Faktury można wystawiać chociażby w Excelu czy nawet ręcznie. Nie są to jednak wygodne sposoby, szczególnie przy dużych sprzedażach. Z pomocą przychodzą programy do fakturowania – dostępne są w formie aplikacji instalowanych na komputer, systemów webowych, do których wystarczy się zalogować, lub nowoczesnych aplikacji na telefon i urządzenia mobilne. W naszym rankingu programów do fakturowania opisujemy wszystkie z nich i pomagamy ci wybrać ten najlepszy dla twojej firmy. 

Jaki program do fakturowania?

Prowadzenie firmy nierozłącznie wiąże się z wystawianiem faktur. Jest to podstawa prowadzenia legalnej działalności w Polsce. Nowi przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni i bezradni w obliczu morza przepisów i regulacji związanych z prowadzeniem własnej firmy. Programy do fakturowania dużo w tej kwestii ułatwiają. To cenne narzędzie dla każdego rodzaju i rozmiaru biznesu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, wybierając aplikację do faktur.

Czym jest program do faktur?

Program do fakturowania to specjalny system stworzony w celu ułatwienia rozliczania się firmom. Taki program udostępniany jest za darmo lub za niewielką opłatą. Ułatwia i przyspiesza wystawianie faktury VAT, paragonów, rachunków i innych dokumentów księgowych. Jest to niezastąpiona pomoc, szczególnie dla niewielkich firm, które nie korzystają z programów magazynowych. W ten sposób można uniknąć wielu błędów, usystematyzować i zautomatyzować rozliczenia oraz po prostu zaoszczędzić czas i nerwy.

Co powinien zawierać program do fakturowania?

Mikroprzedsiębiorstwa zwykle potrzebują jedynie podstawowych funkcji. Jednak niektóre programy do fakturowania dają cenne opcje dodatkowe, które znacznie ułatwią i przyspieszą pracę – szczególnie przy prężnym rozroście twojego biznesu. Zanim zdecydujesz się na któryś z poniższych systemów do rozliczeń, zwróć uwagę na to, czy oferuje on:

 • magazyn;
 • opcje generowania JPK;
 • połączenie z GUS;
 • możliwość tworzenia bazy danych;
 • dodawanie logo firmy na dokumenty;
 • windykację;
 • analizę wyników.

Jeśli to możliwe, warto najpierw skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego lub darmowego pakietu minimalnego. Możesz wypróbować w ten sposób kilka różnych aplikacji i wybrać tę, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Intuicyjny i prosty program do fakturowania ogromnie ułatwi ci pracę. Nie ma sensu męczyć się z trudnymi systemami tylko dlatego, że mają więcej opcji. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się dla ciebie.

Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru programu do faktur?

Darmowy program do fakturowania oczywiście brzmi bardzo zachęcająco. Jednak w większości przypadków opłaty za szerszy pakiet nie są wcale duże, a dodatkowe opcje sporo ułatwiają. To, czy się na niego zdecydujesz, zależy od potrzeb i wielkości twojego przedsiębiorstwa. 

Zwróć uwagę na poniższe aspekty, które w dużej mierze decydują o jakości programu do faktur:

 • Automatyczne uzupełnianie danych kontrahenta – jeżeli system jest połączony z GUS, wystarczy, że wpiszesz NIP. Reszta danych zaciągana jest z oficjalnej bazy firm. To wiele ułatwia i oszczędza twój czas.
 • Możliwość edytowania faktur – błędy się zdarzają, nawet często. Dobry program pozwoli ci je poprawiać bez stresu.
 • Limit wystawiania faktur – w bezpłatnej wersji najczęściej jest to około 3-10. Jeśli wiesz, że wystawiasz mało dokumentów w miesiącu, taka opcja może ci wystarczyć. Wówczas wybierz program z najwyższym limitem.
 • Możliwość wystawiania różnych typów dokumentów – to jedna z najważniejszych opcji każdego programu do rozliczeń. Poza zwykłą fakturą istnieją też m.in. faktura zaliczkowa, uproszczona, pro forma, marża itp.
 • Prosta obsługa – nie ma sensu decydować się na aplikację, która jest nieprzejrzysta i trudno się po niej poruszać. Będzie to tylko źródłem frustracji.
 • Automatyczne wysyłanie faktur – wiele systemów robi to bez twojej ingerencji. Dokument ląduje od razu w skrzynce mailowej twojego kontrahenta.
 • Cena za program do fakturowania – średnia cena za optymalny pakiet wynosi pomiędzy 8 a 12 zł. Nie jest to duży wydatek, lecz warto upewnić się, że dostajesz za swoje pieniądze jak najlepszą pomoc.
 • Możliwość wystawienia faktury w obcym języku i z obcą walutą – jest to absolutnie niezbędne, jeśli działasz na platformie międzynarodowej lub planujesz rozwój w tym kierunku. Nie jest to koniecznością, jeżeli np. świadczysz tylko lokalne usługi.
 • Integracja programu z innymi aplikacjami – niektóre programy łączą się z bankowością internetową, Allegro lub sklepem internetowym. Przeważnie traktowane jest to jako usługa dodatkowa. Jeśli jednak zajmujesz się sprzedażą produktów online, warto wybrać tę opcję.
 • Dodatkowe funkcje – np. dodanie logo na fakturę, możliwość zainstalowania aplikacji na telefon (coraz częściej traktowane jako konieczność), personalizacja bazy danych lub faktury cykliczne. Oczywiście nie każdemu potrzebne będą takie opcje – nie są one niezbędne.
 • Pomocny i dostępny support – wsparcie specjalistów jest bardzo ważne. Pomogą ci rozwiać wątpliwości, naprawić błędy oraz po prostu zadbać o sprawne działanie twojej firmy. Jest to tak samo ważne na początku działalności, jak i dla dużych przedsiębiorstw potencjalnie narażonych na większe straty.

FakturaXL – wybór redakcji

FakturaXL to program do fakturowania online, który umożliwia wystawienie aż 10 faktur miesięcznie całkowicie bezpłatnie. Dla małych firm, które wystawiają zaledwie kilka dokumentów na miesiąc, jest to zdecydowanie wystarczająco. Pełny pakiet spełni wszystkie potrzeby biznesowe – oferuje wystawienie nielimitowanej liczbę faktur, a kosztuje zaledwie 8 zł na miesiąc. Wersja z magazynem to wydatek 18 zł za miesiąc, przy czym firma oferuje zniżkę 20% na zakup na cały rok. Program dostępny jest także w wersji dla księgowych.

Twórcy zachwalają, że jest to najbardziej przyjazny, prosty i skuteczny system do fakturowania online. Opinie klientów zdecydowanie to potwierdzają. FakturaXL umożliwia generowanie danych kontrahenta bezpośrednio z bazy danych GUS po wpisaniu nr NIP, REGON lub KRS. Program pozwala edytować wszystkie błędy wpisane w dokumenty. Do tego użytkownicy mogą korzystać ze zintegrowanego systemu płatności PayU, Przelewy24, PayPal oraz open API.

Możesz skorzystać ze wsparcia supportu 24/7, a zespół dba także o bezpieczeństwo swoich klientów. FakturaXL automatycznie weryfikuje kontrahentów w wykazie Podatników VAT i sprawdza poprawność wpisywanych kont bankowych.

Główne zalety programuWady programu
nielimitowane fakturybrak
możliwa integracja z drukarkami fiskalnymi
ewidencja sprzedaży i zakupów VAT
pobieranie danych firm z GUS
10 darmowych faktur w miesiącu
pełny support i bezpieczeństwo
9 języków do wyboru
faktury w walutach obcych
możliwa współpraca z księgowym

FakturaXL obsługuje aż 32 rodzaje dokumentów, w tym: VAT, Proforma, Korekta, Rachunki, Paragony, Zamówienia i inne. Wśród licznych udogodnień tego programu do fakturowania znajdują się: automatyczne obliczanie wartości netto, brutto czy VAT-u oraz automatyczne zapisywanie plików w różnych formatach i wysyłanie ich na maile.

