Zarobki

Ile zarabia rezydent w publicznej służbie zdrowia?


Ocena

Lekarz rezydent to medyk, którego zapewne niejeden raz spotkałeś podczas wizyty w państwowym szpitalu. Wokół profesji lekarskiej narosło wiele mitów, m.in. dotyczących wynagrodzenia. Przeczytaj tekst, a dowiesz się, ile zarabia rezydent.

Rezydent jest lekarzem, który ukończył studia magisterskie na kierunku medycznym. Rezydenci są w trakcie kilkuletniej specjalizacji, która przygotowuje ich do pracy w określonej dziedzinie medycyny (może być to np. chirurgia, pediatria czy onkologia). W przepisach prawnych wyraźnie sprecyzowano, ile zarabia rezydent w placówkach publicznej służby zdrowia. Jeśli chcesz poznać te dane już teraz, przeczytaj nasz krótki artykuł.

Ile zarabia rezydent? Podstawa prawna

Podobnie jak w przypadku nauczycieli w państwowych placówkach oświaty, także płace lekarzy rezydentów są ściśle regulowane przez przepisy prawne. Pensje medyków określa przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 02.07.2021 roku w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Jakie są zarobki rezydentów?

Ile zarabia rezydent? Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem płace lekarzy rezydentów wynoszą obecnie:

  • 5752,00 zł miesięcznie brutto – w pierwszych dwóch latach odbywania rezydentury,
  • 5862,00 zł miesięcznie brutto – w trzecim i kolejnym roku.

Taka płaca obowiązuje w przypadku większości specjalizacji, w tym między innymi w onkologii, chirurgii, psychiatrii, radioterapii i geriatrii.

W przypadku pozostałych, niewymienionych w rozporządzeniu specjalizacji, a także stomatologii płaca wynosi 5478,00 zł brutto (pierwsze dwa lata) oraz 5643,00 zł brutto.

Są to zatem płace na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (tzw. średniej krajowej), która zgodnie z wyliczeniami GUS wynosi w 2022 roku 6626,95 złotych miesięcznie brutto.
Wiesz już, ile zarabia rezydent. Należy jednak pamiętać, że wraz z ukończeniem specjalizacji zarobki lekarza mogą wzrosnąć – w zależności od dziedziny medycyny – nawet kilkukrotnie. Medycy po ukończeniu specjalizacji mają większe szanse na pracę w prywatnych placówkach ochrony zdrowia lub uruchomienie własnej praktyki.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *