Chcesz wiedzieć, na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD na srebro? Przekonaj się, w jaki sposób się nimi handluje i o jakich korzyściach oraz zagrożeniach trzeba pamiętać. 

Srebro to metal szlachetny, który znajduje zastosowanie w branży jubilerskiej, a także w medycynie czy sektorze przemysłowym. W związku z tym nie powinno nikogo zaskakiwać, że ceny tego surowca stanowią obiekt dużego zainteresowania, także z punktu widzenia osób działających na rynku inwestycji finansowych. Z wielu powodów kontrakty CFD na srebro to interesująca alternatywa dla takich klasycznych instrumentów finansowania jak akcje czy obligacje korporacyjne/skarbowe.

Co to są kontrakty CFD?

Kontrakt CFD (ang. Contract for Difference, czyli kontrakt na różnicę kursową) to rozwiązanie popularne wśród traderów. Niesie bowiem kilka korzyści, w tym np. możliwość wykorzystania dźwigni i zajmowania długich/krótkich pozycji, a także jest wygodne.

Niewątpliwą zaletą kontraktów CFD jest to, że w ich ramach może zostać użyta dźwignia finansowa. Dzięki niej możesz handlować z użyciem większej kwoty pieniędzy niż środki, które faktycznie przeznaczasz na inwestycje. Trzeba jednak być ostrożnym i mieć na uwadze, że mechanizm dźwigni może zwiększyć straty, jeśli wybrana przez ciebie strategia inwestycyjna okaże się nietrafiona.

Jeśli chodzi o dźwignię finansową, jej maksymalny poziom jest określany w poszczególnych państwach przez odpowiednie podmioty zajmujące się kontrolą rynku kapitałowego – w Polsce zajmuje się tymi kwestiami KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego.

Kontrakty CFD na srebro są uregulowane w ten sposób, że mechanizm nie powinien przekroczyć proporcji 10:1, co oznacza, że poprzez zastosowanie dźwigni można korzystać z kapitału „jedynie” dziesięć razy wyższego niż środki, którymi realnie dysponujesz. W sensie ogólnym nie jest to najwyższy możliwy do uzyskania poziom, ponieważ niektóre aktywa inwestycyjne, w tym np. CFD na złoto, dają możliwość zastosowania dźwigni na poziomie wynoszącym aż 20:1.

Korzystanie z dźwigni podczas inwestowania w CFD nie jest oczywiście obowiązkowe – warto jednak wiedzieć, jakie są blaski i cienie tego mechanizmu, zanim przystąpisz do inwestycji.

Jak działają kontrakty CFD na srebro?

Tym, co wyróżnia kontrakty CFD spośród wielu innych instrumentów (w tym np. akcji czy obligacji), jest elastyczność. Można bowiem kupić kontrakty na:

  • wzrosty (buy CFD);
  • spadki (sell CFD).

Dzięki temu możliwe jest zarabianie także w przypadku niekorzystnego dla rynku trendu – o wyborze strategii decyduje sam inwestor. Zupełnie inaczej wygląda to np. w przypadku akcji. Jeśli w danym czasie panuje słaba koniunktura na giełdzie, z dużym prawdopodobieństwem przełoży się to także na spadek akcji danej spółki, a co za tym idzie – straty.

Oprócz tego możliwe jest stosowanie takich mechanizmów jak:

  • take profit – oznacza to automatyczne zamknięcie (sprzedaż) danego CFD w sytuacji, gdy wartość aktywa bazowego (w tym np. srebra) wzrośnie do określonego poziomu;
  • stop loss – jest to przeciwieństwo opcji take profit. Dzięki stop limit możliwe jest cięcie strat, czyli szybkie sprzedanie aktywa w sytuacji, gdy jego kurs zaczyna gwałtownie się obniżać.

CFD to wygoda

Inwestowanie w kontrakty CFD na srebro to rozwiązanie niezwykle wygodne. Wystarczy zalogować się w wybranej przez ciebie platformie tradingowej (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu), aby kupić kontrakty.

Z kolei zakup fizycznego srebra będzie wymagał od odpowiedniego przechowywania kruszcu – jeśli mowa jest o większej ilości tego metalu szlachetnego, konieczny może okazać się nawet zakup sejfu, co generuje dodatkowe koszty. Jak widzisz, można ich uniknąć, wybierając platformę internetową.

Ponadto sprzedaż fizycznego srebra może być zadaniem czasochłonnym, podczas gdy kontrakty na różnice kursowe CFD cechują się wysoką płynnością. Dzięki temu CFD można spieniężyć w krótszym czasie, niż podczas obrotu fizycznym kruszcem.