Taxon – najlepszy stosunek ceny do jakości

Taxon to nowoczesna aplikacja do fakturowania web oraz na Android i iOS. Znajdziesz w niej wszystkie podstawowe funkcje niezbędne dla programów fakturowych, a do tego wiele wyjątkowych udogodnień. Przykładowo, Taxon pozwala w prosty sposób konsultować się z księgowym w twoim mieście. Możliwa jest przy tym zarówno obsługa online, jak i osobista wizyta. Takie wsparcie merytoryczne jest bezcenne w czasach, gdy przepisy zmieniają się tak dynamicznie.

Ten program do fakturowania został stworzony w celu maksymalnego ułatwienia obsługi firmy. Interfejs jest jasny i przejrzysty. Aplikacja daje takie możliwości jak: przesyłanie dokumentów cyfrowych bezpośrednio do księgowego, analiza wyników, automatyczne pobieranie danych z GUS, proste wyszukiwanie z filtrowaniem kryteriów, obsługa różnych dokumentów.

Taxon przechowuje wszystkie twoje dane w bezpiecznej chmurze, do której masz dostęp o każdej chwili, z każdego miejsca. Program obsługuje różne waluty. Ciekawą funkcją jest także wystawianie raportów z podatków. System sam dba o twoją terminowość i organizację – otrzymasz maila i powiadomienie, gdy tylko będzie zbliżał się termin opłacenia podatków.

Główne zalety programuWady programu
raporty z podatkówzdarza się długie ładowanie strony i aplikacji
generowanie PIT i raportów ZUSfaktury tylko po polsku i angielsku
wsparcie merytoryczne księgowych
analiza miesięcznych wyników
10 bezpłatnych faktur w miesiącu
intuicyjna aplikacja

Taxon to jedno z najbardziej intuicyjnych i nowoczesnych rozwiązań do fakturowania. Dzięki bezpłatnej aplikacji wystawisz do 10 faktur w miesiącu, używając do tego tylko swojego telefonu. Największy pakiet kosztuje 18 zł za miesiąc, co nie jest wygórowaną ceną.

Comarch ERP XT – gdy budżet nie ma znaczenia

Comarch już od ponad 20 lat zajmuje się aplikacjami dla biznesu. Dzięki tak długiej obecności na rynku i doświadczeniu twórców program do fakturowania tej firmy spełnia oczekiwania użytkowników. Jest to intuicyjne w obsłudze i stabilnie działające narzędzie do fakturowania i księgowości. Aplikacja zapewnia łatwą i pełną kontrolę nad całym procesem: począwszy od dodania nowego nabywcy po samym numerze NIP z baz danych GUS, a skończywszy na wysyłaniu faktur mailem z poziomu aplikacji.

Dużą zaletą tego programu do fakturowania jest możliwość darmowego przetestowania wszystkich modułów, a następnie płacenia tylko za te, których aktualnie potrzebujesz. Przykładowo, moduł do fakturowania kosztuje 17 zł miesięcznie, księga podatkowa i ryczałt – 39 zł, magazyn 50 zł, a księga handlowa 115 zł.

Spośród dodatkowo płatnych usług do usprawnienia firmy Comarch ERP XT oferuje: e-Sklep, szybką sprzedaż na Allegro i eBay, POS, Comarch Shipping oraz analizy, raporty i BI-Point.

Comarch obsługuje wiele różnych walut, generuje JPK_FA, JPK_VAT, JPK_V7 oraz umożliwia sprawną wymianę danych z systemami bankowymi. Cały system jest tak zoptymalizowany, że możliwe jest wystawienie faktury nawet w 10 sekund.

