Zarobki

Jak wygląda rynek pracy w Polsce? Ile zarabia przeciętny Polak? Średnia wartość miesięcznych zarobków

2 minut(y) czytania

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, ile zarabia przeciętny Polak, jesteś we właściwym miejscu. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat wynagrodzenia Polaków!

Sprawdź, ile zarabia przeciętny Polak na miesiąc. Mimo tego, że dane statystyczne dotyczące średniego wynagrodzenia są nieco przekłamane, ponieważ najlepiej zarabiający odsetek społeczeństwa znacząco zawyża tę kwotę, warto poznać informacje związane z przeciętnym dochodem w naszym kraju.

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Informacje na temat wysokości przeciętnego wynagrodzenia Polaków są publikowane miesięcznie przez Główny Urząd Statystyczny. Według badań średnie przychody w Polsce w sektorze przedsiębiorstw za 2021 rok wynosiły 5888 złotych brutto, czyli 4240 złotych netto dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Co ciekawe, wartość ta wzrosła o prawie 500 złotych w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jednak na wzrost średnich pensji w dużej mierze ma wpływ dynamicznie postępująca inflacja i rosnące ceny. Ponadto w grudniu 2021 roku padł rekord średniego wynagrodzenia – po raz pierwszy tak znacząco została złamana bariera 6000 złotych brutto. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku przeciętna pensja wynosiła 6644 złote. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na tę wartość mają wpływ premie świąteczne.

Przeciętne wynagrodzenie netto w 2022 roku – ile zarabia przeciętny Polak?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku średnia pensja w Polsce wynosiła około 4240 złotych na rękę dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Wartość średniego wynagrodzenia stale rośnie i jest w tendencji wzrostowej, mimo wyhamowania w 2020 roku związanego z pandemią koronawirusa. Warto wiedzieć, że mediana zarobków Polaków podaje zupełnie odmienne dane. Według obliczeń GUS za 2021 roku połowa pracowników w Polsce zarabiała poniżej 3350 złotych netto.

Kliknij!
Ile zarabia szambonurek? Aktualne informacje na temat płacy nurka zawodowego. Na jakie średnie zarobki można liczyć w tym zawodzie?

Dochody Polaków w zależności od miasta

Nie od dziś wiadomo, że na wysokość wynagrodzenia ma wpływ również miejsce zamieszkania. Jak kształtują się dochody Polaków brutto w zależności od województwa?

 • zachodniopomorskie – 5 548 zł;
 • pomorskie –6 060 zł;
 • warmińsko-mazurskie – 4 942 zł;
 • podlaskie – 5 090 zł;
 • lubuskie – 5193 zł;
 • wielkopolskie – 5 300 zł;
 • kujawsko-pomorskie – 5 267 zł;
 • mazowieckie – 6 772 zł;
 • lubelskie – 5 041 zł;
 • dolnośląskie – 6 113 zł;
 • łódzkie – 5 438 zł;
 • opolskie – 5 407 zł;
 • śląskie – 5 823 zł;
 • małopolskie – 5 978 zł;
 • świętokrzyskie – 4 987 zł;
 • podkarpackie – 4 899 zł.

Jakie oczekiwania mają Polacy?

Wiadomo, że oczekiwania i nadzieje Polaków związane z wynagrodzeniem są znacząco wyższe od otrzymywanych pensji. Według badanych najmniejsza pensja, za którą można przeżyć wynosi niecałe 1500 złotych netto. Średni poziom życia można osiągnąć zarabiają nieco ponad 2300 złotych na rękę, a minimalne wynagrodzenie potrzebne na dostatnie życie wynosi 3605 złotych netto. Jednakże dane te pochodzą z 2018 roku, więc nijak mają się do aktualnych standardów i realiów. Warto wiedzieć, że 68% młodych ludzi pragnie zarabiać około 5000 złotych na rękę w wieku 35 lat. Natomiast aż 22% badanych celuje w wynagrodzenie na poziomie powyżej 10 000 złotych netto.

Do wszystkich tego typu danych należy podchodzić z pewną dozą ostrożności i dystansu. Ciężko dokładnie określić wartość, jaką zarabia przeciętny Polak. W końcu najlepiej zarabiający zawyżają średnią, a bezrobotni lub osoby zarabiające najmniej znacząco ją zaniżają. Śmiało można jednak powiedzieć, że zarobki w okolicach 3000–3500 złotych na rękę można uznać za satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie o to, ile zarabia przeciętny Polak.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia neurochirurg? Czy jego pensja jest adekwatna do odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjenta?
Avatar
146 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.