Zarobki

Ile zarabia komentator sportowy? Czy dziennikarz sportowy pracuje na pełen etat? Jak zostać dziennikarzem sportowym w Polsce?

2 minut(y) czytania

Sport wszelkiego rodzaju jest popularny na całym świecie. Rozgrywki w wielu dziedzinach komentowane są przez redaktorów i dziennikarzy. Sprawdź, ile zarabia komentator sportowy i czy warto podjąć się tego zawodu.

Jesteś miłośnikiem piłki nożnej, siatkówki, koszykówki lub jakiegokolwiek innego sportu? Koniecznie weź pod uwagę rozwój swojej kariery jako komentatora sportowego. Jako dziennikarz sportowy zawsze masz dostęp do najnowszych informacji ze sportu. Przekazując je odbiorcom, otrzymasz od swojej stacji telewizyjnej pensję, która w Polsce wynosi nawet do 15 000 złotych brutto miesięcznie. Zastanawiasz się, ile zarabia komentator sportowy, który dopiero zaczyna swoją karierę? W tym przypadku średnie wynagrodzenie również jest atrakcyjne.

Czym powinien wyróżniać się dobry komentator sportowy?

Komentowanie rozgrywek sportowych to ciekawe zajęcie, które daje mnóstwo satysfakcji. Chcesz wiedzieć, ile zarabia komentator sportowy oraz jakie cechy są pożądane na tym stanowisku? Praca komentatora wymaga posiadania takich cech, jak:

 • zdolność do szybkiego wysławiania się;
 • umiejętność przekazywania emocji słownie;
 • przyjemny ton i barwa głosu;
 • wiedza z zakresu danej dziedziny sportowej.

To podstawowe cechy, jakie są wymagane od profesjonalnego komentatora sportowego. Planujesz swoją karierę zawodową w tym kierunku? Potrzebujesz kierunkowego wykształcenia uniwersyteckiego, czyli studiów wyższych. Przyda ci się też wiedza sportowa oraz głos, którego z przyjemnością posłuchają odbiorcy.

Ile zarabia komentator sportowy? Jakie są średnie zarobki dziennikarza sportowego w Polsce?

To, ile zarabia komentator sportowy, nie jest tajemnicą. W Polsce osoby obejmujące to stanowisko osiągają średnie dochody na poziomie 4860 złotych brutto miesięcznie. Dziennikarz i komentator mają podobne funkcje, jednakże to ten drugi zajmuje się komentowaniem meczów sportowych i innych wydarzeń z branży. Jako komentator z wieloletnim doświadczeniem zarobisz nawet 6690 złotych brutto miesięcznie. Takie pensje osiągają tylko najlepsi komentatorzy zatrudnieni przez stacje radiowe i telewizyjne. Praca komentatora zapewnia też benefit w postaci dostępu do relacji na żywo z wydarzeń sportowych. Zarobki komentatora w Polsce zależne są głównie od takich czynników, jak

 • miejsce zatrudnienia;
 • ranga wydarzenia sportowego;
 • doświadczenie komentatora.
Kliknij!
Ile zarabia makijażystka? Czy każda kobieta może wykonywać ten zawód?

Pamiętaj, że dziennikarstwo sportowe jest mocno związane z pracą komentatora. Potrzebujesz kompleksowej wiedzy i rzetelnych informacji na temat sportowców oraz danej dziedziny sportu, którą komentujesz. Jako jeden z najlepszych komentatorów w Polsce zarobisz nawet w graniach 10–15 tys. złotych brutto miesięcznie.

Najpopularniejsi komentatorzy sportowi w Polsce

W Polsce jest kilku najpopularniejszych komentatorów sportowych, którzy zajmują się różnym dziedzinami sportu. Zaliczamy do nich:

 • Dariusza Szpakowskiego;
 • Włodzimierza Szaranowicza;
 • Mateusza Borka;
 • Jacka Laskowskiego;
 • Przemysława Babiarza.

Posada komentatora sportowego to nie tylko szansa na rozwój osobisty, ale i wypracowanie marki własnej na rynku. Kiedy zostaniesz rozpoznawalnym komentatorem tak, jak Dariusz Szpakowski czy Włodzimierz Szaranowicz, zarobisz całkiem godziwe pieniądze.

Jak zostać komentatorem sportowym?

Wiesz już, ile zarabia komentator sportowy i chcesz zostać jednym z nich? Zrealizujesz swój cel tylko jeśli interesujesz się sportem, masz wyższe wykształcenie i posiadasz wiedzę w zakresie rozgrywek sportowych. Piękny głos i pozytywne emocje raczej nie będą wystarczające. Przygotuj się odpowiednio, kiedy aplikujesz na stanowisko komentatora.

Zaktualizuj swoją wiedzę, popracuj nad głosem i przede wszystkim opanuj stres. To, ile zarabia komentator sportowy, jest dobrą motywacją do działania.

Zobacz też:
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.