Zarobki

Ile zarabia technik dentystyczny i czym się zajmuje?

1 minut(y) czytania
Ocena

Technik dentystyczny to specjalista, który na co dzień współpracuje z ortodontą i stomatologiem. Jego zadaniem jest wykonywanie profesjonalnych szyn zębowych i protez. Ile zarabia technik dentystyczny i czy ten zawód jest opłacalny?

Wiele osób myśli o pracy technika dentystycznego. Atutem tego zawodu jest to, że cały czas będzie na niego zapotrzebowanie. Dbanie o zęby to podstawa codziennej higieny, a jakiekolwiek problemy z uzębieniem mogą przekładać się na inne choroby współistniejące. Jak zapotrzebowanie na pracę techników dentystycznych przekłada się na ich wynagrodzenie? Sprawdź, ile zarabia technik dentystyczny.

Technik dentystyczny – jak nim zostać?

Nie każdy może zostać technikiem dentystycznym. Podstawą jest ukończenie minimum szkoły średniej, a także kontynuowanie edukacji w szkole policealnej o profilowanym kierunku. Dodatkowa edukacja trwa około 2,5 roku i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Pomyśle zdanie egzaminów kwalifikujących pozwala na otrzymanie tytułu technika dentystycznego i wykonywanie tego zawodu. Większość absolwentów rozpoczyna pracę od praktyki zawodowej, która pozwala zdobyć im cenne doświadczenie i prawidłowo przygotować się do wykonywania swoich obowiązków. 

Ile zarabia technik dentystyczny – średnie wynagrodzenie

Miesięczne wynagrodzenie technika dentystycznego zależne jest od kilku czynników. Brane pod uwagę są m.in.: 

  • doświadczenie specjalisty;
  • renoma kliniki stomatologicznej;
  • lokalizacja pracy;
  • rodzaj zatrudnienia. 

Na większe zarobki mogą liczyć technicy prowadzący własną działalność gospodarczą, jednak na ten krok decydują się przede wszystkim doświadczone osoby. Średnia pensja technika dentystycznego w Polsce wynosi obecnie około 4 tysiące brutto miesięcznie. 

Pamiętaj o tym, że wyższe wynagrodzenie gwarantuje praca w większych ośrodkach miejskich oraz w bardziej znanych gabinetach stomatologicznych. Niższą pensję miesięczną otrzymują technicy dentystyczni w mniejszych miastach i miejscowościach.

Kliknij!
Obecnie w Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw. Jaka może być pensja sołtysa? Sprawdzamy, ile zarabia sołtys
Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.