Porady

Ile zarabia prokurator na konkretnym stanowisku? Czy wynagrodzenie prokuratora jest warte wielu lat nauki? Sprawdź!

3 minut(y) czytania

Ile zarabia prokurator w naszym kraju i co należy do jego obowiązków? W przygotowanym artykule sprawdzisz nie tylko zarobki prokuratorów, ale też ich asystentów. Poznasz również poszczególne stanowiska zajmowane w ramach prokuratury.

Obserwowanie pracy prokuratora jest dla wielu osób rozrywką. Obecnie bardzo popularne są seriale i filmy, przedstawiające zmagania prokuratorów przy badaniu konkretnych spraw. W codziennym życiu nie jest raczej tak kolorowo. A ile zarabia prokurator i jakie wymagania musi spełnić kandydat na to stanowisko?

Prokurator i zarobki – za co pobiera pensję?

Kim jest prokurator? To bezstronny i apolityczny urzędnik państwowy, którego zadaniem jest reagowanie na przestępstwa i ściganie oskarżonych. Już po tym jednym zdaniu możesz zauważyć, że praca w tym charakterze jest związana ze sporym obciążeniem psychicznym, umysłowym i emocjonalnym. Wynagrodzenie prokuratora musi to zrekompensować. 

Niekiedy praca ta grozi obrażeniami cielesnymi. Prokurator bowiem przesłuchuje oskarżonych i ma prawo do dokonania przeszukania rzeczy osobistych. Dlatego to, ile zarabia prokurator, musi choć częściowo zrównoważyć duże ryzyko zawodowe.

Pensja prokuratora a rodzaj obejmowanego stanowiska

Ile zarabia prokurator w konkretnych instytucjach? Nadrzędną jednostką jest Prokuratura Generalna. Osoba piastująca to stanowisko obciążona jest dużą odpowiedzialnością za podejmowane działania. Poza tym występują również:

  • prokuratura apelacyjna;
  • prokuratura okręgowa;
  • prokuratura rejonowa.

Oprócz nich do zestawienia należy dołączyć prokuraturę wojskową i prokuratorów IPN. Pensja prokuratora jest więc zależna od zajmowanego stanowiska.

Zobacz także:  Dźwignia finansowa – wszystko, co warto wiedzieć o tej metodzie inwestowania

Asystent prokuratora – zarobki w 2021 roku

W ostatnim czasie zarobki asystenta prokuratora wzrosły. Według najnowszych danych osoba na tym stanowisku może liczyć na pobory z zakresu 4000-5500 zł brutto miesięcznie. W porównaniu do liczby obowiązków i tego, ile zarabia prokurator, jest to kwota na dobrym poziomie. 

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby aplikować na stanowisko asystenta prokuratora? Przede wszystkim konieczne są:

  • posiadanie obywatelstwa polskiego;
  • brak skazania wyrokiem prawomocnym za umyślne przestępstwo;
  • ukończone 24 lata;
  • nieskazitelny charakter;
  • ukończone studia wyższe z tytułem magistra w Polsce lub zagraniczne, uznawane w kraju.

Ile zarabia prokurator w Polsce?

Wynagrodzenie zależy od kilku kluczowych kwestii. Na to, ile zarabia prokurator w Polsce, nakładają się stanowisko i rodzaj prokuratury. 

Ile zarabia Prokurator Generalny? Zwykle jego pobory oscylują w przedziale 15 000-17 000 zł brutto miesięcznie. Jest to najwyższy szczebel prokuratorski, a co za tym idzie, niezwykle duża odpowiedzialność. Do tego, ile zarabia prokurator, należy doliczyć wysługę lat i inne dodatki. W porównaniu z tym, ile zarabia asystent prokuratora, jest to naprawdę spora kwota.

Ile zarabia prokurator rejonowy w Polsce?

Obejmując stanowisko w prokuraturze rejonowej na stanowisku prokuratora, możesz liczyć na zdecydowanie niższe zarobki. Są one również najniższe wśród wszystkich jednostek prokuratorskich. 

Ile zarabia prokurator rejonowy w Polsce? Podstawowe wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 7500 zł brutto miesięcznie. Podlega jednak zmianom na korzyść pracownika wraz ze stażem pracy.

Ile zarabia prokurator okręgowy w Polsce?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia prokurator okręgowy w Polsce? W tym przypadku zatrudniony na stanowisku prokuratora jest wynagradzany w kwocie ok. 9 000 zł brutto miesięcznie. W skrajnych przypadkach różnica pensji między prokuratorem rejonowym a okręgowym wynosi nawet 25%. A jak prezentują się inne stanowiska prokuratorskie w kraju?

Ile zarabia prokurator wojskowy w Polsce?

Warto wiedzieć, ile zarabia prokurator w wojsku. Wysokość pensji w jednostkach wojskowych to przynajmniej 8 000 zł brutto miesięcznie. 

Zobacz także:  Podatek od posiadania psa – ile wynosi? Kto nie płaci podatku za psa? Niezbędne informacje dla właścicieli czworonogów

Ile zarabia prokurator apelacyjny w Polsce?

W porównaniu do wcześniejszych stanowisk prokurator apelacyjny może poszczycić się wyższymi dochodami. Ile zarabia prokurator na takim szczeblu? Według statystyk, jego pensja utrzymuje się na poziomie ponad 10 000 zł brutto. To jedno z wyższych wynagrodzeń w sektorze prokuratorów. Związane jest z dużym znaczeniem wykonywanej pracy.

Podsumowanie – ile zarabia prokurator i czy warto nim zostać?

Średnie zarobki prokuratorów zwykle mieszczą się w przedziale 9 000-11 000 złotych brutto. To bardzo dużo i niejeden człowiek marzyłby o takich kwotach cyklicznie pojawiających się na koncie. Jednak na to, ile zarabia prokurator, składają się nie tylko lata studiów prawniczych, aplikacja prokuratorska i stanowisko asesora przez pierwszy rok. To również nienormowane godziny pracy, za krótka doba i podejmowanie decyzji pod wielką presją. Pamiętaj, że to, ile zarabia prokurator wojskowy, okręgowy czy apelacyjny, to jeden z profitów bardzo obciążającej pracy.

Nasze propozycje
Porady

Zasiłek macierzyński – wszystko, co warto wiedzieć

6 minut(y) czytania
Zasiłek macierzyński jest sposobem na to, żeby nie stracić płynności finansowej w obliczu narodzin dziecka. Dzięki tej formie pomocy, rodzice nie muszą…
Porady

CMS – samodzielnie zarządzaj własną stroną!

6 minut(y) czytania
CMS pozwoli ci w prosty sposób zarządzać treściami na twojej stronie internetowej. Czym jest i w jaki sposób działa? Zobaczysz, że to…
Porady

10 pomysłów, jak obniżyć koszty prowadzenia działalności

3 minut(y) czytania
Prowadzenie własnej działalności wiąże się ze sporymi kosztami. Można jednak zastosować kilka działań, które pomogą nieco obniżyć wydatki i gospodarować budżetem o wiele skuteczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *