Zarobki

Ile zarabia się w Norwegii? Zobacz, jak wyglądają zarobki w kraju fiordów!

2 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia się w Norwegii? Czy norweskie pensje pozwalają na godziwy żywot? Przekonaj się, jak przedstawia się ta kwestia w owym północnym kraju.

Ile zarabia się w Norwegii – podstawowe informacje

To ile zarabia się w Norwegii, rzecz jasna zależy od wielu czynników. Zarobki są znacząco zróżnicowane, a wpływ na nie ma, co oczywiste, konkretny wykonywany fach. Można jednak pokusić się o przedstawienie uśrednionych zarobków w tym kraju. A tym samym można odpowiedzieć na pytanie, jak pensje norweskie przedstawiają się na tle polskich. Poznaj najważniejsze fakty związane z tym zagadnieniem!

Ile zarabia się w Norwegii – stawka minimalna

Na początku warto zaznaczyć, że w Norwegii nie funkcjonuje płaca minimalna. Takie rozwiązanie występuje chociażby w Polsce. Czy oznacza to jednak, że pracownik w Norwegii nie podlega żadnej ochronie, a jego pensja może być ustalana dowolnie? Oczywiście, że nie.

Chociaż bowiem w tym kraju nie ma jednolitej płacy minimalnej, tamtejszy rząd ustala minimalne wynagrodzenia w odniesieniu do każdej branży z osobna. Te stawki są aktualizowane każdego roku. Brane pod uwagę są wszelkie możliwe branże, w tym tak popularne w państwie norweskim jak rybołówstwo, budownictwo, czy przemysł stoczniowy. Każdy pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie niezależnie od tego czy pracuje w rolnictwie czy w hotelarstwie.

Ile zarabia się w Norwegii – uśrednione zarobki

Chociaż stawki są zróżnicowane w odniesieniu do poszczególnych branż, można rzecz jasna wskazać średnie wynagrodzenie typowego Norwega. Dane tamtejszego urzędu statystycznego za 2021 rok pokazują, że średnie zarobki obywatela tego państwa wynoszą około 51 tysięcy koron norweskich miesięcznie. Ile to w przeliczeniu na złotówki? Liczba może porażać, bowiem jest to około 23 tysiące złotych.

Kliknij!
Ile zarabia programista i czy musisz mieć doświadczenie w IT? Sprawdzamy!

Ile zarabia się w Norwegii – odmienne predyspozycje i koszty życia

Rzecz jasna należy pamiętać, że mówimy o kwotach uśrednionych. Nie każdy norweski pracownik zarabia tak dobrze. Ci wykonujący proste prace i słabo wykwalifikowani zarabiają o wiele mniej. Z kolei osoby pracujące w górnictwie czy branży petrochemicznej zarabiają dużo. Co równie istotne, pamiętać należy o wysokich kosztach życia w tym kraju. Te są o wiele wyższe niż w Polsce. Widać to choćby, gdy spojrzymy na ceny podstawowych produktów. Przykładowo średnia cena mleka to ok. 8 złotych.

Zobacz też:
Maciej Woźniak
69 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.