Praca w branży IT uważana jest za bardzo stabilną. Sektor nie poddaje się kryzysom, pojawia się też wiele ofert zatrudnienia z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dlatego warto sprawdzić, ile zarabia programista Python i kto może nim zostać.

Python to język programowania, który powstał na początku lat 90. XX wieku. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Za jego pomocą tworzy się między innymi aplikacje, automatyzacje, gry komputerowe czy programuje sztuczną inteligencję. Jest więc popyt na specjalistów tej technologii, ale też dość łatwo się jej nauczyć. Ile zarabia programista Python i jak kształtują się stawki? Sprawdź!

Ile zarabia programista Python?

Młodzi ludzie, którzy dopiero zastanawiają się nad ścieżką kariery, zastanawiają się, ile zarabia programista Python. Kwestie finansowe nie są tu bez znaczenia, ponieważ nawet niedoświadczone osoby mogą liczyć na atrakcyjne stawki. Średnie zarobki na stanowisku Junior Python Developer kształtują się poziomie około 5000 zł netto. Mając większe doświadczenie, można liczyć na 7800 zł netto, a będąc już Senior Python Developer, otrzymuje się ponad 11000 zł netto.

Od czego zależy stawka programisty Python?

To, ile zarabia programista Python, zależy od kilku czynników. Początkujący deweloper z pewnością nie zarobi tyle, ile bardziej doświadczona osoba. Ale staż pracy to nie wszystko, zarobki programisty Python zależą również od:

  • specjalizacji (backend, fullstack, Data Science itp.);
  • rodzaju umowy – najwięcej specjalistów pracuje na podstawie B2B, co jest dla nich najkorzystniejsze;
  • miejsca zatrudnienia – najwyższe stawki mają programiści pracujący w dużych miastach. W dobie pracy zdalnej miejsce zamieszkania nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

Jak zostać programistą Python?

Niektórzy programiści swoją drogę zawodową wybierają jeszcze w szkole. Zaczynają się uczyć już w wieku kilkunastu lat, później zgłębiają wiedzę na studiach informatycznych. Wiele osób jeszcze przed obroną tytułu magistra zaczyna pracę w zawodzie pod okiem doświadczonych specjalistów. Dlatego stanowisko Senior Python Developer można objąć jeszcze przed ukończeniem 30 lat.

Wiesz już, ile zarabia programista Python i jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać. Wybierając ścieżkę kariery, warto wziąć pod uwagę pracę w sektorze IT, ponieważ to właśnie ta branża jest obecnie najbardziej opłacalna. 

Archiwum: maj 2022
ile zarabia programista python