Czym jest oprogramowanie ERP?
System klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to zintegrowany system informatyczny przeznaczony do zarządzania przedsiębiorstwem. Jego celem jest poprawa wyniku finansowego prowadzonej działalności poprzez lepszą organizację zasobów przedsiębiorstwa – zarówno tych maszynowych, jak i ludzkich. Rozbudowane bazy danych oraz zaawansowane technologie pozwalają spełnić oczekiwania klientów, a także usprawnić poszczególne obszary działalności takie, jak:
- kadry i płace;
- zarządzanie łańcuchem dostaw;
- kontrola zasobów ludzkich;
- monitorowanie zapotrzebowania materiałowego.
Lokalne systemy ERP mogą zostać wdrożone w poszczególnych oddziałach firmy, ale ERP w chmurze może też monitorować całe przedsiębiorstwo o zasięgu transgranicznym, gwarantując dostęp do aktualnych danych przez cały czas.
Dla kogo są systemy ERP?
Systemem ERP mogą być zainteresowane wszystkie firmy, gdzie do planowania zasobów przedsiębiorstwa niezbędne jest wsparcie informatyczne ze względu na ich liczbę lub stopień złożoności. Kompletny system ERP zazwyczaj składa się z szeregu różnych modułów, które mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Z reguły tego rodzaju rozwiązanie sprawdzają się w przypadku firm:
- produkcyjnych;
- handlowych;
- usługowych;
- obsługujących sektor publiczny.
Wbrew pozorom wdrożenie ERP jest istotne nie tylko dla firm zatrudniających kilkaset osób, które funkcjonują na dużym obszarze. Skorzystają z niego również niewielkie przedsiębiorstwa chcące poprawić swoją efektywność i konkurencyjność.
Jakie funkcje systemu ERP są szczególnie istotne?
Dla różnych branż istotne mogą być odmienne funkcje ERP, dlatego dobór poszczególnych modułów zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Zazwyczaj kluczowe znaczenie w oprogramowaniu ERP odgrywają takie rozwiązania, jak:
- Business Intelligence, czyli integracja danych biznesowych poprzez uczenie maszynowe;
- księgowość, rachunkowość oraz funkcje zarządzania wydatkami;
- monitorowanie stanów magazynowych i sprzedaży internetowej;
- kontrola jakości towarów;
- funkcje planowania produkcji;
- monitorowanie czasu pracy pracowników;
- śledzenie obiegu dokumentów;
- monitorowanie aktywów firmowych;
- nadzorowanie zewnętrznych dostawców (m.in. łańcuch dostaw, punkty przeładunkowe);
- opcja planowania zapotrzebowania materiałowego (ang. Manufacturing Resource Planning);
- moduł obsługi klientów (ang. Customer Relationship Management).
Poprzez usprawnienie obszarów działalności przedsiębiorstwa znacznie łatwiej o wykorzystanie jego potencjału biznesowego oraz zwiększenie zadowolenia użytkowników końcowych. Zastosowania rozwiązań chmurowych pozwala wykorzystać urządzenia mobilne do monitorowania wszystkiego, co istotne w firmie
ERP w firmie a system magazynowy WMS
Oprogramowanie ERP z reguły uwzględnia wiele zróżnicowanych modułów, wśród których istotną rolę odgrywa system WMS (ang. Warehouse Management System). Umożliwia on efektywne zarządzanie magazynem i znacząco rozwija możliwości ERP pod tym względem. O ile ERP pozwala głównie na monitorowanie stanu zapasów, zadaniem WMS jest nadzorowanie każdego etapu obsługi towaru, od ich przyjęcia, przez zarządzanie zapasami i ich kompletację, aż po wysyłkę towarów. Jego wdrożenie pozwala m.in. na:
- dokumentację i etykietowanie towarów;
- zarządzanie zwrotami;
- inwentaryzację;
- grupowanie zamówień z uwzględnieniem trasy wysyłki towarów.
Wdrożenie systemu WMS pozwala na jeszcze większą poprawę wydajności przedsiębiorstwa, ponieważ jest to wyspecjalizowany software zaprojektowany specjalnie po to, aby automatyzować procesy w całym przedsiębiorstwie w wąskim zakresie.
Ile trwa i ile kosztuje wdrożenie oprogramowania ERP?
Proces wdrożenia oprogramowania ERP w firmie należy dobrze zaplanować, ponieważ zaimplementowanie software’u wymaga przemyślanego i starannego działania. Przede wszystkim współpraca z klientem zaczyna się od ustalenia jego potrzeb biznesowych oraz specyfiki prowadzonej działalności.
Etapy wdrożenia systemu ERP obejmują zaprojektowanie rozwiązania, jego etapową implementację, a także testy. Wszystko po to, aby przejście na nowe technologie przebiegało płynnie bez konieczności redukowania wolumenu zamówień i spadku produktywności. Czas wdrażania systemów ERP zależy od wielu czynników, w tym skali prowadzonej działalności gospodarczej oraz stopnia rozbudowania samego systemu.
Jeżeli software ma integrować wyłącznie podstawowe procesy biznesowe, okres wdrożenie zwykle wynosi kilka miesięcy. Przy dużych projektach gdzie stosowany jest rozbudowany moduł zarządzania produkcją połączony z pozostałym oprogramowaniem firmy, funkcjami bezpieczeństwa danych czy rozwiązaniami chmurowymi należy liczyć się z kilkunastomiesięcznym działaniem.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje system ERP. Na całkowite koszty składa się przede wszystkim samo stworzenie i spersonalizowanie oprogramowania, udzielone licencje, a także wdrożenie i serwis.
W zależności od wymagań klienta może pojawić się potrzeba szkoleń pracowników czy stworzenie wspólnej bazy danych w chmurze publicznej, która będzie obejmowała wiele różnych programów i obecne systemy. Programy klasy ERP mogą kosztować od kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku małych inwestycji do nawet 200 tysięcy złotych i więcej, jeżeli wiążą się z rozwojem przedsiębiorstwa o zasięgu transgranicznym.
Chcesz zautomatyzować procesy biznesowe i potrzebujesz wsparcia specjalistów od systemów ERP dla Twojej firmy? Sprawdź ofertę Humansoft, gdzie możliwe jest przygotowanie rozwiązań idealne dopasowanych do Twoich potrzeb w elastycznej formule Software as a Service lub innej – według potrzeb. Przekonaj się, ile mogą zmienić nowoczesne systemy ERP i odkryj, że planowanie zasobów przedsiębiorstwa może być proste!
- None Found