Zarobki

Ile zarabia prezes NBP? Prezentujemy oficjalne dane o zarobkach profesora Adama Glapińskiego!

1 minut(y) czytania
Ocena

Na początku sierpnia ubiegłego roku wynagrodzenia osób piastujących kierownicze stanowiska państwowe znacznie wzrosły. Podwyżki tłumaczone były przyspieszającą inflacją oraz stratami, jakie ze sobą niosła. Ujawniamy, ile zarabia prezes NBP!

Obecny prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński, nie może narzekać na wysokość swoich miesięcznych zarobków. Chociaż od początku sprawowania swojego urzędu zarabiał on niemałe pieniądze, to po zeszłorocznych podwyżkach jego pensja znacznie wzrosła. Sprawdziliśmy, ile zarabia prezes NBP oraz co należy do jego obowiązków!

Zadania prezesa NBP

Zanim dowiesz się, ile zarabia prezes NBP, warto, abyś poznał zakres jego obowiązków. Prezes Narodowego Banku Polskiego piastuje swoje stanowisko przez sześć kolejnych lat i powoływany jest przez Sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego podstawowym obowiązkiem jest ponoszenie odpowiedzialności za organizację i funkcjonowanie NBP. Oznacza to w praktyce, że prezes jest przełożonym wszystkich pracowników NBP, przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej i Zarządowi NBP oraz reprezentuje te instytucje na zewnątrz, jak również reprezentuje interesy Polski na bankowej i finansowej arenie międzynarodowej.

Ile zarabia prezes NBP?

W lipcu ubiegłego roku parlament przyjął przepisy mówiące o znacznych podwyżkach, jakie mieli od sierpnia otrzymać osoby piastujące najwyższe stanowiska kierownicze w państwie. Potrzebę podwyższenia ich pensji wytłumaczono wzrastającym poziomem inflacji, która istotnie przyczyniła się do ponoszenia realnych strat. W efekcie wspomnianych zmian w ubiegłym roku prezes Adam Glapiński zainkasował 1 115 739 złotych brutto. Takie dane zostały opublikowane przez NBP. Wynagrodzenie zasadnicze Glapińskiego w roku 2021 do lipca wynosiło 33,8 tysiąca złotych brutto miesięcznie, a od sierpnia – 47,3 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo prezes otrzymał liczne nagrody i premie.

Kliknij!
Ile zarabia osoba z orzeczeniem w Polsce? Jaką kwotę dofinansowania dostaje pracodawca za niepełnosprawnego pracownika?

Odpowiedź na pytanie: ile zarabia prezes NBP naprawdę może zaskoczyć. Okazuje się, że profesor Adam Glapiński należy do grona milionerów, a jego miesięczne zarobki pozwoliłyby na utrzymanie kilkudziesięciu rodzin.

Zobacz też:
Justyna Redzik
54 Artykuł(y)

o autorze
Zawodowo zajmuje się copywritingiem i usługami finansowymi. Z wykształcenia jest ekonomistką, ekspertem od prawa w biznesie i zarządzania logistyką. Prowadzi firmę, która zajmuje się doradztwem finansowym, dlatego też w tej tematyce czuje się najlepiej. Jej pasją jest psychologia i szeroko rozumiany handmade.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.