Kontrakty CFD a ryzyko

Jeszcze przed rozpoczęciem handlu kontraktami CFD na srebro musisz zrozumieć związane z tym ryzyko. Tego typu instrumenty finansowe charakteryzują się wysoką zmiennością. Umiejętne lokowanie środków w kontrakty CFD daje spore szanse na sowite zyski, ale trzeba mieć na uwadze to, że w inwestycjach często sprawdza się prosta reguła: im wyższe potencjalne zyski do osiągnięcia, z tym poważniejszym zagrożeniem należy się liczyć.

Jak można handlować kontraktami CFD na srebro?

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie w kontrakty CFD na srebro, możesz skorzystać z oferty jednego z brokerów. Podmioty z tej kategorii prowadzą działalność na rynkach międzynarodowych, w tym również w Polsce.

Bez wątpienia zaletą oferty prezentowanej przez brokerów jest dostęp do nowoczesnych platform tradingowych. Są one dostępne online, dlatego nie musisz wychodzić z domu czy biura, aby móc sfinalizować daną transakcję. Zazwyczaj aplikacje do inwestowania dostępne są w wersji przeglądarkowej i mobilnej, co oznacza, że możesz kupić lub sprzedać kontrakty CFD na srebro (ale także inne instrumenty finansowe, w tym np. akcje spółek notowanych na giełdzie) gdziekolwiek jesteś, nawet podczas podróży.

Do firm, które umożliwiają handel CFD na srebro, należy m.in. XTB. Na tej platformie możliwe są choćby zakup kontraktów za pośrednictwem wygodnej aplikacji inwestycyjnej online i przeprowadzenie analizy technicznej.

Jaka jest aktualna cena srebra?

Srebro to jedno z tych aktywów, które – podobnie jak złoto – charakteryzuje się sporymi wahaniami cen. W XXI w., kurs srebra osiągał swoje maksima jeszcze w okresie od 2010 do 2013 – w latach tych notowania utrzymywały się w przedziale 30-50 dolarów amerykańskich za 1 uncję.

W latach 2014-2019 ceny były niższe i wynosiły od 15 do 20 dolarów. Pandemia przyniosła znaczną poprawę sentymentu, co przełożyło się na kurs ok. 24 dolarów za uncję w grudniu 2022 roku.

Można zauważyć, że wartość kursu tego surowca wzrasta w czasie recesji gospodarczej. Taka zależność powtórzyła się np. na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a także w czasie globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o ostatnie lata – wzrosty pojawiły się w czasie pandemii koronawirusa.

Zapewne każdy, kto jest zainteresowany inwestycjami na rynku surowcowym (w tym także poprzez zakup instrumentów finansowych, których notowania są zależne od ceny srebra), zastanawia się, jakie zmiany nastąpią w ciągu kilku następnych lat. Niestety, nie da się odpowiedzieć na to pytanie z dużą dozą prawdopodobieństwa.

Sytuacja na rynku jest zbyt dynamiczna, by można było przewidywać ceny, jakie przyjmą kontrakty CFD na srebro w długim okresie. Jeśli jednak zależność z poprzednich dekad powtórzy się, szansa na zwyżkę kursu stanie się realna.

Jakie są czynniki, które wpływają na cenę srebra?

Cykl koniunktury gospodarczej nie jest jedynym aspektem, który wpływa na ceny srebra. Praktyka pokazuje, że notowania tego kruszcu są zależne również od takich czynników jak np. polityka gospodarcza realizowana przez rząd, w tym w szczególności decyzje w zakresie ustalania stóp procentowych. Dlaczego?

Zależność jest bardzo prosta: im bardziej ekspansywna polityka rządu, tym mocniej obniża się stopy procentowe w celu pobudzenia gospodarki. Takie rozwiązanie jest korzystne dla gospodarki w ogólnym sensie, ale oznacza także spadek opłacalności lokat bankowych czy obligacji. W efekcie zainteresowanie srebrem oraz jego kurs powinny rosnąć.

Srebro to metal, który jest powszechnie wykorzystywany z uwagi na walory wizualne oraz możliwości zastosowania w szeroko rozumianym przemyśle. Surowiec ten może być również wart wykorzystania jako narzędzie inwestycji. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie aktywów, jakimi są kontrakty CFD na srebro, musisz rzetelnie przeanalizować rynek oraz szanse i zagrożenia, a także oszacować ryzyko związane z taką formą inwestowania. W przeciwnym wypadku prawdopodobieństwo poniesienia dotkliwych strat finansowych znacząco wzrasta.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.  Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Archiwum: styczeń 2023
CFD na srebro