Zarobki

Ile zarabia szef kuchni? Poznaj zarobki mistrzów chochli i patelni

1 minut(y) czytania

Czy jedząc kolację w restauracji, zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile zarabia szef kuchni? Czy praca na tym stanowisku jest opłacalna? Czy wymaga wyższego wykształcenia? Dowiedz się z naszego artykułu.

Wynagrodzenie pierwszego kucharza może niewiele przekraczać najniższą krajową pensję. Może to być równie dobrze imponująca kwota, porównywalna z wypłatą polityka czy dochodami zaradnego przedsiębiorcy. Dowiedz się, ile zarabia szef kuchni i od czego zależy wysokość jego pensji.

Czym zajmuje się szef kuchni?

Zanim dowiesz się, ile zarabia szef kuchni, przeczytaj, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku. Szef kuchni jest pierwszym kucharzem odpowiedzialnym za smak i sposób podania serwowanych posiłków. Organizuje pracę w kuchni i nadzoruje podległych mu kucharzy i pomoce kuchenne. Odpowiada za wyposażenie kuchni, zamawianie produktów i zawartość menu. Współpracuje z menedżerem sali i właścicielem obiektu. Zdarza się, że szefem kuchni jest właściciel restauracji i on również nadzoruje cały personel. Warto jednak, dla prawidłowego funkcjonowania obiektu, rozdzielić funkcje właściciela od funkcji szefa kuchni i menedżera sali.

Gdzie pracuje szef kuchni?

Szef kuchni może pracować w restauracji hotelowej, samodzielnej restauracji, domu wczasowym, żłobku czy w szkolnej lub pracowniczej stołówce. Od rodzaju obiektu, ale też renomy hotelu i restauracji, zależy liczba personelu, zakres obowiązków szefa kuchni i wysokość jego zarobków. Z kolei od kompetencji, wiedzy i umiejętności kucharskich, zależy liczba gości i renoma restauracji, a co tym idzie, wysokość zysków osiąganych przez właściciela.

Ile zarabia szef kuchni?

Szef kuchni w niewielkiej restauracji w średniej wielkości mieście zarabia około 3000–4000 złotych na rękę. Kwota ta jest znacznie wyższa w przypadku popularnych restauracji w dużych miastach, podobnie w restauracjach hotelowych. Szef kuchni w takim obiekcie zarabia zwykle od 6000 złotych wzwyż. Najniższe zarobki mają szefowie kuchni w placówkach oświatowych i wychowawczych.

Kliknij!
Ile zarabia burmistrz? Poznaj zarobki najważniejszej osoby w mieście

Wiesz już, ile zarabia szef kuchni. Największe zarobki mają oczywiście najsłynniejsi w Polsce szefowie kuchni, czyli Magda Gessler, Paweł Okrasa, Robert Sowa czy Wojciech Modest Amaro. Warto zaznaczyć, że ich dochody pochodzą nie tylko z restauracji, ale też z prowadzenia kulinarnych programów telewizyjnych i publikacji książek.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.