Główne zalety programuWady programu
10 faktur miesięcznie za darmowysokie ceny za niektóre funkcje
integracja z Allegro i e-sklepamikonieczność sporej dopłaty za opcje dodatkowe
OCR Faktur
księgowość online
dużo opcji dodatkowych

Comarch ERP XT to program do fakturowania, który sprawdzi się jako kompleksowe narzędzie do zarządzania, fakturowania i księgowości dla małych i dużych przedsiębiorstw. Ciekawą bezpłatną funkcją dodatkową jest OCR, czyli rozpoznawanie danych ze zdjęć.

inFakt – fakturowanie i księgowość w jednej aplikacji

inFakt to jeden z prostszych w obsłudze programów do fakturowania. Działa szybko i oferuje sporo rozbudowanych opcji. Ułatwia pracę zarówno małym działalnościom jednoosobowym, jak i dużym spółkom lub fundacjom. Oprócz standardowej faktury VAT możesz wystawić też m.in. proformę, zaliczkę lub marżę – także w obcych walutach. Każdy dokument możesz łatwo przetłumaczyć na język angielski.

Program daje możliwość łatwego dodawania klientów i towarów do bazy danych. Dzięki temu nie musisz wprowadzać ich za każdym razem. Możesz skorzystać również z opcji dodania do konta swoich współpracowników. Jest to rozwiązanie dla firm zatrudniających pracowników.

Intuicyjna aplikacja mobilna umożliwia nie tylko fakturowanie, lecz także m.in. robienie zdjęć faktur kosztowych, co ułatwia kontrolowanie swoich wydatków i ogółu finansów. 

Prowadzenie małej jednoosobowej działalności jest darmowe. Ceny kolejnych pakietów uzależnione są od liczby wystawianych miesięcznie faktur oraz twoich oczekiwań. Ciekawą opcją jest połączenie aplikacji inFakt premium z własnym księgowym inFaktu (w cenie 149 zł miesięcznie).

Główne zalety programuWady programu
fakturowanie z aplikacjitłumaczenie faktur tylko na j.angielski
wiele rodzajów dokumentówbrak opcji magazynu
szybkie tworzenie fakturwiększa cena za dużą ilość wystawianych faktur
statystyki finansowe
automatyczna windykacja
link do szybkich płatności
fakturowanie i księgowość w jednym miejscu

inFakt to obszerny, a zarazem intuicyjny program do fakturowania. Jest dostępny dla wielu różnych rodzajów działalności. Aplikacja umożliwia kontrolowanie swojego biznesu z dowolnego miejsca.

Fakturownia.pl – postaw na ergonomię

Fakturownia.pl to aplikacja, która stawia na jak największą prostotę użytkowania. Proces wystawiania faktur został maksymalnie zautomatyzowany przez twórców. Dzięki temu fakturowanie jest proste i szybkie. Oczywiście nie zostało przy tym zaniedbane bezpieczeństwo użytkowników. Wszystkie dane przechowywane są w zabezpieczonej chmurze, do której masz dostęp z każdego urządzenia.

Ciekawą funkcją tego programu do fakturowania jest opcja masowej wysyłki wielu dokumentów. Przyda się to tym, którzy mają tendencję do zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Funkcja Turbofaktury pozwala wystawić dokument w zaledwie 3 sekundy, po czym automatycznie wysyła maila do kontrahenta. W programie można stworzyć nie tylko faktury VAT, ale też zamówienia, korekty, zaliczki itp.

Fakturownia.pl to także bogata baza wiedzy. Każdy użytkownik znajdzie w aplikacji odpowiedzi na często zadawane pytania związane z fakturowaniem i księgowością. Dostępna jest wersja bezpłatna Micro, która pozwala wystawić do 3 faktur miesięcznie. Dla większości firm jest to niewystarczająca liczba, lecz w takim wariancie można przetestować podstawowe funkcje. Pakiet Start to niewielki koszt: 6,40 zł/mies.

Główne zalety programuWady programu
funkcja Turbofakturywysoka cena pakietu Pro Plus
tłumaczenie faktur na ponad 20 językówmocno zawężone opcje pakietu darmowego
dostępna każda waluta
obsługa magazynów

Fakturownia.pl to jeden z najbardziej intuicyjnych i ergonomicznych programów do fakturowania online. Daje użytkownikowi wiele opcji językowych i walutowych, dzięki czemu możesz z nim rozwijać swój biznes na cały świat.

Faktura.pl – nie tylko program do faktur

Faktura.pl to polski program do fakturowania, który jest wygodny w obsłudze. Umożliwia przede wszystkim wystawianie i przyjmowanie faktur, prowadzenie zestawienia dokumentów i przygotowywanie okresowych rozliczeń. Użytkownicy któregokolwiek abonamentu mogą skorzystać ze współpracy z księgowością Faktury.pl. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie porządku w dokumentach.

Interfejs jest dobrze zaprojektowany i spełnia wszystkie potrzeby firmy. Program pozwala dodać do faktur opcję szybkich płatności, aby ułatwić współpracę z kontrahentami. Ciekawą propozycją są SMS-y automatycznie wysyłane do klientów po wystawieniu faktury. Możesz też skorzystać z tzw. pieczęci prewencyjnej, która poinformuje twoich klientów o możliwości wszczęcia windykacji.

Po 90-dniowym darmowym okresie próbnym dostępny jest pakiet Basic, który kosztuje 9,99 zł miesięcznie, Optimum – 14,99 zł, a Premium – 24,99 zł. Faktura.pl oferuje także opcje abonamentowe na aplikację Księgowość Online oraz księgowość z osobistym ekspertem. Dzięki tym funkcjom możesz też wyliczać podatki, generować dokumenty i wysyłać je do odpowiednich urzędów.

Główne zalety programuWady programu
jasno sprecyzowane usługi dodatkowemagazyn dostępny tylko w najdroższej opcji
natychmiastowe płatnościzdarzają się błędy w programie
automatyczne SMS-y do klientówopcja darmowa tylko przez pierwsze 90 dni
wiele typów faktur
integracja z innymi aplikacjami
pieczęć prewencyjna
zautomatyzowana księgowość

Fakturowo.pl to program do fakturowania, ale też do prowadzenia zautomatyzowanej księgowości online. Progi cenowe dostosowane są pod kątem dostępnych funkcji do mikroprzedsiębiorstw, średnich firm i handlu na dużą skalę.

Firmino – dla bardziej wymagających użytkowników

Firmino to jeden z najbardziej zaawansowanych programów do fakturowania w naszym rankingu. Mimo obszernych opcji interfejs jest dość intuicyjny w obsłudze. Umożliwia też samodzielne księgowanie – choć to udogodnienie jest raczej zarezerwowane dla osób doświadczonych w takich działaniach.

Dzięki temu programowi do fakturowania stworzysz praktycznie każdy rodzaj faktury czy paragonu. Za pośrednictwem platformy możesz też wysyłać notatki windykacyjne z ponagleniem do dokonania płatności. Firmino pozwala też na prostą ewidencję i optymalizację stanów magazynowych.

Korzystanie z tego programu sprawia, że stan finansowy i bieżące przychody masz zawsze pod kontrolą. Prezentuje je czytelny wykres znajdujący się w panelu głównym. Ciekawą opcją jest też sekcja zadań, dzięki której zoptymalizujesz organizację i produktywność swojej firmowej drużyny. W Firmino możesz także rozpisać swoje koszty.

Program ma wersję darmową, lecz jest ona dość mocno okrojona. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę gamę dostępnych opcji, pakiet Standard i Pro wcale nie są drogie – kosztują odpowiednio 7,20 zł/mies i 11,20 zł/mies-36,80 zł/mies.

