Zarobki

Ile zarabia rachmistrz spisowy? Na czym polega jego praca?

2 minut(y) czytania
Ocena

Czemu służy prowadzenie spisów powszechnych? Ile zarabia rachmistrz spisowy i na czym polega jego praca? Czy taka osoba może liczyć na solidne wynagrodzenie? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Spis Powszechny przeprowadzany jest średnio co 10 lat. Ostatni trwał w okresie od kwietnia do września 2021 roku. Jego celem była m.in. aktualizacja statystyk dotyczących liczby mieszkańców w kraju, liczby osób czynnych zawodowo czy też sprawdzenia procesów migracji z miasta na wieś i na odwrót. Spisywaniem zajmują się specjalnie wyszkolone osoby. Chcesz wiedzieć, ile zarabia rachmistrz spisowy i na czym polega jego praca? Czytaj dalej.

Jak zostać rachmistrzem spisowym?

Jakie były zasady rekrutacji? Zgłoszenie należało wysłać do urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Warunkiem było posiadanie co najmniej średniego wykształcenia oraz ukończenie szkolenia zorganizowanego przez urzędników gminnych. Szkolenie kończyło się egzaminem, a wynik co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi uprawniał do objęcia stanowiska rachmistrza. Było to zajęcie tymczasowe i dorywcze, dlatego spisywaniem zainteresowali się głównie studenci i osoby bez stałej pracy zawodowej. Czy zachęcało ich to, ile zarabia rachmistrz spisowy? Na to pytanie odpowiemy nieco później.

Na czym polega praca rachmistrza?

W poprzednich spisach powszechnych (w 2011 roku i w 2002 roku) zadaniem rachmistrzów było odwiedzanie gospodarstw domowych i rolnych oraz wypełnianie ankiet spisowych na miejscu. Ze względu na pandemię koronawirusa ostatni spis zorganizowano w formie elektronicznej i telefonicznej. Część Polaków spisała się samodzielnie, wypełniając ankietę na stronie internetowej spis.gov.pl. Rachmistrze zaś dzwonili do tych, którzy nie skorzystali z tej możliwości lub odłożyli obowiązek spisu na ostatnią chwilę.

Kliknij!
Ile zarabia podporucznik? Czym się zajmuje żołnierz na tym stanowisku? Jak zostać wojskowym w Polsce?

Ile zarabia rachmistrz spisowy?

Czas odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia rachmistrz spisowy. W ostatnim spisie stawka wynosiła 6 złotych brutto za każdą wypełnioną ankietę. Wydaje się, że to niedużo. Jednak dzięki możliwości telefonicznego spisania rachmistrze byli w stanie wypełnić nawet 10 ankiet w ciągu godziny. Najbardziej wydajne osoby mogły więc zarobić teoretycznie 60 złotych brutto w ciągu godziny. W praktyce jest to zadanie trudne do wykonania.

Na koniec warto zaznaczyć, że pracę tę wykonywali rachmistrzowie w ramach umowy zlecenia, która z reguły jest opodatkowana i oskładkowana. Wyjątkiem byli młodzi studenci studiów dziennych, zwolnieni z podatku dochodowego i płacenia składek ZUS.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.