów. Średnio za jedno odtworzenie utworu Spotify płaci średnio 0,004 dolara, czyli około 2 groszy. Jeśli wykonawca chce zarobić dolara, musi ze swoją twórczością trafić do grona 250 słuchaczy. Warto wiedzieć, że wystarczy 30 sekundowe odtworzenie – nie musi być to cały utwór. Najpopularniejsi, popowi artyści są w stanie zarobić naprawdę duże kwoty. Miliard strumieni to około trzech milionów dolarów. Na takie przychody mogą liczyć gwiazdy, takie jak Justin Bieber, Taylor Swift, Adele czy The Weeknd. 

Na pytanie ile się zarabia na Spotify nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne – jeśli liczysz na naprawdę dobry zarobek, musisz postarać się o bardzo dużą liczbę wyświetleń.

Archiwum: lipiec 2022
ile sie zarabia na spotify