Główne zalety programuWady programu
analizy finansowesamodzielne księgowanie, potencjalnie ryzykowne
prosta obsługadopłata za kolejnych użytkowników lub firmy
zaawansowane funkcje
darmowa wersja
niedrogi pakiet premium
aplikacja na telefon

Firmino to jeden z najbardziej zaawansowanych programów do fakturowania. Mimo obszernych funkcji, jakie oferuje, jego cena jest porównywalna z konkurencją. Firmino daje opcję samodzielnego rozliczania swojej firmy.

Mega-Tech – personalizacja na potrzeby twojej firmy

Program do fakturowania Mega-Tech został stworzony z myślą o bardziej doświadczonych użytkownikach. Jego interfejs nie jest tak prosty i przejrzysty jak u niektórych konkurentów. Jednak po poświęceniu czasu na naukę staje się całkiem praktyczny. Program nie jest dostępny w aplikacji mobilnej ani wersji online. Aby z niego skorzystać, należy zainstalować go na komputerze.

Mega-Tech ma też oczywiście swoje zalety. Oprócz możliwości fakturowania dostępne są również opcje tworzenia własnych cenników i rozmaitych dokumentów. Użytkownicy mogą wysyłać je mailowo bezpośrednio z programu. Przydatną funkcją jest też tworzenie szczegółowych raportów i analiz.

Darmowa wersja próbna obejmuje 7 dni, co może nie być wystarczającym czasem na zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami programu. Po tym czasie możesz wybierać spośród wersji Faktura Small Business Lite (300 zł rocznie), Faktura Small Business Standard (400 zł rocznie) lub Faktura Small Business Pro (600 zł rocznie). Cena jest wysoka, jednak na kolejne lata odnowienia producent przewiduje zniżki.

Główne zalety programuWady programu
wiele zaawansowanych funkcjibrak aplikacji – mniejsza wygoda użytkowania
tworzenie indywidualnych szablonówtrudny w obsłudze interfejs
eArchiwumkonieczność pobrania na komputer
tworzenie cennikówwersja Lite posiada dość okrojone funkcje
dużo opcji personalizacjiwysoka cena

Faktura Small Business od Mega-Tech dostępna jest w trzech różnych wersjach i przedziałach cenowych. To dość zaawansowany program, który umożliwia m.in. tworzenie własnej kartoteki klientów, towarów i usług oraz posiada wiele opcji personalizacji.

FakturaLight – jedna licencja, dowolna liczba stanowisk

FakturaLight to program do fakturowania, który także trzeba pobrać na komputer. Dostępne są wersje na macOS i Windows. Po zakupie licencji możesz zainstalować go na dowolnej liczbie stanowisk. W cenie zawarta jest też pomoc techniczna dostępna przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Wpisywane do programu dane są całkowicie bezpieczne. Przechowywane są na serwerach FakturaLight. 

Program daje sporo różnych opcji. Wystarczy kilka chwil, aby przyzwyczaić się do interfejsu i sprawnie się po nim poruszać. System jest dość mocno zautomatyzowany. Umożliwia wystawianie wielu typów dokumentów oprócz standardowej faktury VAT. Ciekawą funkcją jest możliwość dodania kodu QR, który odsyła twoich kontrahentów bezpośrednio do płatności.

Wielu przedsiębiorców ceni sobie mobilne opcje fakturowania. FakturaLight posiada aplikację dostępną na telefon – na Androida i iOS. Niestety, decydując się na ten system, nie otrzymasz żadnej opcji darmowego korzystania z jego funkcji. Istnieje bezpłatna wersja demo, lecz nie da się jej używać przez dłuższy czas. Ceny za dostęp zaczynają się od 150 zł rocznie. Za usługę bazy danych trzeba dopłacić 100 zł za rok.

