Zarobki

Ile zarabia saper w Polsce? Dowiedz się, czym dokładnie zajmują się żołnierze na tym stanowisku i jak zostać saperem!

1 minut(y) czytania

Saperzy są pracownikami wojska inżynieryjnego. Spoczywa na nich odpowiedzialność rozminowania terenów oraz wysadzania niewybuchów. Sprawdź, ile zarabia saper w Polsce!

Zawód sapera wiąże się z uczestnictwem w niebezpiecznych akcjach. Na to stanowiska odpowiednie będą więc osoby, które nie boją się mocnych wrażeń i cechuje je wyjątkową odwaga. Saperzy zajmują się wykonywaniem ryzykownych zadań wojskowych. Jakie dokładnie są obowiązki saperów? Na czym polega ta praca i kto może zostać pracownikiem wojska? Jakie kandydat musi spełnić warunki i czy wynagrodzenie jest adekwatne do poziomu trudności tego zawodu? Dowiedz się, ile zarabia saper w Polsce i jakie otrzymuje dodatki do pensji!

Jak zostać saperem?

Pierwszym krokiem do podjęcia pracy w charakterze sapera jest rekrutacja do Wojska Polskiego. Każdy żołnierz może ubiegać się o awans na sapera. Konieczne będzie odbycie specjalistycznego szkolenia zakończonego egzaminem. Osoba sprawująca funkcję sapera musi posiadać wiedzę techniczną. Bardzo ważne są również tzw. kompetencje miękkie. Najbardziej cenione cechy w tym zawodzie to:

  • dokładność;
  • spokój;
  • opanowanie;
  • umiejętność skupienia;
  • odwaga.

Warto również dodać, że zawód sapera nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. 

Kobiety z powodzeniem odnajdują się w tej roli.

Na czym polega praca sapera?

Saperzy muszą wykonywać zadania zlecone przez wojsko. Większość poleceń charakteryzuje się niebezpieczną specyfiką. Saperzy są zobowiązani do rozbrajania bomb stworzonych w warunkach domowych lub znalezionych niewybuchów. Nierzadko muszą minimalizować skutki wybuchów toksycznych materiałów. 

Ile zarabia saper w Polsce?

Zarobki sapera składają się z uposażenia zasadniczego oraz dodatków. To, ile zarabia saper, czyli żołnierz w Polsce, uzależnione jest od stopnia wojskowego. Uposażenie zasadnicze wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo żołnierze otrzymują dodatki za długoletnią służbę. Pracownicy wojskowi mogą liczyć również na dodatki specjalne, służbowe, motywacyjne i funkcyjne.

Kliknij!
Ile zarabia Kuba Wojewódzki? Przeczytaj, w jaki sposób dorobił się fortuny

Nie każdy może zostać saperem. Bezsprzecznie kandydat musi posiadać pewne predyspozycje. Saper za każde rozminowanie terenu lub usunięcie niewybuchów otrzymuje dodatek w wysokości do 900 zł.

Zobacz też:
Avatar
146 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.