Zarobki

Ile zarabia sprzedawca? Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kasjera i sprzedawcy

3 minut(y) czytania

Sprzedawcy to jeden z najpotrzebniejszych zawodów. Żaden sklep nie mógłby bez nich funkcjonować. Pomimo to pracodawcy nie oferują im wysokich płac. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia sprzedawca!

Sprzedawców spotyka się każdego dnia. Dzięki nim odwiedzane codziennie sklepy sprawnie funkcjonują i zachowują schludny wygląd. To oni również odpowiadają za właściwą obsługę klienta, któremu pomagają i doradzają. Niektórzy uczą się tego zawodu w szkołach i wybierają go na całe życie, inni traktują go jako etap przejściowy na czas studiów lub w charakterze pracy dorywczej. Sprawdziliśmy, ile zarabia sprzedawca w zależności od posiadanego doświadczenia, miejsca pracy i płci. Zapraszamy do lektury!

Ile zarabia sprzedawca – średnie wynagrodzenie

Przeciętne zarobki sprzedawcy pracującego w Polsce to obecnie 3580 złotych brutto miesięcznie, co daje kwotę około 2580 złotych na rękę, Jest to o 1830 złotych (34%) mniej od średniego wynagrodzenia w Polsce. Wysokość dla nowozatrudnionych pracowników jest niższa i wynosi średnio 2640 złotych miesięcznie brutto. Pracownicy z kilkuletnim stażem mogą liczyć na zarobki w granicach 4500 PLN brutto miesięcznie.

Pensje sprzedawców – rozkład płac

Mediana zarobków pracowników sklepów uzależniona jest od posiadanego stażu pracy, płci i miejsca pracy. Poniżej prezentujemy średnie wysokości płac na stanowisku sprzedawcy.

Różnice w wynagrodzeniu w zależności od miejsca pracy

Na to, ile zarabia sprzedawca, z pewnością wpływa wielkość miejsca pracy. Najwyższe wynagrodzenia proponują największe sieci handlowe. Najgorzej opłacalną jest praca w mikroprzedsiębiorstwach. Na przykład, pracownicy znanej sieci sklepów spożywczych mogą zarobić 3830 złotych miesięcznie. Zatrudnieni w salonikach prasowych zarobią około dwieście złotych mniej. Sprzedawcy w branży zoologicznej zarabiają około 3620 złotych na miesiąc. Badania pokazują, że najniższą płacę otrzymują sprzedawcy zniczy i pracownicy sklepów odzieżowych.

Kliknij!
Ile zarabia programista i czy musisz mieć doświadczenie w IT? Sprawdzamy!

Pensje sprzedawców a doświadczenie

Od czego zależy to, ile zarabia sprzedawca? Wysokość wynagrodzenia netto i brutto sprzedawcy-kasjera zależy w dużej mierze od posiadanego wykształcenia. Warto wspomnieć, iż profesję tę często wybierają młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę rozwoju zawodowego i chcą móc łączyć pracę z nauką. W ich przypadku wysokość płacy netto będzie odpowiednio wyższa, ponieważ mają oni możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

Praktyka pokazuje, że najmłodsi pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości oscylującej w granicach 2640 złotych. Już kilkuletni staż pracy pozwala im na otrzymanie podwyżki i uzyskanie średniego pułapu wynagrodzenia na poziomie 3580 złotych.

Wynagrodzenie a płeć

Wśród sprzedawców 62% osób zatrudnionych stanowią kobiety. Pozostała część to mężczyźni. Okazuje się jednak, że właśnie ta druga grupa osób zarabia więcej. Różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn sięga nawet 500 złotych brutto miesięcznie.

Kasjer-sprzedawca i benefity

Tak jak w każdym zawodzie, również w profesji sprzedawcy pracownicy mogą liczyć na uzyskanie licznych benefitów. Pierwszym i najistotniejszym jest premia sprzedażowa. Premie pełnią funkcję motywacyjną i znacznie przyczyniają się do obrotów osiąganych przez sklepy. Pracownicy sklepów otrzymują także liczne zniżki na firmowe produkty oraz usługi. Część z nich może korzystać z prywatnej opieki medycznej. Niektórzy deklarują, iż pracodawcy zapewniają im karnety na siłownię oraz do klubów fitness.

Obowiązki sprzedawców

Podstawowym obowiązkiem sprzedawców jest kompleksowa obsługa klienta. W tym celu niezbędna będzie otwarta postawa, empatia i pozytywne nastawienie. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie musiała znać się na obsłudze kasy fiskalnej oraz dbać o odpowiednią ekspozycję towarów na półkach i w witrynach reklamowych.

Wiesz już, ile zarabia sprzedawca. Profesja ta jest często wybierana przez młodych ludzi, którzy pracę zawodową chcą połączyć z nauką. Najwyżej opłacanymi są doświadczeni pracownicy największych przedsiębiorstw. Ci mogą też liczyć na liczne benefity.

Kliknij!
Ile zarabia profesor na uczelni? Sprawdziliśmy!
Zobacz też:
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.