Główne zalety programuWady programu
przyjazny interfejsbrak opcji darmowej
dowolna liczba stanowiskwysokie ceny
magazynkonieczność zainstalowania programu
generacja JPK_VATbrak synchronizacji z kalendarzem
zautomatyzowany system

FakturaLight to program, z którego można korzystać na dowolnej liczbie stanowisk po zakupie 1 licencji. Interfejs jest prosty i łatwy w obsłudze. Klienci cenią sobie jego szybkość działania.

Fakturowo.pl – na start i dla mikroprzedsiębiorstw

Fakturowo.pl to ostatni w naszym rankingu program do wystawiania faktur i innych dokumentów księgowych. Nadaje się raczej tylko dla małych i średnich firm – duże przedsiębiorstwa mogą odczuwać brak niektórych funkcji. Jednak jednoosobowe firmy zdecydowanie skorzystają z prostego interfejsu i możliwości łatwego wystawiania faktur.

Fakturowo.pl umożliwia generowanie wszystkich rodzajów plików JPK. Proces fakturowania i przechowywane dane są oczywiście dobrze zabezpieczone nowoczesną technologią. Do programu zalogujesz się z każdego urządzenia z dostępem do internetu – nie stworzono jednak odrębnej aplikacji.

Podstawowy wariant jest bezpłatna i daje całkiem zadowalające możliwości. Dostępnych jest też kilka wersji abonamentowych, z możliwością dokupienia dodatkowych funkcji. Kolejne progi cenowe wynoszą: 15 zł za 1 miesiąc, 40 zł na 6 miesięcy i 60 zł za cały rok. Możliwa jest także płatność z góry nawet na 5 lat – wynosi 270 zł. Choć jest to spora oszczędność, nie polecamy takiego zakupu. Fakturowo.pl nie jest najbardziej intuicyjnym, rozbudowanym ani nowoczesnym programem – oczekujący takich cech powinni przerzucić się na coś bardziej zaawansowanego. Jest to jednak całkiem dobra opcja dla osób wkraczających w świat fakturowania online.

Główne zalety programuWady programu
darmowa wersjabrak aplikacji
generowanie plików JPKprzystosowany do niewielkich firm
obsługa 22 językówograniczone funkcje
wiele opcji obcych walut
możliwość wystawienia faktury online bez rejestracji
możliwość stworzenia własnej bazy danych lub łączenie się z GUS
łatwy dostęp przez przeglądarkę

Fakturowo.pl to program do fakturowania polecany raczej tylko dla małych przedsiębiorstw i osób zaczynających swoją przygodę z wystawianiem faktur online. Jego głównymi zaletami są: prosta obsługa, dużo opcji językowych i generowanie wszystkich plików JPK.

Programy do fakturowania – najlepsze marki

Wśród najlepszych firm oferujących programy do fakturowania jako SaaS są FakturaXL, Taxon, inFakt lub Comarch. Ostatnia z nich ma wieloletnie doświadczenie w działaniu na rzecz optymalizacji firm. Jednak wszystkie propozycje w naszym rankingu zostały stworzone przez marki, którym możesz zaufać. Każda z nich wyróżnia się nieco innymi cechami.

Mega-Tech, Comarch, Firmino i FakturaLight, podobnie jak większość programów wymagających instalacji na komputerze, nastawione są na obsługę dużych przedsiębiorstw. Oferują wiele opcji personalizacji oraz usprawniają skomplikowane procesy i zarządzanie dużą liczbą klientów. Mogą nie nadawać się jako programy na start, lecz niewątpliwie mają swoje plusy.

Szczególnie przyjazne dla użytkownika są wszystkie firmy oferujące programy do fakturowania w formie aplikacji. Charakteryzują się nowoczesnym podejściem do biznesu. Przeważnie też łatwo poruszać się po tego typu programach. Nie znaczy to wcale, że nie nadadzą się także dla dużych przedsiębiorstw.

W tej dziedzinie trudno wskazać najlepsze marki – kryteria oceny zależą od twoich wymagań i potrzeb. W każdym przypadku niezbędna jest jednak dbałość o bezpieczeństwo danych. Każda firma z naszej listy spełnia to kryterium.

