Zarobki

Ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem? Poznaj wynagrodzenia lekarzy weterynarii

1 minut(y) czytania
Ocena

Praca ze zwierzętami wydaje się wymarzonym zajęciem, o którym marzą już dzieci. Jak to wygląda w zderzeniu z rzeczywistością? Sprawdziliśmy, ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem.

Zawód lekarza weterynarii ma niewiele wspólnego z dziecięcymi wyobrażeniami. Polega oczywiście na niesieniu pomocy zwierzętom, ale pacjentami nie są wyłącznie urocze miejskie psy i koty. Chorują również konie i wiejskie bydło, a zbadanie ich wymaga dużej siły fizycznej i odpowiedniego podejścia. Czy ta praca jest opłacalna? Sprawdź, ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem.

Ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem?

Warto zacząć od tego, że absolwent studiów weterynaryjnych raczej nie ma szans na pracę we własnym gabinecie. Musi zdobyć doświadczenie i obyć się z codziennymi zadaniami weterynarza. Na początku średnie wynagrodzenie nie jest wysokie i na umowie o pracę oscyluje w granicach 4220 zł brutto.

W przypadku osób, które założyły własną działalność i prowadzą przychodnię, kwestia stawek wygląda trochę inaczej. Ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem? Najlepsi mogą zarobić około 10 tys. zł brutto. Trzeba przy tym pamiętać, że właściciel przychodni musi zarobić nie tylko na swoją pensję, ale też koszty utrzymania kliniki.

Od czego zależą zarobki weterynarza?

To, ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem, zależy od tego, jak dużo pracuje. Stąd też częsty widok przemęczonych lekarzy, którzy przyjmują zwierzaki przez kilkanaście godzin dziennie. Jeśli weterynarz ma dobrą opinię, wtedy właściciele bardzo chętnie przyprowadzają do niego swoich pupili. Na wysokość zarobków weterynarza wpływa też jego specjalizacja i doświadczenie. Nie każdy bowiem jest w stanie wyleczyć wszystkie schorzenia.

Jak zostać lekarzem weterynarii?

Aby zostać weterynarzem, trzeba wykazać się odpowiednim wykształceniem. Lekarzy weterynarii kształcą liczne uczelnie. Odpowiednie kierunki działają między innymi w Lublinie, Warszawie i Krakowie. Konieczne są też indywidualne cechy charakteru, w tym:

  • empatia;
  • odporność na stres;
  • umiejętność zachowania zimnej krwi;
  • szybkie kojarzenie faktów.

Wiesz już, ile zarabia weterynarz z własnym gabinetem. Taki lekarz może dobrze zarabiać, jednak jako przedsiębiorca musi pamiętać o kosztach jego utrzymania. Oprócz tego nie może liczyć na stałą pensję, a to ile zarobi, zależy od liczby przyjętych pacjentów.


Zobacz też: