Zarobki

Ile zarabia programista w Niemczech?

1 minut(y) czytania
Ocena

Specjaliści IT to pracownicy rozchwytywani na polskim rynku pracy. W związku z tym mogą oni liczyć na wysokie płace. Czy podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o to, ile zarabia programista w Niemczech? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jeśli chodzi o wysokość zarobków w Polsce, to specjaliści IT należą pod tym względem do ścisłej czołówki. Już początkujący specjalista ds. programowania nierzadko może liczyć na płacę zbliżoną do średniej krajowej (ok. 6,6 tys. zł brutto miesięcznie). Z kolei najbardziej doświadczeni profesjonaliści uzyskują nierzadko wynagrodzenie na poziomie ok. 20 tysięcy złotych. Czy taka sytuacja w naszym kraju przekłada się na to, ile zarabia programista w Niemczech?

Ile zarabia programista w Niemczech w porównaniu z polskimi odpowiednikami?

Podobnie jak w przypadku Polski, zarobki programistów w Niemczech również są zróżnicowane w zależności od takich czynników jak:

  • wielkość i renoma firmy,
  • lokalizacja – zasadniczo, na najbardziej atrakcyjne zarobki w IT można liczyć w miastach, które są centrami biznesowymi Niemiec,
  • znajomość technologii komputerowych,
  • doświadczenie zawodowe.

Zasadniczo, przeciętne wynagrodzenie programistów u naszego zachodniego sąsiada to poziom ok. 3-4 tysięcy euro (dane m.in. na podstawie informacji z portalu www.coderslab.pl). W przeliczeniu na PLN taka kwota może wydawać się bardzo atrakcyjna; kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie to znaczna kwota.

Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę, że minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi w 2022 roku 3010 zł brutto, podczas gdy w Niemczech jest to 9,82 euro brutto, co w przeliczeniu na pełen etat daje niecałe 1600 euro (około siedem tysięcy złotych).

Relację zarobków do minimalnego wynagrodzenia trzeba brać pod uwagę podczas analizy tego, ile zarabia programista w Niemczech. Okazuje się bowiem, że w Polsce specjalista ds. programowania (na średnim poziomie) może liczyć na ok. trzykrotność wynagrodzenia minimalnego, podczas gdy w Niemczech jest to nieco ponad dwukrotność. W efekcie może okazać się, że pracownik IT ma lepszą pozycję zawodową w Polsce pomimo faktu, iż nominalny poziom wynagrodzenia jego niemieckiego odpowiednika jest nieco wyższy. Oczywiście, pełne porównanie zarobków wymaga także analizy kosztów życia w obydwu krajach.

Kliknij!
Praca z głową w chmurach, czyli ile zarabia astronom?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.