Program do fakturowania – najczęściej zadawane pytania

Prowadzenie własnej firmy jest niewątpliwie ekscytujące, lecz wiąże się też z wieloma trudnościami – szczególnie na początku, gdy niektóre aspekty zarządzania działalnością pozostają niejasne. Poniżej zebraliśmy często zadawane pytania i wątpliwości, które mogą pojawić się podczas wystawiania faktur. Wiele praktycznych podpowiedzi znajdziesz też na stronie z pomocą w wybranym przez siebie programie do fakturowania z naszego rankingu.

Ile kosztuje program do wystawiania faktur?

Niektóre programy do fakturowania dostępne są całkowicie za darmo. Trzeba przy tym liczyć się z faktem, że dostępne opcje są dość mocno okrojone. W przypadku innych możesz skorzystać z okresu próbnego. Nie sprawdzi się to jednak na dłuższy czas, szczególnie jeśli prowadzisz dużą firmę. Ceny optymalnych pakietów programów do fakturowania wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jaki program do fakturowania dla małej firmy?

Wiele programów do fakturowania uwzględnia unikalne potrzeby małych i jednoosobowych przedsiębiorstw. W takich przypadkach najczęściej ważny jest stosunkowo niski koszt. Nie potrzebne są też szczególnie rozbudowane ani skomplikowane opcje. Dla wielu początkujących biznesmenów ważny jest prosty w obsłudze i przejrzysty interfejs. Idealne programy na start to m.in.: FakturaXL, Taxon, inFakt, Fakturownia.pl, Faktura.pl lub Fakturowo.pl.

Jaki program do faktur na ryczałcie?

Ryczałt to jeden z czterech dostępnych w Polsce form opodatkowania. W tej formie podatek oblicza się tylko jako procent od przychodu. Wszelkie formalności są przy tym znacznie uproszczone. Musisz tylko sporządzić ewidencję swoich przychodów. Jest to opcja, z której mogą skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy.

Nasz wybór redakcji – FakturaXL – spełnia wszystkie wymogi dobrego programu do fakturowania. Oznacza to, że zawiera też opcję rozliczania się w formie ryczałtu. Zdecydowana większość wymienionych w tym rankingu systemów również to umożliwia – w tym m.in. inFakt, Comarch, czy Fakturownia.

Jak wystawić fakturę za usługę?

Elementy faktury, które muszą znaleźć się na dokumencie, określa Ustawa o podatku od towarów i usług. W artykule 106e zapisane jest, że prawidłowa faktura musi zawierać:

 • datę i miejsce wystawienia faktury;
 • numer kolejny faktury;
 • numery NIP (identyfikacji podatkowej) sprzedawcy oraz nabywcy;
 • nazwy firm;
 • dane adresowe obu stron;
 • datę dokonania lub zakończenia usługi.

Dodatkowo trzeba też dokładnie opisać usługę, wraz z jej nazwą, ceną, ewentualnym rabatem, stawką VAT itp. Ręczne sporządzenie faktury zgodnej z prawem może być trudne. Dlatego polecamy korzystanie z programów do fakturowania, które zdecydowanie ułatwiają ten proces i podpowiadają, co powinno znaleźć się na każdym rodzaju wystawianego dokumentu.

Jak wystawić fakturę za usługę bez VAT?

Rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy informuje, że taką fakturę wystawia się podobnie jak zwykłą, natomiast w polu dotyczącym stawki VAT wystarczy wpisać „zw” (w skrócie – zwolniony). Taki dokument musi zawierać:

 • datę wystawienia i kolejny numer faktury;
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
 • cenę jednostkową towaru lub usługi;
 • kwotę należności ogółem.

Praktycznie wszystkie programy do fakturowania mają taką opcję – przy wystawianiu dokumentu wystarczy ją zaznaczyć i wpisać powyższe dane.

Archiwum: marzec 2023
program do fakturowania