Zarobki

Wzrost stawek dla pracowników samorządowych. Ile zarabia prezydent Warszawy?

1 minut(y) czytania

Pensja wypłacana urzędnikom państwowym jest jawna. W styczniu 2022 roku otrzymali oni podwyżki. Teraz mieszkańcy stolicy zastanawiają się, ile zarabia prezydent Warszawy. Sprawdź!

Prezydent miasta to organ wykonawczy w ośrodkach miejskich, gdzie liczba mieszkańców przekracza 100 tys. Nie wszyscy urzędnicy tego szczebla zarabiają tyle samo – najwyższą stawkę ma włodarz stolicy. Dlatego sprawdziliśmy, ile zarabia prezydent Warszawy. Od stycznia 2022 roku stawki znacznie wzrosły.

Kto może zostać prezydentem miasta?

Zanim dowiesz się, ile zarabia prezydent Warszawy, przeczytaj, jakie wymagania trzeba spełnić, aby ubiegać się o to stanowisko. Prezydent miasta wybierany jest w wyborach bezpośrednich. Kandydaci na to stanowisko prowadzą kampanię, starając się przekonać do siebie jak największą liczbę mieszkańców. Muszą również spełnić wymagania formalne:

  • najpóźniej w dniu głosowania ukończyć 25. rok życia;
  • posiadać obywatelstwo polskie;
  • cieszyć się pełnią praw publicznych;
  • kandydat nie może być osobą ubezwłasnowolnioną wyrokiem sądu.

Osoba na tym stanowisku wykonuje uchwały podjęte przez radę gminy. Do jego zadań należy między innymi przygotowywanie projektów uchwał i rozwoju podległej gminy czy wykonywanie budżetu.

Podwyżka dla prezydenta Warszawy

Na początku 2022 roku stołeczni radni przyjęli uchwałę, która podwyższyła wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. To wynik rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 roku w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Według informacji z ratusza dotychczasowa pensja nie spełniała wymogów ustawy, a prezydent zarabiał za mało. Należało to uregulować. A więc ile zarabia prezydent Warszawy obecnie?

Ile zarabia prezydent Warszawy?

Ile zarabia prezydent Warszawy od stycznia 2022 roku? Pełne wynagrodzenie ze wszystkimi dodatkami wynosi 18 293,20 zł brutto. Składa się na to:

  • wynagrodzenie podstawowe w wysokości 11 300 zł brutto;
  • dodatek funkcyjny w wysokości 4116,54 zł brutto;
  • dodatek specjalny;
  • dodatek za wieloletnią pracę.
Kliknij!
Ile zarabia pediatra, czym się zajmuje i jak nim zostać? Podpowiadamy!

Wiesz już, ile zarabia prezydent Warszawy. Od 2018 roku na konto prezydenta miasta za sprawowaną funkcję wpływało miesięcznie 12 525,94 zł brutto. Podwyżka wyniosła więc nieco ponad 5 760 zł brutto. Oprócz niego wyższe pensje dostali też inni urzędnicy.

Zobacz też:
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.