Zarobki

Ile zarabia prezes działek ROD? Od czego zależy kwota jego wynagrodzenia?

2 minut(y) czytania
2.6/5 - (8 votes)

Ile zarabia prezes ROD? Kto go wybiera i jak długo trwa jego kadencja? Od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia? Czy zarobki zarządcy ogródków działkowych są wysokie? Przeczytaj i dowiedz się, jak funkcjonują ROD.

Wielu mieszkańców miejskich blokowisk dzierżawi działkę rekreacyjną i spędza na niej każdą wolną chwilę. Zastanawiałeś się kiedyś, ile zarabia prezes ROD i jakie ma obowiązki? Sprawdź, komu podlegają struktury ROD i kto jest właścicielem gruntów działkowych. Czytaj nasz krótki tekst już teraz.

Zarys praw i obowiązków działkowicza

Działkowicz dzierżawi grunt pod działką, a jego własnością są tylko nasadzenia. Może też zbudować altankę o powierzchni nie większej niż 35 m2, jednak nie może ona być stale zamieszkana. Obowiązków jest znacznie więcej. Oto najważniejsze z nich:

  • przestrzeganie regulaminu ROD;
  • nienaruszanie praw innych działkowiczów podczas wypoczynku;
  •  udział w walnych zebraniach działkowiczów;
  • opłacanie składek i opłat dzierżawnych za ROD.

Do kogo należą ogródki działkowe? Kto nimi zarządza?

Grunt należy do samorządu, Skarbu Państwa albo do stowarzyszenia ogrodowego, założonego przez osoby zainteresowane założeniem ROD na swoich gruntach. Lokalne struktury ROD podlegają Polskiemu Związkowi Działkowców.

Działkowicze na walnym zebraniu wybierają zarząd ROD, a członkowie zarządu wybierają prezesa ROD, sekretarza i skarbnika. Zarząd dba o to, aby w ROD był porządek, w tym działające przyłącza, ogrodzenie itp. Prowadzi formalności w sprawie nabycia praw do działek, współpracuje z samorządem lokalnym.

Czy zakres obowiązków jest na tyle duży, że to, ile zarabia prezes ROD, robi duże wrażenie?

Czym się zajmuje i ile zarabia prezes ROD?

Prezes ROD nadzoruje pracę zarządu i reprezentuje go na zewnątrz. Odpowiada za całokształt funkcjonowania infrastruktury ROD. Jego kadencja trwa 4 lata. Zarobki prezesa ROD zależą od:

  • regionu;
  • liczby działkowiczów;
  • kwoty składek członkowskich i terminowości ich wpłat. 

Ile zarabia prezes działek ROD? Zarobki takiej osoby wynoszą średnio 4 tys. złotych brutto.

W czasach bezrobocia etaty w ROD były na wagę złota, podobnie jak we wszystkich stowarzyszeniach i spółdzielniach. Obecnie wyjazd na działkę to nadal popularny sposób na spędzanie wieczorów i weekendów w mieście. Gorzej jest z regulowaniem opłat. Brakuje też często odpowiedzialnych osób, chętnych do zarządzania terenami działkowymi. Jednak to, ile zarabia prezes ROD, może zachęcać do przejęcia obowiązków.

Kliknij!
Ile zarabia prawnik? Jakie są średnie zarobki prawników w Polsce i innych krajach?
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.